Tři lidé se v jeskyni zřítili ze žebříku

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Prezident Miloš Zeman by v příštím roce mohl navštívit několik zemí Jižní a Střední Ameriky, Jižní Koreu nebo Vietnam. Chce se zúčastnit zahájení výstavy Expo Astana v Kazachstánu, summitu NATO nebo Valného shromáždění OSN. Program Zemanových návštěv v zahraničí podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka bude záležet na březnovém rozhodnutí prezidenta, zda se bude, či nebude opětovně ucházet o prezidentský úřad. (ČTK) Tři lidé se v sobotu zranili v Moravském krasu na Blanensku při výpravě do jeskyně Lopač, která není přístupná veřejnosti. Jeden z mužů spadl ze značné výšky ze žebříku a strhl s sebou další členy výpravy. Zranění jsou v nemocnici, pro jednoho z nich letěl vrtulník. Nedaleko měli zrovna speleologické cvičení hasiči, takže na místě byli rychle a zraněné vytáhli. Speleologická výprava měla 12 členů. Nejvážněji je zraněn muž, který spadl ze žebříku zhruba ze třiceti metrů. (ČTK)

Vysoký ministerský úředník Tomáš Kotrlý, který připravuje novelu zákona o pohřebnictví, bude muset skončit s pohřbíváním mrtvě narozených dětí. Na střet jeho zájmů, kdy coby výkonný ředitel spolku Tobit vypravoval pohřby mrtvě narozených dětí a inkasoval pohřebné 5 000 korun, upozornila MF DNES. Soukromé aktivity v pohřebnictví mu teď zakáže ministryně.

Fungování spolku Tobit prověřovala státní tajemnice ministerstva pro místní rozvoj. Podle ní úředník služební zákon neporušil. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nicméně viděla v jeho aktivitách etický problém. Píše proto Tomášovi Kotrlému dopis, který dostane tento týden. „S výzvou, aby se po dobu svého zařazení na služebním místě výkonem agendy pohřebnictví na ministerstvu vyvaroval veškerých soukromých aktivit, které by mohly být s pohřebnictvím spojovány a u kterých by mohlo dojít k ohrožení dobrého jména ministerstva i státního zaměstnance samého,“uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Úředník Tomáš Kotrlý, který od začátku odmítal kauzu a svou roli ve spolku Tobit komentovat, následně na post výkonného ředitele rezignoval. Podle výpisu z obchodního rejstříku je však jako výkonný ředitel Tobitu stále zapsán. O aktivity spolku, který měl uzavřené smlouvy o spolupráci s řadou nemocnic napříč republikou, se nyní zajímá i živnostenský odbor pražského magistrátu, který kontroluje jeho účetnictví.

Majitelé pohřebních služeb, kteří od začátku aktivity Kotrlého kritizují,

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.