Holoubek letí do výšin

David Holoubek si užil 60 dní slávy, ale hlavním koučem dál být nemůže. Jak to Sparta vyřeší?

MF DNES - - SPORT - Radim Trusina fotbalový reportér MF DNES

Slavně začal. Slavně skončil. Tedy jen prozatím. Budoucnost trenéra Davida Holoubka, který ve Spartě nečekaně rychle vyletěl do výšin, je velké téma těchto dní.

Na jedné straně stojí přání sparťanského národa, aby Holoubek zůstal hlavním koučem týmu i na jaře. Proti tomu jsou však řády a chybějící licence, již by měl 36letý kouč získat na konci této sezony.

„Prostě to legislativně nejde, abych byl dál hlavní trenér,“řekl Holoubek ve čtvrtek večer po opojné výhře 1:0 nad Southamptonem v Evropské lize. Po výhře, která Spartu s předstihem posunula do jarní fáze soutěže, což je nečekaný úspěch.

Teď už sparťané mohou přiznávat (což udělali), že v postup nevěřili. První duel v Southamptonu, to byl propadák. Porážka 0:3 a mizerný výkon ubraly naděje. Brzy poté skončil trenér Zdeněk Ščasný a další utkání proti Interu Milán už vedl původně na dvě utkání provizorně jmenovaný Holoubek.

Geniálně „jednoduchá“taktika

Ale uchvátil. Tedy v Evropské lize zcela určitě. Začal tím, že Sparta zadupala Inter 3:1, dvě výhry nad Beer Ševou byly rozdílné první 1:0 šťastná, druhá 2:0 zasloužená. Proti Southamptonu rozhodl brilantní signál a gól Costy. To vše s týmem zdecimovaným zraněními a vyjukanými dorostenci na lavičce. Bravo!

„Na to, v jakém jsme stavu, je postup malý zázrak,“pravil Bořek Dočkal, klíčový záložník Sparty, s níž si v minulé sezoně zahrál čtvrtfinále Evropské ligy.

I teď je Sparta v dobré pozici. Jako jistý vítěz skupiny K narazí v play–off na některý z celků z druhých míst, či na čtyři nejhorší mužstva, která propadnou ze třetích míst skupiny Ligy mistrů.

Ač sparťané v domácí lize klopýtají a pod Holoubkem remizovali v Brně, v Liberci či prohráli v Plzni a navíc vypadli z MOL Cupu ve Zlíně, senzační tažení mužstva pohárem přinesl euforii. Jemu pak obdiv a podporu. „Ale sláva je vrtkavá,“ví Holoubek.

Co vlastně ve Spartě změnil? Tým pod ním působil disciplinovaněji, soustředěněji, což však mohlo být také spojené výjimečnou situací. „Dá se říct, že kvůli tomu, co se stalo, jsme do zápasů (v Evropě) šli víc uvolněně. Nehrozila žádná nervozita. Do utkání jdete s čistou hlavou, že do toho dáte maximum a buď to vyjde, nebo ne,“povídal Dočkal.

Takticky Sparta těžká evropská utkání zvládala skvěle. Holoubek dobře věděl, že nemá tým na to, aby hrál otevřený fotbal, a tak se zaměřil na defenzivu. Dokázal předat své myšlenky dál. Všimli jste si třeba zdánlivého detailu, který však byl pro duel se Southamptonem klíčový? Nastal po pauze poté, co hosté Spartu přehrávali. „Posunuli jsme obranný blok níž. Chtěli jsme, aby David Lafata s Bořkem Dočkalem nepresovali, aby jen hru soupeře zpomalovali. Když presovali, tak to Southampton zrychlovalo,“vysvětloval. Geniálně „jednoduché“.

I proto Holoubkova popularita roste s každým zápasem. Když k tomu připočítáte jeho bezprostřednost, nehledání alibi v případě, že chybuje,

Plzeň: Perottiho paráda a konec

Překřížil nohy, pravou dal za levou a z úhlu kopl do míče. I krásný – byť nechtěný – gól Diega Perottiho z AS Řím přispěl k tomu, že Plzeň ztratila šanci na postup ze skupiny Evropské ligy kolo před koncem. V Itálii prohrála 1:4, hattrick jí nastřílel Džeko. „Máme problémy v organizaci hry. Doma to stačí, v Evropě ne,“řekl trenér Roman Pivarník. a smysl pro humor, je z toho velmi atraktivní mix. „Při prvním zápase s Interem jsem byl docela vykulený, ale postupem času si víc a víc věřím. Jsem pevnější v kramflecích, což se přenáší i na hráče,“řekl.

Sparta chce dál Trpišovského

Výjimka však skončila. S tím se nedá hnout. Poslední tři soutěžní zápasy podzimu jako trenér povede Zdeněk Svoboda, dosavadní asistent, ač je zřejmé, že hlavní slovo bude mít i nadále Holoubek.

Jenže co od zimy? Variantou číslo jedna je stále angažování Jindřicha Trpišovského z Liberce, na čemž se shodují tři zdroje MF DNES. „Vedení Sparty je jednoznačně domluvené na tom, že půjde cestou Trpišovský,“říká jeden z nich s tím, že Holoubek by měl být asistentem.

Ovšem s velkou budoucností. Prokázal, že se s ním má počítat. A s licencí v ruce nebude mít od léta žádné limity. Už nic mu nebude bránit v dalším a očekávaném rozletu.

Moje Sparta Trenér David Holoubek rychle získal na svou stranu tým i fanoušky. Foto: ČTK a MAFRA

Radost šéfa Předseda představenstva Sparty Daniel Křetínský po postupu do jarní části Evropské ligy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.