Kabát vydává DVD z Vypichu i s big bandem

MF DNES - - KULTURA - — Václav Hnátek

Velkolepou nadílku nachystala pro fanoušky kapela Kabát. V exkluzivním boxu nazvaném Kabát 2013–2015 vydává na dvou DVD kompletní záznam druhého Po čertech velkýho koncertu z pražského Vypichu, na dalším disku to nejlepší s dechovou sekcí z Turné s Big Bandem. K tomu přidává i loňskou řadovku Do pekla / Do nebe.

„Není to proto, že by se poslední deska neprodávala, naopak. Zařadili jsme ji tam jako bonus. Samotné vylisování té placky je levné, a když už to album někdo má, tak si může druhé dát třeba do auta,“vysvětluje motivaci kapely baskytarista a textař Milan Špalek.

První koncert z Vypichu se dočkal vydání záznamu už v roce 2009, fanoušci si tehdy pochvalovali mimo jiné i bonusové záběry z příprav show. Na novém koncertním DVD však jsou jenom písničky. Důvod je nasnadě – Kabát totiž průběžně točí časosběrný dokument, a tak nechce plýtvat cenným materiálem.

Odjezdy pro hvězdy

„Ten dokument vzniká posledních asi šest let. Proč ne déle? Nevěděli jsme, že budeme tak slavní,“směje se Špalek. „A když jsme začínali, tak ještě nebyly kamery.“„Aspoň deset let bychom to chtěli nechat běžet. Zatím máme pět let příjezdů a odjezdů. Mohlo by se to jmenovat odjezdy pro hvězdy,“přidává se Josef Vojtek. U Vypichu těžil Kabát z toho, že pět let před ním už megakoncert na stejném místě uspořádal. Náročnější zkoušení si vyžádalo turné s big bandem. „Na Vypich jsme se chystali půl roku, u toho turné zase bylo nutné sehrát se hlavně s dechaři,“popisuje přípravy kytarista Ota Váňa. „Ale spojit rockovou kapelu s dechovým orchestrem, s tím měl největší honičku zvukař.“

Na Vypichu hrál Kabát v roce 2009 pro šedesát tisíc návštěvníků, na koncert v roce 2014 přišlo dokonce pětasedmdesát tisíc lidí. Chystá kapela pro rok 2019 další monstrózní akci? „Vůbec jsme netušili, jestli přijdou lidé znova na Vypich, tak do třetice těžko říct. Ale jasně že by nás něco podobného zase lákalo,“připouští Špalek. Zároveň však muzikanti z Kabátu říkají, že takhle velké akce jsou výzvou především pro zvukaře a techniky. „Není sranda udělat to tak, aby vepředu lidi neohluchli a vzadu vůbec něco slyšeli,“říká Váňa.

Zároveň Kabát postupně sbírá materiál na další album, ač jeho vydání je ještě v nedohlednu. „Výhodou je, že jak stárneme, tak zapomínáme. A Otovi se teď povedlo propašovat písničku, která vyletěla před deseti nebo patnácti lety,“líčí Vojtek. „Já jsem nejmladší, takže mi hlava ještě funguje, a vždycky tu písničku podstrčím ve vhodném okamžiku,“dodává Váňa. „Nejlepší je to mezi patnáctým a sedmnáctým pivem,“směje se Vojtek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.