68 7.

MF DNES - - SPORT - Tomáš Macek reportér MF DNES

VÖstersundu zapadalo slunce, foukal vítr od jezera, na trati byl led – a nová sezona biatlonistů konečně začínala. K nemalé radosti statisíců českých fanoušků.

Pravda, koncovka úvodního klání Světového poháru už příliš potěšující nebyla. Smíšená štafeta Vítková, Koukalová, Moravec a Šlesingr doběhla na sedmém místě.

„Bojovat v popředí,“přál si před startem šéftrenér Ondřej Rybář. Však také Veronika Vítková hned vodila pole závodnic. Jenže při střelbě vleže jako by se vrátil její syndrom z předchozích dvou smíšených štafet. V únoru musela v Canmore na tři trestná kola, načež při mistrovství světa v Oslu trojitým dobíjením ztratila kontakt s čelem. A tentokrát... „Všechny rány vytáhla nahoru. To nás stálo možná i tu bednu,“popisoval kouč Zdeněk Vítek.

Ani tři dobití na likvidaci terčů nestačila, obkroužila trestné kolo a rázem jela třiadvacátá s takřka minutovou ztrátou, za sebou jen Korejku. Stupně vítězů, na nichž Češi v této disciplíně v minulosti tolikrát stáli, teď mizely v nedohlednu.

„Najednou jsem cítila, jak mi ztuhlo celé tělo,“popisovala Vítková.

Gabriela Koukalová si pro změnu prožila krušné chvíle při větrné položce vstoje. Zachraňovala se až poslední dobíjenou ranou, navíc řešila potíže s náhradním nábojem i upínacím řemenem.

bude mít na programu sezona Světového poháru biatlonistů 2016/17.

patřilo včera českému kvartetu v zahajovací smíšené štafetě.

Přesto posunula štafetu na 9. místo, které Michal Šlesingr a Ondřej Moravec o dvě příčky vylepšili.

Co zahajovací závod ukázal? České ženy se na střelnici trápily, zato jejich běžecký výkon byl solidní, přestože i Koukalová se svým čtvrtým běžeckým časem na úseku zaostala téměř o půl minuty za nejrychlejší Italkou Wiererovou.

U mužů platil opak. S malorážkou byli skvělí a rychlí, neminuli jediný terč. „Střelecky perfektní závod, položky měli do 25 vteřin,“oceňoval od dalekohledu Vítek. Předsezonní koncentrace na střeleckou přípravu byla v jejich případě vidět.

„Hlavně ležka se mi povedla tak, jak jsme ji v létě pilovali, rychlejší a rytmická,“těšilo Šlesingra. Běžecky ale zatím on i Moravec zaostávali, na svých úsecích dosáhli 13., respektive 10. čas.

Žádnou tragédií úvodní pohárový podnik není. Šlo „jen“o první z 68 závodů zimy. Do konce sezony zbývá 112 dnů. A jak říká Gabriela Koukalová: „Závody někdy vyjdou, jindy ne, ale vždy s sebou přinášejí nějakou motivaci, ať už pozitivní, nebo negativní. Něco, čemu se musíte postavit a zase jít s kůží na trh.“

Prvenství slavili suverénní Norové, následující sprint smíšených dvojic potom ovládli Francouzi. České duo Puskarčíková–Krčmář v něm obsadilo 14. místo.

Opravdovou radost museli biatlonoví fanoušci včera čerpat jinde, v norském Beitostolenu. Tam totiž 19letá juniorka Markéta Davidová senzačně vyhrála sprint „druholigového“IBU Cupu, při teprve druhém startu v této soutěži.

„Markéta už představuje naši zcela novou generaci. Jednou by se měla stát oporou reprezentace,“chválil ji trenér Marián Málek.

Mimochodem, dosud poslední českou vítězkou závodu IBU Cupu byla roku 2011 podobně mladičká naděje jménem Gabriela Soukalová.

Z předposledního místa na sedmé. Takový byl vstup do sezony českých biatlonistů.

Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Prokletá střelba Potřetí v řadě nevyšel Veronice Vítkové vstup do smíšené štafety. Po trestném kole jela až třiadvacátá, posléze předávala Koukalové patnáctá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.