Gerrard ukončil bohatou kariéru

MF DNES - - SPORT - Sportovní reportér MF DNES

Kalendář ukazuje 19. března 2016. Gabriela Soukalová probíhá na čtvrtém místě cílem stíhacího závodu v sibiřském Chanty-Mansijsku. A dál už není pochyb.

Vyhrknou jí slzy dojetí. Sepne ruce, jako by se modlila, děkovala i žasla zároveň. Plácne si s rozzářeným šéfem svazu Hamzou. Jak smyslů zbavená skočí do náruče trenéra Vítka. Zaplétá se do vlastních slov. „Jsem jako by mě někdo praštil do hlavy,“říká a rozpřáhne ruce: „Má radost je nevyčíslitelná. Mazec. Mám velký glóbus. Není nic víc. Prostě je to tam!“

Od oněch chvil mnoha prolínajících se emocí uplynulo už 251 dnů.

Opět stojí na startu zimy. Body byly smazány, všechny biatlonistky jsou znovu na nule. Cosi je však jiné. Jistě, její jméno. Už ne Soukalová, nýbrž Koukalová. A jiný je též pocit. Obhájkyně velkého glóbu. Tak o ní píší, tak o ní hovoří.

I kdyby chtěla svoji křišťálovou trofej dočasně zcela vypudit z hlavy, nejde to.

Budiž, obhájkyní titulu skutečně je. Jenže aby hned myslela na obhajobu? „Ne, tak vysoké cíle si rozhodně nedávám. To jsou hrozné závazky,“pronáší.

Nejvíc věří Dahlmeierové

Sázkové kanceláře ji většinou vidí až coby třetí či čtvrtou favoritku bitvy o velký glóbus. Nad ni vyvyšují německé mládě Dahlmeierovou, francouzskou matku Dorinovou-Habertovou Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Steven Gerrard ukončil v 36 letech kariéru poté, co mu skončila smlouva s Los Angeles Galaxy. Předtím strávil 17 let v Liverpoolu, s nímž vyhrál Ligu mistrů a Pohár UEFA. „Pořád cítím, že fotbalu můžu dost nabídnout, ať už v jakékoliv roli,“prohlásil. (ČTK) a občas i finskou veteránku Mäkäräinenovou.

„Našel bych nejmíň ještě dvě jména: Italku Wiererovou a Norku Eckhoffovou,“přidá šéftrenér Ondřej Rybář další aspirantky na křišťálovou kouli. Po porodu navíc chystá comeback šampionka z roku 2015 Darja Domračevová. Ale až v lednu, s příliš velkým mankem osmi pohárových závodů. Rovněž zahraniční odborné weby, ať už z Německa, Francie nebo Skandinávie, považují Koukalovou za jednu z kandidátek celkového prvenství, nikoliv však za tu největší. Tou má být 23letá Laura Dahlmeierová. Zatímco v minulé sezoně nemoci opakovaně vyháněly Němku z tratí, letos sděluje: „Celou přípravu jsem absolvovala bez potíží. Cílem pro sezonu je zůstat zdravá a absolvovat tolik závodů, jak jen bude možné.“Francouzská média pro změnu už nyní pasují 30letou Marii Dorinovou-Habertovou do role biatlonistky, jež může pozdvihnout velký glóbus coby čtvrtá Francouzka v historii. Pravda, ne tak dávno si postěžovala: „Po náročné přípravě jsem velmi unavená.“Také proto ji trenéři stáhli z testovacích závodů v Sjusjoenu, aby byla odpočatá pro ostrý start v Östersundu. Kaisa Mäkäräinenová se mezi sezonami ověnčila titulem mistryně světa v letním biatlonu a v 33 letech tvrdí: „Stabilizovala jsem střelbu.“Ta byla vždy alfou i omegou úspěchů rychlé Finky. Smečka lovkyň je připravena. Přesto, pro psychiku Koukalové je jen dobře, že není považována za favoritku číslo 1. „Vědomí, že obhajuje velký glóbus, může na Gábinu vytvořit psychický tlak. Obhajovat je vždy složitější než dobývat,“

Foto: Petr Slavík, Český biatlon

S velkým glóbem Před novou sezonou má Koukalová podle Tipsportu kurz 5 : 1.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.