Fidel Castro

MF DNES - - ZE SVĚTA -

rozčilen, když zjistil, že se jadernému konfliktu chce sovětský vůdce Nikita Chruščov vyhnout, že místo toho se na poslední chvíli dohodl se Spojenými státy a rakety namířené na USA z Kuby stáhl.

Odpor Washingtonu proti jeho režimu dodal u levice po celém světě Castrovi auru bojovníka proti „americkému imperialismu“, z níž politicky žil po desítky let. I přesto, že Kennedy po jednání s Chruščovem garantoval Kubě bezpečnost a v roce 1970 tento závazek potvrdil znovu písemně tehdejší šéf americké diplomacie Henry Kissinger.

Hospodářské embargo USA, trvající přes půl století, na které Fidel sváděl všechny obrovské ekonomické problémy Kuby během své vlády, ukončil až letos dosluhující americký prezident Barack Obama.

Castrův režim byl od šedesátých let nejen výkladní skříní komunismu v Latinské Americe, tamní zdravotnictví a školství se na poměry regionu dostaly na slušnou úroveň, ale také významným vývozcem komunistické ideologie v rozvojovém světě.

Už v šedesátých letech se Castrův spolubojovník, pro levici ještě charizmatičtější Che Guevara pokusil ● Syn Ángela Castra y Argiz, bohatého podnikatele s třtinou, a jeho služky Liny González. Otec se na Kubu přistěhoval ze Španělska. ● Fidel Castro vystudoval práva. O puč se neúspěšně pokusil už roku 1953, uspěl o šest let později. ● Československo navštívil poprvé v roce 1972. Součástí návštěvy byl tehdy i lov kamzíků v Tatrách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.