Česko je evropská pervitinová velmoc

MF DNES - - Z DOMOVA -

Velké varny pervitinu v Česku zvyšují produkci a vyrábějí stále větší množství této drogy, a to převážně na vývoz. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2015 a z vyjádření expertů na drogovou problematiku.

Loni policie zajistila rekordních 106,9 kilogramu, což je dvojnásobné množství ve srovnání s předešlým rokem. „Pokračuje trend zvyšování objemu produkce ve velkých varnách, kde je možné při jednom výrobním cyklu vyrobit až desítky kilogramů pervitinu. Velkoobjemová výroba pervitinu se vyznačuje propracovanou dělbou práce a je již několik let doménou organizovaných skupin původem z Vietnamu,“uvádí výroční zpráva.

Produkce z velkovaren se vyváží hlavně do Německa a Rakouska. Droga se exportuje i na Slovensko, do Polska a severských států. V příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem je k dostání v tržnicích, hernách, barech či dalších provozovnách. Do sousedních států ji také pašují kurýři, uvádí zpráva.

Hlavní surovinou pro výrobu drogy je pseudoefedrin z léčiv, která se dovážejí většinou z Polska. Pašují se i z Turecka přes Bulharsko a Polsko. V Česku se prodej medikamentů s pseudoefedrinem omezuje od roku 2009, prodávají se na občanský průkaz. „Co se týká Evropy, tak ČR je asi největší vývozce,“uvedl Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

Domácí uživatele drog podle Vobořila z velké části zásobují naopak malé bytové varny „s komunitním způsobem výroby i distribuce“. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.