Rathův populismus skončil

MF DNES - - NÁZORY -

Nové vedení Středočeského kraje skoncovalo s praxí zavedenou bývalým hejtmanem Davidem Rathem, kdy krajský úřad proplácel z peněz daňových poplatníků regulační poplatky u lékaře a žákovské jízdné. Takové způsoby byly a jsou obecně nepřijatelné.

Navíc z původních regulačních poplatků ve zdravotnictví zůstalo jen placení za návštěvu pohotovosti, které stojí devadesát korun. I když považuji za velmi špatné, že bylo zrušeno zpoplatnění pobytu v nemocnici, protože lidé, kteří se léčí doma, si platí jídlo a bydlení ze svého, jsem rád, že alespoň tato platba zůstala. Je známou skutečností, že lidé lékařskou pohotovost často zneužívali, chodili tam i v případech, které nebyly akutní a nevyžadovaly okamžitou pomoc. Takže předchozí krajští radní z ČSSD a KSČM vlastně nabádali občany k nemorálnímu jednání a zneužívání zdravotnictví.

Stejně je to i s placením žákovského jízdného na dojíždění do škol. Obecně jsem proti systému jakýchkoliv plošných dávek. Ano, adresně pomáhejme těm, kteří se bez vlastní viny dostanou do potíží, ale zbytečně neutrácejme veřejné prostředky. Myslím si, že ušetřené peníze by bylo vhodné investovat například do lékařů a zdravotních sester, aby neodcházeli jinam. Rovněž středočeské krajské silnice, které jsou ve špatném stavu, by si zasloužily více pozornosti. — Michael Pánek místostarosta Dobřichovic

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.