Ministr obrany

MF DNES - - ROZHOVOR -

garantovaná NATO a účastí USA na ní a to nesmí být zpochybněno. To, co se tím myslí, je, abychom byli schopni zabraňovat konfliktům za evropskými hranicemi a společně pomáhat v problematických zemích – jako je dnes například Mali.

Vraťme se ještě k těm dvěma procentům HDP na obranu. To by znamenalo zdvojnásobit nynější rozpočet armády přibližně na sto miliard korun. Bylo by vůbec možné tolik peněz smysluplně utratit?

Určitě se to dá, ale potřebujete mít jistotu financí, abychom mohli připravovat nákupy, protože je to docela složitý proces.

Dotáhnout zakázky v armádě trvá minimálně dva, spíše tři roky...

Je to skutečně složitý proces, někdy asi až moc. Neustále přibývá pojistek, ať už se jedná o transparentnost výběrových řízení, odůvodněnost nákupů, kvalitu, cenu a tak dále. Nicméně nejzásadnější je mít jasnou perspektivu peněz bez ohledu na to, kdo zrovna na ministerstvu obrany sedí. Pak lze dlouhodoběji plánovat.

Měl by se změnit přísný systém výběrových řízení v armádě?

Já netvrdím, že je to špatně, ale pak nevyčítejme armádě, že to tak trvá. Povím vám trošku absurdní příklad. Produkce snímku Anthropoid nás požádala o finanční podporu filmu. My se poradíme a dojdeme k závěru, že to není úplně špatný nápad, když máme peníze k dipozici. Ale já to filmařům nemohu dát, ačkoliv to bude na mou zodpovědnost. Já musím i s několika málo miliony jít do vlády. S každou servisní smlouvou musím do vlády. To můj estonský kolega tedy nemusí. Chápu, když jde třeba o gripeny za 18 miliard, tak klidně dvakrát, ale větší autonomie ministra by neuškodila.

Takže voláte po urychlení procesu nákupů v armádě.

Vezměte si, že když cokoli odnesu do vlády, tam to projde a nakonec se ukáže, že je to špatně, premiér samozřejmě ukáže na mě. Že já jsem za to odpovědný a mám okamžitě abdikovat a být vyšetřován. Takže rozdíl je takový nijaký. Jsem pro větší autonomii a větší míru transparentní odpovědnosti ministra. To by mohlo všechno urychlit, ale samozřejmě nemluvím o velkých zakázkách.

Jaké konkrétní projekty se stihnou dotáhnout v nejbližších letech?

Do konce roku přinesu na vládu zakázku

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.