Konec „loupeživých“strážníků s radarem

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavel Švec reportér MF DNES

Desetitisíce, možná dokonce statisíce českých domácností se dobrovolně vystavují riziku, že již za pár týdnů zaplatí vysokou pokutu. Do konce roku si totiž musí nechat zkontrolovat kotel a už teď je jasné, že to všechny nemohou stihnout.

Od 1. ledna 2017 může kdykoli přijít úředník radnice a požadovat doklad o revizi. Nedostane-li ho, má právo majiteli domku napařit až dvacetitisícovou pokutu.

Umožní mu to zákon, který začne za měsíc platit. Týká se výhradně těch domácností, v nichž lidé topí pevnými palivy – tedy uhlím, dřevem či biomasou. Těch je přitom v Česku minimálně 600 tisíc. Vyškolení technici, kteří smějí kontroly kotlů provádět, jsou však dnes velmi často úplně vytížení. A když si je objednáte, může uplynout týden, ale klidně i dva měsíce, než dorazí.

„Čekací doby na experta se liší podle lokality, kde žadatel bydlí, a velmi často také podle výrobce kotle, jehož značku doma má,“doplňuje Mojmír Krátký, výkonný ředitel

Mohu nabídnout termín až v lednu, dříve to zkrátka nedokážeme pokrýt.

Z měření rychlosti se v některých obcích stal byznys. Strážníci malé obecní policie mají na starosti třeba dvacítku obcí, kde mají dohlížet na bezpečnost v ulicích. Jenže to se občas omezí pouze na číhání na rychle jedoucí řidiče.

S tím by teď měl být konec. Strážníci by směli měřit rychlost jen ve své domovské obci, ale v sousední už ne. S tímto návrhem chce v následujících týdnech seznámit poslance šéf sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa.

„Je poukazováno na případy, kdy se strážníci k řidičům ve své obci Asociace podniků topenářské techniky.

Situaci však navíc komplikuje i to, že nová povinnost se netýká jen vyloženě kotlů na pevná paliva, ale i dalších desetitisíců domů, které k vytápění – třeba i jen k náhradnímu či doplňkovému – využívají kamna či krbovou vložku s výměníkem. Čili jsou připojeny na ústřední vytápění. Obyčejných „chalupářských“kamen se tedy zákon netýká.

Redaktoři MF DNES v červnu oslovili pětadvacet namátkou vybraných techniků, aby zjistili, kolik domácností se na ně již obrátilo. Výsledek byl tehdy alarmující. Jediná.

Nyní redakce učinila totéž. Situace chovají slušně, ale při měření v jiných obcích působí spíše jako loupeživí rytíři, jakoby hnáni snahou naplnit pokladnu své obce,“vysvětluje poslanec Váňa.

Změna vyvolává obavy v některých obcích. Ale podporu má u zástupců strážníků, automobilové veřejnosti, a především mezi poslanci. „Je předjednané, aby to mělo podporu. Pokud jde o omezení měření rychlosti, tam je cílem, aby strážníci nedělali výběrčí za každou cenu,“říká zpravodaj zákona poslanec Bronislav Schwarz. (ap, vsr)

Čtěte na str. 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.