Zapomenutý brankář Hrachovina dobývá Finsko

MF DNES - - SPORT - — Jan Zikmund

Je to Čech, nebo Fin? Uslyšíte-li někdy Dominika Hrachovinu klábosit finsky, asi si tuto otázku budete klást taky. 22letý hokejový gólman si náročný ugrofinský jazyk podmanil, řeční už skoro tak plynule jako rodilí mluvčí.

Mimoto válí ve finské extralize (SM-Liiga) za Tappara Tampere a Česku dělá výborné jméno. Na jaře pomohl týmu k titulu a do nové sezony taktéž vstoupil báječně. Zatím nastoupil do 17 zápasů a úspěšnost zákroků si drží na 91 procentech. I díky němu Tampere vede ligu.

Za vetřelce ho neměli

Navzdory úspěchu v kvalitní finské lize se o něm v Česku moc neví. A není divu, Hrachovina už je v zahraničí sedm let. Začínal v Jihlavě, poté se učil v Kometě a v Havířově. A když se v patnácti rozhodoval, co dál, přišel jeho tehdejší agent se smělým návrhem: Zkus Finsko.

Do Skandinávie se zpravidla mladí hokejisté z Česka nehrnou (většina sní o zamoří, popřípadě o lukrativní KHL). Leč Hrachovina na zvyklosti nedal. Vydal se na sever, neboť věřil, že se tam bude zlepšovat rychleji než jinde.

Začátky dobrodružství byly krušné. „Když jsem přišel, neuměl jsem finsky. Hodně mluvím, v kabině jsem slyšet, ale tady jsem najednou seděl v rohu, protože jsem nerozuměl,“vzpomíná pro MF DNES.

Se stoickými Finy se nebylo lehké seznámit, Hrachovina nicméně chytal jako o život a brzy si získal uznání. „Za vetřelce mě neměli. Když se daří a puk vás trefuje, tak vám to nedají sežrat,“ujišťuje.

V šestnácti si ho vyhlédlo Tampere, kde Hrachovina poznal, že trénink gólmanů mají ve Finsku důkladně propracovaný. „I malé děti, úplní prckové, mají trenéra brankářů. Člověka, který ví, co jim má předat. Když jsem sem přišel, neměl jsem ve hře žádný systém. Jen jsem se snažil chytit puk,“přiznává.

Chytají tak krásně

Hned první rok v Tampere dostal trenéra, který se mu na ledě věnoval každý den. Vštěpoval mu styl, kterým se proslavili finští mágové Niemi či Rask. „Finové vypadají v bráně krásně, protože mají v chytání systém. Musel jsem se naučit, jak se správně postavit proti střele nebo jak daleko si můžu vyjíždět,“prozrazuje český talent.

Kdo by si ale myslel, že z Hrachoviny se stal Fin a na rodnou vlast zanevřel, je na omylu. Mladík touží po pozvánce do seniorské reprezentace. Domů se vrací rád. V létě například trénoval s Jakubem Škarkem, sedmnáctiletým brankářem, který nyní září za Spartu.

Hrachovina mladšímu parťákovi radil ohledně kondiční přípravy. Ukázal mu, jak se dře na suchu ve Finsku. „V Jakubovi dřímá velký potenciál, já mu můžu jen závidět. Ale ještě musí pár věcí vylepšit, aby jednou mohl do NHL.“

On sám už prý na zámoří nemyslí a NHL hraje leda na playstationu. Plánuje dál zůstat ve Finsku, kde má přítelkyni i dobré místo. Jeho hlavní cíl? „Každý den odevzdat to nejlepší a užívat si hokej, abych mohl hrát až do čtyřiceti!“

„I malé děti, úplní prckové, mají ve Finsku trenéra gólmanů.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.