Když namísto trestu přichází vyznamenání

MF DNES - - NÁZORY -

Světový sport se v posledních letech zmítá ve zběsilém víru. Monstrózní dopingové kauzy ovlivňují jeho minulost, přítomnost i budoucnost. Počínaje seriálem škrtů mezi olympijskými medailisty či nenadálými zvraty v zákulisní diplomacii a konče pokryteckými volbami a často i drsným ovlivňováním lidských osudů. Ani biatlon není výjimkou. O víkendu jeho sezona odstartovala. A už v prosinci přivítá Světový pohár také Nové Město na Moravě. Tedy areál, kam chtěli v roce 2021 čeští funkcionáři opět přivést i mistrovství světa. Ale to v září získala Tjumeň. Rusko, jež má být za rozsáhlé dopingové praktiky trestáno, tak bylo přidělením šampionátu naopak vyznamenáno. Navíc za podivných okolností. Během letních her v Riu se sešla Asociace zimních sportů Mezinárodního olympijského výboru a jednomyslně doporučila nepřidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska, dokud tato země neprokáže, že má funkční antidopingový systém.

Tuto rezoluci podpořil i prezident biatlonové unie IBU Anders Besseberg. Přesto takřka vzápětí biatlonisté přiřkli Tjumeni šampionát! Ba co víc, před zahájením voleb norský prezident IBU doporučil delegátům kongresu, ať pro Tjumeň hlasují.

Na následnou kritiku ze strany Světové antidopingové agentury (WADA) i řady národních federací reagoval Besseberg kuriózním vysvětlením: Tjumeň přece předložila kandidaturu na mistrovství už předtím, než MOV doporučil nedávat Rusku žádné akce. Takže je vlastně všechno v pořádku. Jenže... ono není. Domnívají se tak i čelní představitelé WADA. Ti vyzvali činovníky IBU, aby své rozhodnutí do 14. ledna náležitě odůvodnili. Biatlonové unii hrozí, že bude v souvislosti s bojem proti dopingu zařazena na listinu nespolupracujících organizací. Stěžejním dokumentem, na nějž se nyní čeká, je druhá zpráva nezávislé McLarenovy komise o státem řízeném dopingu v Rusku. Má být zveřejněna 9. prosince a má přinést další důkazy o organizovaném ruském dopingu na hrách v Soči 2014, obzvlášť v biatlonu a lyžování. Údajně deset ruských biatlonistů mělo v Soči dopovat.

Pokud to vše bude pravda, zůstane Tjumeň i poté organizátorem šampionátu 2021? Protože ustát takové rozhodnutí by si žádalo už opravdu hroší kůži.

„Jako federace se k problému Tjumeně neumíme postavit čelem. Obávám se, aby se biatlon nedostal do podobné situace, v jaké byla před deseti lety cyklistika,“připomíná prezident Českého biatlonového svazu Jiří Hamza temné období, kdy funkcionáři cyklistické unie UCI zjevně kryli tehdejší dopingové případy.

Prezident IBU Anders Besseberg má nepopiratelné zásluhy na marketingovém i mediálním vzestupu biatlonu. Podporou Tjumeně však překročil mantinely moci, kterou mu jeho funkce dává.

Zákulisní spekulace, že si Rusové šampionát „koupili“, nejsou pochopitelně doložitelné. Jejich pozice v biatlonovém společenství a hlavně v zemích na východ od Česka je nicméně nadále velmi silná.

Nyní nejde o to, zda by mistrovství namísto Ruska získali Češi, nebo slovinská Pokljuka, další protikandidát. Jde o princip. O vinu a trest. Jestliže byla (a bude) Rusům prokázána dopingová vina, má následovat trest. Nikoliv vyznamenání.

Jistě, pohybovat se složitým předivem podvodů, velkých peněz i nejvyšší sportovní diplomacie je jako snažit se projít zrádnými bažinami k cíli, jenž je v nedohlednu.

Ovšem volba Tjumeně byla jedním z mnoha chybných úkroků stranou.

Ještě je čas vrátit se na pevnější půdu. Ještě že toho Ortela máme! Český „polofašounek“Tomáš Ortel sice neumí zpívat, texty má strašlivé a názory řekněme zvláštní, ale v sobotu zachránil 1,2 milionu televizních diváků před usnutím při sledování Českého slavíka. Defilé pěveckých zombie Bílá, David, Zagorová, Kabát, Gott či Olympic prostě chtělo oživit, ať už čímkoliv.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.