Dolar láme rekordy. Trh uvěřil v Trumpa

Rodina DNES

MF DNES - - FRONT PAGE - Martin Petříček redaktor MF DNES

Oslabení dolaru, prudký propad akcií na burzách. Většina analytiků, expertů i médií věštila před americkými volbami katastrofu, pokud v nich zvítězí Donald Trump.

Nic z toho se nestalo. Naopak, dva týdny po volbách ovládla trhy euforie. Americké akciové indexy trhají rekordy, dolar je proti euru nejsilnější za poslední rok. Zvedají se ceny „rizikových“komodit, jako jsou drahé kovy. Naopak ztrácí zlato, k němuž se investoři obvykle uchylují, když mají obavy o další vývoj ekonomiky.

Co se tedy stalo? Investoři milují příběhy. „Řada lidí na burze možná

– americký dolar se ve středu vyšplhal na třináctileté maximum vůči koši předních světových měn. Nejen desítkami miliard dolarů z veřejných peněz, ale také oslabením regulace a snížením daní z příjmů pro domácnosti i firmy.

Optimismus na trzích zřejmě odráží i to, že Trump po zvolení vystupoval mnohem smířlivěji než během kampaně. „Z Trumpových vystoupení vymizely ty nejpopulističtější návrhy. Přesto si myslím, že reakce trhů je trochu přestřelená,“říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Není totiž jisté, jak se očekávání trhů promítnou do reálné ekonomiky. Tedy zda Kongres na všechny ohlášené plány skutečně kývne, či zda se Trump nevrátí ke svým ostřejším plánům, které by americké ekonomice mohly spíše uškodit.

Pokud však bude dolar dál posilovat, může se to neblaze projevit i v Česku. Například zdražením pohonných hmot, které se právě za americkou měnu nakupují. Někteří analytici, například ze Société Générale či Barclays, přitom čekají, že dolar kvůli nejistému vývoji v eurozóně posílí příští rok na úroveň 1 : 1 s eurem.

Černé scénáře se nenaplnily. Trhy čekají, že Trumpův vstup do Bílého domu americkou ekonomiku nakopne.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.