Co nahradí růže a koblihy

Dva největší konkurenti už zbrojí do voleb, ANO nasadí kamion, ČSSD proti němu chystá hradbu.

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Vdevadesátých letech to byl při startu televize Nova velký tahák. Aspoň ze začátku. Fronty lidí čekaly před budkami, ze kterých mohli zájemci na kameru poslat svůj vzkaz vedení tehdy začínající televize. Podobný model chce hned na začátku kampaně k příštím sněmovním volbám oprášit hnutí ANO.

„Bude to podobné jako vox populi na Nově. Ale samozřejmě, jsme v roce 2016, takže místo z budky bude zájemce moci svůj vzkaz poslat odkudkoli ze svého mobilního telefonu,“popisuje Vladimír Vořechovský z mediálního týmu hnutí. Pořad nazvaný Pojď do mě má být jedním z prvních lákadel počínající kampaně.

„Lidé si stáhnou do mobilu aplikaci a budou moci nahrát minutový vzkaz nebo se zeptat, na co budou chtít,“přibližuje Vořechovský. Zprvu bude možné pokládat otázky jen šéfovi ANO Andreji Babišovi.

V hnutí totiž připouštějí, že se bez něj neobejdou. „Když jsme v kampani ke krajským volbám objížděli republiku, lidé stejně chtěli vidět hlavně Babiše. V některých krajích jsme měli pocit, že spoléhají jenom na to, že Babiš přijede a odtáhne to tam,“přiznává jeden z členů volebního štábu ANO.

Hnutí tak hodlá v nadcházející kampani ještě víc vytěžit z vicepremiérovy popularity. Od letošního června svého šéfa propagují v pořadu Babišova kavárna.

„Video nám zafungovalo. Když se kameraman vyšplhal s Babišem a jeho dvojníkem na Lysou horu, mělo to přes sto tisíc zhlédnutí, Babišovu kavárnu před volbami vidělo 220 tisíc lidí,“pochvaluje si Vořechovský. Ale slibuje, že později se budou moci zájemci ptát i dalších představitelů ANO, nejen jeho šéfa.

Kdysi Zemák, teď kamion

Volby do Sněmovny se sice mají konat až příští rok na podzim, ale největší političtí rivalové současnosti ANO a ČSSD do nich zbrojí už teď. ANO si tak na mítinky pronajalo kamion. A lidé z Babišova hnutí v něm opět vidí paralelu s devadesátými lety – kamion má totiž podobně jako autobus přezdívaný Zemák, s kterým Česko objížděl Miloš Zeman, plnit roli zázemí i lákadla na mítincích.

Zatímco tehdejší Zemák byla letitá karosa, která nenabízela o moc víc než automat na kávu, kamion obsadila moderní technika. A v hnutí s ním mají už teď co dělat. „Stačilo, aby na Chodově zapršelo, a začal nám zapadat,“usmívá se Vořechovský.

Babiš do příštích voleb posiluje tým, který ho připravuje na veřejná vystoupení. K Vořechovskému, mluvčí hnutí Lucii Kubovičové nebo odborníkovi na sociální sítě Marku Prchalovi přišel politolog Karel Sál, kterého přivedl další z Babišových spolupracovníků Marek Hanč.

Jiný z lidí má Babiše sledovat a ve volném čase s ním natáčet videa. Na jaře hnutí hodlá spustit ostrou část kampaně, kterou by měl mít na starosti opět Petr Topinka, architekt úspěšné kampaně ANO z posledních sněmovních voleb s heslem „nejsme politici, makáme“.

Sobotkova vozová hradba

Posilovat marketing hodlají i v Lidovém domě. „Teď ho mají na starosti tři lidé, za časů Jiřího Paroubka jich bylo šest, ideální by to bylo někde mezi,“plánuje mluvčí ČSSD Michal Kačírek. Pozice volebního manažera by se měl podle několika zdrojů z ČSSD zhostit ekonom a tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Třiačtyřicetiletý Prouza už nějaký čas připravuje premiérovi Bohuslavu Sobotkovi podklady k zahraniční

politice a Sobotka v něm vidí budoucnost ČSSD. Podobně jako za dob předsednictví Jiřího Paroubka v Lidovém domě zvažují užší spolupráci s některou z agentur.

„Třeba PSB, kteří teď dělají pro ANO, dobře znám z doby, kdy jsem šéfoval kabinetu předsedy vlády a kdy pracovali pro ČSSD,“říká poslanec Jan Birke. „Znám styl jejich práce, zásadou je, že reagují na veřejné mínění – proto Babiš vítězí, protože říká přesně to, co chce slyšet veřejné mínění. I my bychom měli být připraveni rychleji reagovat,“dodává.

Právě Birke, který hodlá jít do voleb jako jednička v Královéhradeckém kraji, se chce stát součástí týmu, který poslanec nazývá „vozová hradba“.

„Premiér nemůže být na všechno sám. V každém kraji musí mít minimálně jednoho silného hráče, spojence, na kterého se bude moci spolehnout. A my ty lidi máme, na rozdíl od Andreje Babiše, který má jenom Jaroslava Faltýnka. A toho jsme mu navíc vychovali my,“naráží na dlouholetou minulost současného prvního místopředsedy ANO v ČSSD.

I proto podle zdroje MF DNES z ČSSD sáhl Sobotka k výměně ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Zatímco Němeček už nepočítal s tím, že by se výrazněji angažoval v příštích volbách, jeho nástupce Miloslav Ludvík na nabídku kývl právě proto, že má přislíbenou podporu a může se stát pražskou jedničkou strany. Budoucí ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka zase aspiruje na post jedničky v Pardubickém kraji.

A proto naopak Sobotka otevřeně říká, že nechce ve svém týmu poslance Jeronýma Tejce nebo hejtmana Jiřího Zimolu, kteří dávají najevo jiné názory na směřování strany.

Zvýšit by se mohl také počet politických tváří ve vedení ČSSD – dlouholetý místopředseda pro hospodaření Martin Starec by se měl přesunout do pozice finančního manažera, čímž by strana získala volné místo pro některého z možných lídrů.

Jasno, zda bude pracovat na kampani ČSSD, zatím po neúspěchu z krajských voleb nemá expert na politický marketing Jiří Chvojka. Jistý si je však v něčem jiném: „Volby vždy vyhrávaly velké ideje – ať už to byla rovná daň, nebo poplatky ve zdravotnictví. Takovou ideou potřebuje ČSSD zvednout svoje příznivce, aby šli k volbám,“tvrdí.

Babišova kobliha Členové hnutí ANO v čele se svým šéfem lákali na koblihy.

Sobotkova růže Květinu používá ČSSD ve svém logu. A lákala na ni voličky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.