F1 je nejlepší uspávadlo

Tomáš Enge, bývalý pilot formule 1, mluví o mistru Rosbergovi i současných podivných pravidlech

MF DNES - - SPORT - Robert Sára sportovní reportér MF DNES

Už je to 15 let, co jako první a dosud jediný Čech závodil v F1. Teď se na Velké ceny dívá v televizi a... Usíná. „Říkám, že nejlepší uspávadlo na nedělní odpoledne je formule 1,“tvrdí Tomáš Enge. Než se v rozhovoru pro MF DNES dostal k důvodům „nudy“, mluvil i o Niku Rosbergovi, od neděle novém šampionu F1. „Tři čtvrtiny lidí si o něm myslí, že to není pravý mistr světa. Ale historie se neptá, jak toho docílil. Má nejvíc bodů? Má!“

Takže je to pravý mistr světa?

Ano. Historie se neptá, kolikrát v sezoně lehlo Hamiltonovi auto, protože se ani neptá, kolikrát se to v předchozích letech stalo Rosbergovi. Být šampionem není jen o rychlosti, ale i o štěstí. Když ho nemáte, nemůžete vyhrát. Ano, Rosberg na Hamiltona v posledních závodech ztrácel desetinku dvě, ale kolikrát v minulosti nejrychlejší pilot dojel jen půlku závodu, protože se mu rozbilo auto či boural... Jak říkají fotbalisté: Nesmí chybět trošku štěstíčka.

Co ale říkáte na chování Hamiltona v posledním závodě, kdy úmyslně brzdil Rosberga?

Udělal maximum toho – stejně jako kdokoliv na jeho místě – aby získal titul. Možná to nebylo v rámci fair-play, ale pravidla neporušil. Rosberg ale jednoznačně odpověděl předjížděcím manévrem na Verstappena. To bylo riskantní, ale excelentní. Překvapil mě. On měl plán, že pojede s rozumem. Hamilton si s ním sice hrál, ale nerozhodil ho. Nico si zachoval chladnou hlavu a titul mu patří právem.

Zostří se jejich už tak vyhrocené vztahy?

Ne. Ty jsou napnuté několik let.

Jak hodnotíte současnou F1?

Říkám, že je to nejlepší uspávadlo na neděli odpoledne. Pravidelně u ní usínám.

To říká hodně lidí. Čím to?

U mě je to věkem, že jsem něco zažil – to úplné napětí je pryč. Navíc pár hodin po závodě najdete v médiích kompletní sestřih, přečtete si nejdrsnější hlášky. Nic vás nenutí mít celou dobu zaostřené oči, protože víte, že po závodě si všechny atrakce znovu pustíte.

Co s tím?

V F1 je spousta překombinovaných věcí, což lidi nebaví a neudrží je to u televize. Je tam pět typů pneumatik a já v tom mám galimatyáš. Chybí dotankování, vše závisí jenom na pneumatikách. Proto si myslím, že když si člověk u F1 pospí, tak si odpočine a nemusí řešit, co ten jeden závodník na středně měkkých, středně nejměkčích předvede. Pro mě je to nejatraktivnější před závodem a po něm. Koukám na britskou Sky, kde mají dokumenty, analýzy.

Zase v tom je F1 atraktivnější.

Souhlasím. Zákulisní informace máme z první ruky. Dřív začínal přenos dvě minuty před druhou odpoledne, skončil mávnutím praporu. Pak jsem týden čekal na Svět motorů, než se objeví další zprávy. Dnes máte živě komentáře od týmových šéfů nebo hlášky jezdců z rádia.

Sám jste řekl, že se nevyznáte v pneumatikách F1. Co pak s většinovým fanouškem dělají opakované změny pravidel? Jednou je zakázaná rádiová komunikace, pak zase ne. Jednou se nesmí přejet obrubníky, pak zase ano...

To člověka odradí. Chápu, že tím chce FIA (Mezinárodní automobilová federace) udržet závody na uzdě, aby za chvíli nejezdili roboti, nebo aby auta nebyla ovládaná z boxů počítačem. Aby měl jezdec na výsledku maximální podíl. Proto dělá takové zásahy. Ale pro fanouška je to guláš. Motorsportu to nedělá dobře, protože pravidla se mění a ještě jsou zvláštní.

Bude i příští rok pokračovat dominance Mercedesu?

Doufám, že ne. Chtělo by to, aby do boje o čelné příčky zasáhlo víc aut. Ne jako letos, kdy redbully dosáhly na výhru jen v případě, že se jezdci Mercedesu střetli. Jejich dominance byla velká, klidně půl vteřiny v kvalifikaci. Třeba se otočí za rok dva. Ale i když jiné týmy v průběhu sezony hlásily, že už konečně na Mercedes výkonnostně mají, nestalo se tak. Ovšem na vaši otázku nikdo neodpoví, dokud se nevjede do prvního závodu. Ani testy nic neprozradí.

Dominance asi ovlivní i to, zda může Hamilton s 53 výhrami dohnat rekordmana Michaela Schumachera (91), že?

Ano. Podívejte na Alonsa. Dva roky byl s renaultem vpředu, teď jásá, když se dostane do desítky. Přesto si myslím, že Schumacherův rekord se bude těžko překonávat. Ale nikdy neříkejte nikdy. Třeba v NASCAR jsou nesmírně vyrovnaná auta, výkony a rovnocenná technika, takže fakt záleží na štěstí. I tak Jimmie Johnson letos vyhrál sedmý titul a překonal všemožné rekordy.

Ještě k Rosbergovi. Jak moc mu v kariéře pomohlo, že je ze závodnické rodiny? Že měl jeho otec, sám šampion F1, konexe?

Bez toho to nejde. Každý jezdec má nějaké konexe. Není to tak, že se ráno probudíte a máte smlouvu v F1. Musíte mít sponzory, kontakty, dobré lidi kolem sebe, sedět ve správných autech. V F1 jezdí 22 pilotů, ale motokáry desetitisíců dětí po celém světě. A každé se chce dostat do F1. Žádný jezdec by angažmá nezískal, kdyby manažerem byla jeho „babička“. Podívejte – sezona v motokárách, když jedete na evropské úrovni ve špičkovém týmu, stojí až 400 tisíc eur (skoro 11 milionů korun). Sezona v GP2 (předstupeň F1) dva a půl milionu eur (67,5 milionu), GP3 o milion eur méně (40 milionů). Je to o penězích, protože motorsport je nejdražší sport, který existuje na planetě. Ale zase se nic nevyrovná jeho adrenalinu.

„V F1 je spousta překombinovaných věcí, což diváky nebaví.“ Tomáš Enge, bývalý pilot formule 1

V mistrovské euforii Nico Rosberg je poprvé šampionem F1. Foto: Reuters

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.