Štrasburk chce zmrazit jednání s Tureckem

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Neúspěšná kandidátka Strany zelených Jill Steinová včera podala žádost o ruční přepočítání hlasů odevzdaných při prezidentských volbách v americkém státě Wisconsin. Jak napsal list The New York Times, oddaní stoupenci poražené Hillary Clintonové svou favoritku vyzývají, aby nechala přepočítat hlasy odevzdané ještě ve dvou dalších amerických státech. Snahou je zmařit nástup Donalda Trumpa do Bílého domu.

Clintonová v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu podle oficiálních údajů zaostala za Trumpem o mizivý počet hlasů. Stoupenci Clintonové se opírají o analýzu odborníků, podle nichž by mělo ruční přepočítání hlasů vyloučit možný zásah hackerů. Lhůta na podání žádosti o ruční přepočítání hlasů vyprší příští týden. Tábor Clintonové ale nepředpokládá, že by to mohlo výsledek voleb zvrátit. Je to navíc časově náročné a nákladné. (ČTK)

Jeden z nejvýraznějších unijních politiků, šéf europarlamentu Martin Schulz, se vrací do Německa. Míří na post šéfa diplomacie a možná i kancléře.

Evropský parlament (EP) včera ve Štrasburku vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem kvůli postupu vlády v Ankaře po potlačeném červencovém pokusu o státní převrat. Doporučuje však ponechat možnost obnovy vstupních rozhovorů po ukončení výjimečného stavu v zemi. V Turecku bylo od neúspěšného puče uvězněno zhruba 37 000 lidí a více než 110 000 osob bylo propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici. Turecko rezoluci vzápětí ostře kritizovalo. Podle něj EP porušil základní evropské hodnoty. (ČTK)

Dnes asi nejznámější z nadšených Evropanů Martin Schulz mohl být jen zkrachovalým alkoholikem. Podle některých euroskeptiků v Evropském parlamentu by to však nebyla vůbec škoda.

Na prahu dospělosti měl k alkoholismu poměrně hodně našlápnuto. Dnes šedesátiletý Schulz tehdy nesnil o tom, že se stane významným politikem, ale chtěl být slavným fotbalistou. A to do té míry, že prošvihl maturitu. Když se krátce poté zhroutila tehdy na počátku sedmdesátých let i jeho fotbalová kariéra, hledal útěchu právě v alkoholu a před pádem na samé dno ho zachránili přátelé ze sociální demokracie (SPD) a knihy. Ve Würselenu na západě Německa si pořídil úspěšné knihkupectví, které prodal v roce 1987, kdy se v tomto pětatřicetitisícovém městě stal starostou.

Z radnice už vedla pro nadaného řečníka, který jako samouk zvládl šest cizích jazyků, přímá cesta do Evropského parlamentu. Jeho členem je nepřetržitě od roku 1994. V rámci sociálnědemokratické frakce získával postupně stále významnější posty, až se v roce 2012 stal předsedou. V čele unijního poslaneckého orgánu stál dvě funkční období po sobě, tedy celých pět let.

Spekulovalo se sice o tom, že by Martin Schulz mohl na základě dohody největších frakcí křesťanských demokratů a socialistů pokračovat ještě dalších dva a půl roku, ale jeho včerejší prohlášení tomu učinilo přítrž. Politik, který se pro jedny stal jedním ze symbolů Evropské unie, pro druhé odstrašujícím případem „eurohujera“, oznámil, že se po více než dvou desetiletích vrací z evropské do německé politiky. „Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“oznámil včera Schulz. „Budu bojovat za evropský projekt na národní úrovni,“dodal.

Šéf diplomacie a pak i kancléř?

Získání postu poslance Bundestagu a postavení lídra kandidátky sociálních demokratů v jedné z klíčových spolkových zemí není pro Martina Schulze cílem, ale pouze prvním výkopem. V SPD je dnes nejpopulárnějším politikem, který hravě strčí do kapsy současného vicekancléře a předsedu strany Sigmara Gabriela, takže se o něm mluví jako o vyzývateli Angely Merkelové ve spolkových volbách na podzim příštího roku.

Do té doby se však uvolní jiná velmi důležitá funkce. Šéf diplomacie a dvojka SPD Frank-Walter Steinmeier se stal vládním kandidátem na

Foto: ČTK

Příští kancléř? Martin Schulz se vrací do německé politiky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.