Izrael čelí vlně žhářského teroru

MF DNES - - ZE SVĚTA -

post německého prezidenta a bude muset počátkem roku z postu ministra zahraničí odstoupit. Ve stejné době, kdy se vrátí do Berlína z Bruselu právě Martin Schulz.

Podle německých komentátorů bude dalším krokem kandidatura Schulze jako soupeře Merkelové o post německého kancléře ve spolkových volbách na podzim příštího roku. Server Spiegel Online tvrdí, že předseda SPD Sigmar Gabriel už vyslovil s tímto scénářem souhlas.

I když proti Angele Merkelové nemá ani Schulz, který o sobě prohlašuje, že se s „rudou barvou“SPD narodil, velké šance, může se stát příštím německým kancléřem. Sociální demokraté dávají najevo, že po čtyřech letech v pozici menšího koaličního partnera jsou připraveni uvažovat o tom, že by místo další velké koalice upřednostnili vedení vlády společně s dalšími levicovými stranami – Zelenými a Levicí. Martin Schulz, který patří k levicovému křídlu SPD, by byl v takové konstelaci ideálním kancléřem. Přes 75 000 evakuovaných a na 30 zraněných. Taková byla včerejší bilance více než dvacítky požárů, které se rozšířily v Izraeli. Jejich vzniku nahrálo sucho i silný vítr, avšak podle velitelství požárních sil byly až v 70 procentech založeny úmyslně. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael čelí vlně žhářského teroru. Policie už zatkla nejméně čtyři lidi, tajné služby pátrají po dalších. Žháři se podle jednoho z hasičů pokusili zapálit i požární stanici v Haifě, aby situaci zkomplikovali. Právě na předměstí tohoto průmyslového centra byla včera situace nejkritičtější. Byly evakuovány také nemocnice, věznice i školy, oheň zasáhl desítky domů. Plameny se šířily také v lesích u Jeruzaléma a nedaleko Tel Avivu. Hasit pomáhala izraelská armáda a několik zemí, mezi jinými Řecko, Itálie, Chorvatsko a Kypr. Podpora mířila i z Ruska, USA anebo Turecka. (lan)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.