Lex Babiš: hraje se už o příští koalici

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Poslední bitva o „lex Babiš“dnes vzplane – a kdo se dá na pochod? Na pochod proti Babišovi, či s Babišem? Novela zákona o střetu zájmů, obsahující pasáže podstatně omezující politiky v podnikání a vlastnictví médií, symbolicky otevře dnes začínající schůzi Sněmovny, na níž se to výbušnými body jen hemží. Norma putuje po politických chodbách dva roky a po vrácení Senátem ji čeká definitivně poslední hlasování.

Pomiňme teď věcnou podstatu novely, v níž původně šlo o účinnější kontrolu politiků, ne primárně o bič na Andreje Babiše. A i na ten jsou různé názory. Je to protiústavní omezení práva na vlastnictví, podnikání a angažování se ve veřejné funkci? Anebo je to spíš racionální pojistka demokracie před nebezpečnou kumulací politické, ekonomické a mediální moci? Co k tomuto sporu po měsících debat ještě nového dodat, stejně asi skončí u Ústavního soudu.

Zajímavější je pohled politický. Deset měsíců před sněmovními volbami se tu schvaluje zákon, který byl postupně přešit na míru jednomu člověku, šéfovi aktuálně nejsilnější vládní strany – a má mu řádně znepříjemnit život. To je politikum samo o sobě. Další politikum v sobě skrývá koalice zájmů, která se za podporou tohoto zákona seskupila: vedle vládních socialistů a lidovců také obě pravicové strany (a dokonce i komunisté). To už je slušný test síly eventuální budoucí protibabišovské koalice, pokud by jí vydržel společný zájem zabránit vládě Babiše a ANO.

Pro Babiše je to zase test diplomatického umu, jak podobné jednotné frontě zabránit. Nahrává mu v tom parlamentní procedura. Senátem vrácenou verzi zákona musí podpořit nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud se taková většina nenajde, musí Sněmovna vyšším kvorem 101 poslanců protlačit verzi původní, jinak celý zákon spadne pod stůl. Rozehrát se dá řada motivů: soupeření mezi parlamentními komorami, fakt, že sněmovní verze je technicky chybná, lze také naznačit, že ústupek bude zohledněn při výběru budoucího koaličního partnera...

I pro samotné ANO je v tom však politikum. Zastavit „lex Babiš“by znamenalo shodit celý zákon, jeden z pilířů protikorupční vlny, která vynesla ANO do vlády. Nevrátilo by se mu to jako bumerang? Zejména když si předseda, vybavený týmem právníků, s následky „lex Babiš“přece hravě poradí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.