Samková otevřela nonstop dráhu

MF DNES - - PRAHA -

hledáme byt k dlouhodobému pronájmu v Praze. Tel:723047669 Nástup dohodou. Tel.: 241 483 080, paní Paulová

První konkrétní opatření by se měla na soutoku řek odehrát již do konce příštího roku. Zpočátku půjde o menší zásahy typu infostánky, pobytové louky či turistické stezky. „Součástí projektu je i návrh na založení grantového fondu, který by mohl sponzorovat malé projekty, které přispějí k obnově a rozvoji oblasti,“říká Ent.

Dotace budou určeny zejména pro obyvatele z okolí. „Mohou být využity na cokoliv. Koncerty, výstavy, sportovní a školní akce nebo třeba na postavení pozorovatelny ptáků,“dodává architekt.

Setkání na IPR se minulý týden zúčastnilo i několik odborníků, kteří podobné parky provozují v zahraničí, například v Barceloně, Lille, Lisabonu a Miláně. Shodli se na tom, že soutok Vltavy s Berounkou má obrovský potenciál změnit se v lidmi oblíbený příměstský park.

„Lokalita je naprosto úžasná, a to jsem jich za poslední čtvrtstoletí viděl opravdu hodně,“řekl například Pierre Dhenin, ředitel příměstského parku v severofrancouzském

Příměstské parky podle něj dokážou kromě rozšíření nabídky rekreačních aktivit i generovat zisk a posilovat lokální ekonomiku. Hodnota pozemků v okolí parku v Lille se za pět let od jeho otevření takřka zdvojnásobila. A z oblasti se špatnou pověstí se stala vyhledávaná rezidenční čtvrť. Že mají příměstské parky ve světě úspěch, dokazuje i to, že třeba park v Barceloně každoročně navštíví 3,5 milionu lidí.

I Fernando Alves, odborník z příměstského parku v Lisabonu, věří, že Praha má nejlepší předpoklady k úspěchu. „Viděl jsem krásnou přírodu i lidské dílo, což je velká hodnota, která by se měla zužitkovat, aby člověk neničil přírodu a divočinu,“dodává.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.