POJMENUJTE SLŮNĚ

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Od včerejška je jasno. Praha má finální verzi rozpočtu na rok 2017. Hospodařit bude tak, jak to naplánovali radní – se zdroji v celkové částce 68,8 miliardy korun, běžnými výdaji ve výši 49,5 miliardy korun a investicemi v objemu 15,7 miliardy korun včetně jedenapůlmiliardové investiční rezervy pro městské části.

Prošel také záměr splatit část dluhu Prahy ve výši 8,5 miliardy korun. Rozpočet po několikahodinové diskusi schválili na svém jednání pražští zastupitelé. Podpořila jej také opoziční TOP 09.

„Už jsem viděl celou řadu horších rozpočtů,“komentoval lakonicky koaliční návrh zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09).

Naopak druhý pravicový opoziční klub, tedy ODS, návrh rozpočtu nepodpořil. Za zásadní problém považovali jeho zastupitelé fakt, že meziročně došlo k dalšímu navýšení běžných výdajů o více než tři miliardy korun.

„Magistrátní koalice přehlíží důležité projekty a doslova se vyhýbá potřebným investicím. Na druhou stranu přitom raketovým tempem zvyšuje běžné výdaje, například kompenzace dopravnímu podniku,“uvedla předsedkyně zastupitelského klubu Aleksandra Udženija. „Vám se ten rozpočet jako líbí?“glosoval postoj klubu ODS zastupitel Filip Humplík.

Podle náměstkyně Evy Kislingerové (ANO), která návrh rozpočtu do zastupitelstva předkládala, není navyšování běžných výdajů nijak škodlivé. „Důvody toho nárůstu spočívají v tom, že jsme například

posílili odměny učitelů ve školách zřizovaných hlavním městem Prahou a také platy v městských organizacích, kde je platová úroveň podprůměrná,“hájila se náměstkyně.

Výhrady měli někteří zastupitelé také k tomu, že se má v rozpočtu na příští rok navýšit financování Institutu plánování a rozvoje (IPR) o dalších čtyřicet milionů korun. To nesla opozice nelibě z toho důvodu, že jí vadí současná situace okolo Metropolitního plánu i zářijové odvolání tehdejšího ředitele institutu Petra Hlaváčka. Zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) proto dokonce při projednávání programu jednání zastupitelstva navrhl zařadit bod, aby byla náměstkyni Petře Kolínské (Trojkoalice/SZ) odebrána kompetence vést územní rozvoj. Ani Nouzův návrh, ani návrh jeho stranického kolegy Tomáše Jílka na opětné jmenování Petra Hlaváčka ředitelem IPR však nakonec politici neschválili.

Koalici s jejím návrhem nepodpořili ani piráti. Ti kritizovali například rozpočtový výhled do roku 2022, který je součástí rozpočtu.

„Výhled neobsahuje dostatečné prostředky na kapitálové výdaje. V roce 2018 plánuje hlavní město investovat 6,8 miliardy, v roce 2019 šest miliard a v roce 2020 jen pět miliard,“uvedl zastupitel pirátů Jakub Michálek. V souvislosti s tím připomněl, že s tak nízkými investicemi nebude moci město dodržovat Strategický plán do roku 2030, který včera zastupitelé rovněž schválili.

Podle náměstkyně Kislingerové je rozpočtový výhled na příští roky sice konzervativní, ale naprosto v pořádku. „Je založen na předpokladech, které v současné době známe a bude se samozřejmě upravovat podle aktuální situace,“uvedla.

„Město musí růst, jinak se stává skanzenem“

Nízké investice a nedostatek projektů, do kterých mají peníze hlavního města směřovat, ostatně kritizovala opozice už po schválení návrhu rozpočtu radními.

„Město musí žít, jinak se stává skanzenem. A na to jsme rezignovali a investujeme jen do věcí, které se dělat musí. Ne do těch, které by Prahu posunuly dál,“vytkl novému rozpočtu bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle koalice je však smysluplných projektů v kapitole investic dostatek. „Nový rozpočet bude myslet na jedno z našich důležitých témat, kterým jsme podmínili svoji účast v koalici. Dvě procenta z kapitálových výdajů budou určena na umělecká díla v ulicích,“uvedla náměstkyně Petra Kolínská. V příštím roce by to podle ní mohlo být 135 milionů korun. Policisté a další bezpečnostní složky začínají na Letišti Václava Havla používat speciální střelnici, která je má připravit na řešení kritických situací, jež mohou na letišti nastat. Výstavba střelnice vyšla na téměř 12 milionů korun. „Další projekty se chystají. Policie do nich investuje přes sto milionů korun,“sdělil ekonomický náměstek policejního prezidenta Petr Petřík. Vývojoví pracovníci laserové střelnice vytvořili přesný model ruzyňského letiště a vymysleli řadu krizových situací, jež se mohou stát. Při včerejší ukázce šlo například o přepadení nástupního terminálu dvěma ozbrojenými cestujícími nebo teroristou, který měl na těle připevněný pás výbušnin. Tyto situace se odehrávaly na velkém plátně, před kterým stáli policisté na běžné pochůzce. Na útoky museli zareagovat. Následovalo vyhodnocení, jak se zásah povedl – zda zemřeli jen útočníci, nebo byli při střelbě zasaženi také pasažéři. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.