Auta jsou stále dražší, modelů do tří set tisíc výrazně ubylo

MF DNES - - FRONT PAGE -

Roman Švidrnoch redaktor MF DNES

V roce 2011 jste s rozpočtem 300 tisíc korun mohli vybírat z dvaadevadesáti modelů aut. Dnes, po pěti letech, je jich k mání pouhá polovina: čtyřicet šest. Vyplývá to z průzkumu ceníků automobilek, který provedl magazín AUTO DNES. Vycházeli jsme z vlastních exkluzivních podkladů – před pěti lety jsme totiž otiskli kompletní seznam všech modelů do uvedeného limitu včetně jejich výbav. Tutéž srovnávací analýzu jsme provedli nyní. Porovnávali jsme nejen modely, ale i jejich varianty – tří- a pětidveřové karoserie – a také, zda v nabídce do 300 tisíc korun jsou přeplňované benzinové motory či turbodiesely, zaměřili jsme se také na dnes již nezbytnou klimatizaci.

A přišlo překvapení. Úbytek všech variant je značný – ze 116 jich po pěti letech zbylo pouze 61. Prakticky už nekoupíte levný turbodiesel, nabídka velmi prořídla ve třídě kompaktních vozů, rodinných MPV a téměř vyhynula levná SUV. Naopak se víc prosadily přeplňované benzinové motory a klimatizace – před pěti lety ji do hranice 300 tisíc korun měla třetina aut, dnes až na pět výjimek všechna. A zmizely dokonce i celé značky – Chevrolet, Lancia nebo ruská Lada, která se nedováží kvůli chybějícím emisním homologacím.

Nejenže ceny spousty aut překročily „třísettisícovou“hranici, tradičně vnímanou jako limit dostupnosti pro běžné domácnosti, ale i ty vozy, které v ní zůstaly, citelně podražily.

Čtěte na str. 9

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.