Chtěl zmrzačit seniora a pak o něj za peníze pečovat

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES Michal Šverdík redaktor MF DNES

Provoz kopírky, na které si studenti pořizují kopie poznámek ze zameškané přednášky nebo materiálu ke své seminární práci, by se do budoucna mohl školám prodražit.

Poslanci budou ve třetím čtení hlasovat o novele autorského zákona a mezi desítkami pozměňovacích návrhů, s nimiž novela dorazí do Sněmovny, se jich několik může týkat i škol a univerzitních nebo vědeckých knihoven. Na programu je hlasování už tento týden.

Jedním z návrhů je povinná paušální platba za každou kopírku umístěnou ve veřejném prostoru. Kritici poslaneckého návrhu upozorňují na to, že přechod na paušál tak, jak to předpokládá poslanecký návrh, může podstatně zvýšit ceny, které se za kopírování účtují.

V současnosti inkasují sdružení zastupující autory odměnu za počet

Brutální plán, jak si zajistit živobytí, vymyslel několikrát trestaný třiatřicetiletý muž. Ve vězení přišel s nápadem, že zmrzačí bohatého seniora ze zahraničí, pro něhož dříve pracoval, aby mu pak za peníze nabídl svou péči. Jeho úmysl však překazili policisté.

Muž původem z Vimperku poznal nyní šestasedmdesátiletého Němce v roce 2003 přes svého známého.

S bohatým cizincem, který vlastní několik nemovitostí po Evropě, se setkával v jeho vlasti i na jižní Moravě.

Původně chtěl vraždit a dědit

Nakonec mladík u seniora získal práci a příležitostně mu pomáhal s údržbou domu i jako řidič. Zároveň si ovšem přivydělával trestnou činností a v roce 2008 musel do vězení.

„Tam se mu v hlavě zrodil ohavný nápad, že by mohl cizince nechat zavraždit a následně po něm dědit,“sdělila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Kriminálník se s tímto nápadem svěřil spoluvězni, který mu za jistou úplatu nabídl pomoc. Nakonec se však oba letos v září znovu potkali za mřížemi, kde pokračovali v osnování svých úkladů.

„Vypočítavý muž ovšem tentokrát ustoupil od vraždy a rozhodl se seniorovi jen ublížit, nějak ho zmrzačit, aby se o něj mohl starat a zajistit si tak stálou práci a příjem,“popsala policejní mluvčí.

Tento záměr však odhalili jihomoravští kriminalisté.

„Díky operativní práci a zjištěným poznatkům se podařilo zmařit tento šílený plán před jeho uskutečněním. Podezřelý byl zadržen a při výslechu se ke všemu doznal,“uvedla Cejnková.

Za zvlášť závažný zločin těžké ublížení na zdraví ve stadiu přípravy nyní muži hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

(rkr, ČTK)

O očištění jména a náhradu přes dva miliony korun bojují od včerejška u soudu v Přerově majitel, trenér a žokej diskvalifikovaného vítěze loňské Velké pardubické, hnědáka Nikase ze stáje Na srdéčku u Ludmírova.

Rozbory v těle šampiona a rovněž v těle koně Čáriraye, který v Pardubicích zvítězil v Křišťálovém poháru, odhalily kofein a theobromin. Stáj tvrdí, že zakázané alkaloidy se tam dostaly omylem v krmivu.

Trenér Popelka již částečně uspěl u pořádkové komise Jockey Clubu ČR. Předložil odborný posudek Jany Kalinové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, která zkoumala zapečetěný vzorek krmiva.

Znalkyně uvedla, že na obalu nebyla uvedena žádná surovina, u které by se dal obsah theobrominu nebo kofeinu předpokládat.

Analyzovaný vzorek krmiva, které koně dostávali zhruba dva týdny před dostihem, však tyto látky obsahoval.

„U theobrominu v množství přesahujícím maximální přípustný obsah stanovený Evropskou unií,“ sdělil Nový. předseda komise

Trenér nemůže za krmivo

Otakar

Antidopingová kontrola sice konstatovala, že přítomnost kofeinu a theobrominu s ohledem na zjištěné množství v tělech Nikase a Čáriraye nemohla ovlivnit jejich výkon, pořádková komise však v souladu s platným dostihovým řádem musela oba koně diskvalifikovat.

„Po trenérovi nelze spravedlivě požadovat, aby například po každé dodávce krmiva prováděl analýzu jeho složení. Pořádková komise se proto rozhodla trenéru Popelkovi neudělit žádnou sankci,“sdělil předseda pořádkové komise Nový, podle kterého Popelka nepodal zakázané látky koním úmyslně.

Boj za očištění ludmírovské stáje, Nikase a Čáriraye nyní tedy musí rozhodnout přerovský soud. Majitel koně Petr Kupka podal společně s trenérem Popelkou a žokejem Markem Stromským žalobu na výrobce krmiva, společnost Troubecká hospodářská. Majitel koně žádá od výrobce dva miliony korun, zhruba čtvrt milionu požaduje trenér a 100 tisíc korun žokej.

„Chceme, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. My jsme žádnou chybu neudělali, někdo ji udělal a my jsme na ni těžce doplatili. Měli jsme z toho velké nepříjemnosti a traumata, proto jsme se rozhodli pro tuto cestu,“citovala Popelku ČTK.

Může za to čokoláda?

Zástupci Troubecké hospodářské se hájí tím, že testovaný vzorek krmiva nebyl standardní, neodpovídal předpisům a byl uchováván nevyhovujícím způsobem.

„Naše krmivo je nezávadné. Pochybení mohlo vzniknout jiným způsobem,“uvedl právní zástupce firmy. Ovlivnit výsledky podle něj mohla například i tabulka čokolády. Soudkyně Daniela Ševelová včera případ kvůli rozsáhlému dokazování odročila.

Foto: Michal Růžička, MAFRA

Marná snaha Takto si jel hnědák Nikas s žokejem Markem Stromským loni v Pardubicích pro vítězství. O čtyři měsíce později jim kvůli pozitivnímu nálezu trofej vzali.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.