Úředník ministerstva musí skončit s pohřby

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Vysoký ministerský úředník Tomáš Kotrlý, který připravuje novelu zákona o pohřebnictví, bude muset skončit s pohřbíváním mrtvě narozených dětí. Na střet jeho zájmů, kdy coby výkonný ředitel spolku Tobit vypravoval pohřby mrtvě narozených dětí a inkasoval pohřebné 5 000 korun, upozornila MF DNES. Soukromé aktivity v pohřebnictví mu teď zakáže ministryně.

Fungování spolku Tobit prověřovala státní tajemnice ministerstva pro místní rozvoj. Podle ní úředník služební zákon neporušil. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nicméně viděla v jeho aktivitách etický problém. Píše proto Tomášovi Kotrlému dopis, který dostane tento týden. „S výzvou, aby se po dobu svého zařazení na služebním místě výkonem agendy pohřebnictví na ministerstvu vyvaroval veškerých soukromých aktivit, které by mohly být s pohřebnictvím spojovány a u kterých by mohlo dojít k ohrožení dobrého jména ministerstva i státního zaměstnance samého,“uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Úředník Tomáš Kotrlý, který od začátku odmítal kauzu a svou roli ve spolku Tobit komentovat, následně na post výkonného ředitele rezignoval. Podle výpisu z obchodního rejstříku je však jako výkonný ředitel Tobitu stále zapsán. O aktivity spolku, který měl uzavřené smlouvy o spolupráci s řadou nemocnic napříč republikou, se nyní zajímá i živnostenský odbor pražského magistrátu, který kontroluje jeho účetnictví.

Majitelé pohřebních služeb, kteří od začátku aktivity Kotrlého kritizují, přitom zaslali úřadům i kopie faktur na pohřby, které pro spolek a jeho členy zajišťovali. Například majitel pohřební služby z Litoměřic Petr Rambousek úřad vyzval, aby nekontroloval jen dokumenty spolku za letošní rok, ale od jeho založení v roce 2013.

Nezisková organizace Tobit vznikla v roce 2013. Jako první v Česku začala aktivně řešit tabu kolem pohřbívání mrtvě narozených dětí a plodů po potratu. Poukazovala na problém zdravotnických zařízení, která vesměs komplikovala, nebo dokonce znemožňovala vydání dětí zemřelých před porodem k řádnému a důstojnému pohřbení.

Předsedkyně spolku Jana Vališová tvrdí, že členové Tobitu zajistili celkově osmnáct pohřbů mrtvě narozených dětí. Výkonný ředitel píšící novelu o pohřebnictví, řešící právě i pohřbívání mrtvě narozených dětí, pak zajistil podle ní pět pohřbů těl dětí, která by jinak skončila v nemocnicích v biologickém odpadu.

Asociace pohřebních služeb tvrdí, že ačkoliv stát vyplácí jako pohřebné pět tisíc korun, pohřeb se dá udělat mnohem levněji.

„Náklady na pohřeb mrtvě narozeného dítěte jsme spočítali na dva tisíce korun v průměru,“řekl předseda Asociace soukromých pohřebních služeb ČR Jaroslav Mangl. Stát vyplácí bez ohledu na to, kolik pohřeb stál, 5 tisíc korun. Za loňský rok vyplatil úřad práce celkově 2 731 dávek a za prvních devět měsíců letošního roku pak 1 981.

V pozadí kauzy přitom hoří spor ministryně Karly Šlechtové a Asociace pohřebních služeb právě o kvalitu připravovaného zákona o pohřebnictví, na kterém pracuje Kotrlý. Novelu zákona o pohřebnictví, kterou už schválila vláda, nyní pochválil premiér Bohuslav Sobotka.

„Novela je úspěchem ministerstva pro místní rozvoj. Legislativa už hodně zastarala, jsem rád, že ministerstvo začalo aktivně jednat,“řekl Sobotka po bilanční schůzce s ministryní Šlechtovou.

Podle Jaroslava Mangla je však návrh nového zákona pro mnoho pohřebních služeb likvidační. „Ministerstvo nezapracovalo žádné odborné připomínky asociace, řada věcí v novele je komplikací pro podnikání v oboru,“kritizoval Mangl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.