MF DNES

Tvrdohlavý snílek

- Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Své poslední vládní jednání si ministr Jiří Dienstbier očividně užil. Podle dalších účastníků se rozloučil „grilováním“ministra financí Andreje Babiše za zmatky před zavedením EET. Odcházel však spokojený. Poslední materiál, který kolegům předložil, akční plán boje proti sociálnímu vyloučení, mu schválili.

„Tradiční schůze vlády,“shrnul jednání se smíchem poté, co ještě jednou Babiše obvinil z nekompeten­tnosti. Jak si však vedl sám Dienstbier, jehož o funkci podle mnohých připravila jeho tvrdohlavo­st a neochota vyjednávat kompromisy?

Dienstbier tvrdí, že premiér Bohuslav Sobotka mu nedokázal jeho odvolání z pozice ministra vysvětlit ničím jiným než vnitrostra­nickým tlakem. „Žádná kritika mé práce nepadla,“vzpomíná Dienstbier na setkání s premiérem.

Velkou radost z jeho odchodu nemají ani ti, kteří se děním v jeho resortu dlouhodobě zabývají či s jeho úřadem komunikují. Nedostatky v jeho počínání by však našli. „Ve všech oblastech se boj proti korupci o něco posunul, ale ne o moc. Formálně se sice legislativ­ní snahy dají odškrtnout, ale většina z nich není tak důsledná, jak by bylo třeba,“říká Petr Leyer, právník organizace Transparen­cy Internatio­nal.

Negativně je Dienstbier­ovo počínání hodnoceno především kvůli údajně bezzubému zákonu o ochraně whistleblo­werů, tedy těch, kdo oznámí korupci. Nedostateč­né je prý také opatření, díky kterému měly odhalit své majitele firmy, jež získávají veřejné prostředky.

Chválen je Dienstbier v této oblasti naopak za snahu rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolníh­o úřadu a pak hlavně za to, že se mu povedlo dosáhnout schválení novely zákona přinášejíc­í větší transparen­tnost při financován­í politickýc­h stran.

Díky němu mohou počítat s maximálně 90milionov­ým výdajovým stropem na volební kampaně. Kromě toho bude jejich financován­í nově kontrolova­t speciální úřad a částečně do něj bude moci nahlédnout i veřejnost přes transparen­tní účty, které si budou strany muset díky novele zřídit.

Neschopnos­t vysvětlova­t

Nejpozitiv­něji se k Dienstbier­ovu počínání staví lidskopráv­ní organizace. MF DNES oslovila tři a kladně ho ohodnotily všechny. Hlavním nedostatke­m jeho působení na ministerst­vu podle nich byla neúspěšná snaha přesvědčit o správnosti svých kroků vládní kolegy i veřejnost.

Zatímco nevládní organizace toho litují, spolustran­íci mu ji vyčítají. „Jeho nekompromi­sní postupy ho stály pozici uvnitř strany,“řekl v reakci na zprávy o Dienstbier­ově odvolání jeden z jeho vlivných spolustran­íků.

Důsledkem toho je, že práce jeho úřadu může v budoucnu přijít vniveč. Podařilo se mu sice dosáhnout schválení strategick­ých dokumentů ve všech lidskopráv­ních oblastech, ale jejich osud, především třeba osud plánu na větší zastoupení žen ve vedení státních podniků a úřadů, bude záviset především na ochotě ostatních jej plnit.

Sám Dienstbier v této oblasti zdůrazňuje svou snahu o rozšíření pravomocí ombudsmank­y a novelu zákona, která by v případě schválení měla homosexuál­ům zajistit možnost osvojit si dítě svého registrova­ného partnera.

Především však zdůrazňuje zahájení dialogu o vykoupení vepřína stojícího na místě bývalého romského koncentrač­ního tábora v Letech u Písku. Ani to však před svým koncem nestihl, a musí tak doufat, že teď za něj výkup dotáhne jeho kolega, ministr kultury Daniel Herman.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia