Marksová navrhuje návrat novomanželských půjček

MF DNES - - EKONOMIKA -

Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Novomanželské půjčky, které stát poskytoval za minulého režimu, se možná vrátí. Uvažují o tom ministerstva práce a financí. Stát by tak mohl mladým rodinám půjčovat za výhodnějších úroků než na volném trhu.

S návrhem přišlo ve své koncepci rodinné politiky ministerstvo práce. „Odborná skupina navrhla poskytovat mladým lidem novomanželské spotřebitelské půjčky, aby nemuseli zásadní životní rozhodnutí jako sňatek a založení rodiny odkládat z finančních důvodů,“říká Petr Habáň, mluvčí ministerstva.

V pracovním návrhu koncepce, který má MF DNES k dispozici, se uvádí, že by se mohly poskytovat spotřební půjčky do výše 300 tisíc korun za velmi nízké úroky. Půjčky by udělovala státní Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která dnes pomáhá úvěrovat malé a střední podniky.

Dobře posloužily v 80. letech

Novomanželská půjčka není novinka. S nostalgií na ně vzpomínají ti, kteří se brali za minulého režimu. „Měli jsme novomanželskou bezúročnou půjčku 30 tisíc a pořídili jsme si za to nábytek do ložnice, vysavač a ledničku. Za každé narozené dítě nám stát pak umazal dva tisíce korun,“vzpomíná paní J. z Českých Budějovic na 70. a 80. léta.

Myšlenku půjček podporuje ministr financí Andrej Babiš, jehož ministerstvo má ve státní bance ČMZRB bezmála třetinový podíl. Sám novomanželskou půjčku kdysi využil. „Když jsem zakládal rodinu, vzal jsem si mladou manželskou půjčku 35 tisíc, ze které jsem zařídil celý byt 1+1. Dnes mladí tyto možnosti nemají, tak když to nedávají komerční banky, měl by to dělat stát,“říká.

Úroky u spotřebitelských úvěrů se na trhu aktuálně pohybují od pěti procent výš, záleží ale na schopnosti klienta splácet, délce splatnosti a výši úvěru. Úroky se tak mohou klidně vyšplhat i do desítek procent. O tom, kdo na půjčky dosáhne, budou rozhodovat politici, mohou například podpořit mladé rodiny do 35 let v určité příjmové skupině, které mají horší přístup k financování.

Institut novomanželských půjček existuje i dnes, ale netýká se vybavení domácnosti. Půjčky slouží na pořízení, rekonstrukci nebo modernizaci bydlení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.