Co dělat při smogu

MF DNES - - PRAHA - Simona Svobodová spolupracovnice MF DNES

Smog a zápach výfukových plynů znepříjemňují kvůli teplotní inverzi už týden Pražanům život. Magistrát se rozhodl situaci řešit již dříve. Letos spustil projekt s názvem Čistou stopou Prahou, který má obyvatelům Prahy vysvětlit, proč je lepší cestovat hromadnou dopravou či na kole a tím omezit produkci zplodin.

Jenže někde se stala chyba. Z osmdesáti oslovených Pražanů o projektu slyšeli jen čtyři. „Název už jsem snad někde zaslechla, možná v nějakém televizní pořadu. Ale netuším, o co jde,“vyjádřila se za menšinu Pražanka Kateřina. Další dotázaná si troufla odvodit, že se pravděpodobně bude jednat o postřik silnic.

Komunikační kanály nefungují

Kde nastal problém? Do povědomí se má projekt dostat nízkonákladovou kampaní, která využívá reklamní plochy města a internet. „Projekt komunikujeme prostřednictvím facebookového profilu města, projektu Dělám co cítím a YouTube, aby zasáhl co největší část cílové skupiny,“říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Na facebookové stránce města existují však jen čtyři příspěvky, ve kterých byl projekt Čistou stopou Prahou zmíněn. Co se týče četnosti komunikace, je na tom fanouškovská stránka projektu Dělám co cítím lépe. Od jejího březnového založení přidávají autoři příspěvky několikrát do měsíce. Stránka ale má přibližně 130 fanoušků, což je asi setina jednoho procenta Pražanů. ● Buďte venku co nejméně, především v časech od 6.00 do 10.00 a od 16.00 do 20.00. ● Omezte venku fyzickou aktivitu. ● Větrejte krátce a intenzivně. ● Nekuřte doma ani v práci a vyhýbejte se více škodlivým látkám v interiéru i exteriéru. ● Posilujte imunitu a obranyschopnost těla. ● V případě nemocí dýchacího ústrojí jděte včas k lékaři.

Informujte se o aktuální smogové situaci. Kvůli projektu vzniklo i video. Ke zhlédnutí je na serveru YouTube s názvem Dobrá každá minuta, kdy motor neběží. Za dva měsíce ho viděly necelé tři stovky lidí.

Informace o ekologických a udržitelných způsobech městské přepravy jsou na stránce www.cistoustopou.cz. „Stránka je nástrojem pro zprostředkování objektivních informací o vlivu dopravy na prostředí, možných alternativách v dopravě, aktualitách v pražské dopravě, připravovaných akcích a současných projektech,“dodává mluvčí magistrátu Hofman. Součástí webu je i knihovna, ve které je možné vyhledat nejrůznější informace z oblasti

Foto: František Vlček, MAFRA

Kolem proti smogu Magistrát během Evropského týdne mobility v rámci projektu Čistou stopou Prahou pořádá 22. září Den bez aut. Letos vozy nesměly na Národní třídu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.