Šéf zdravotnictví, jehož lékaři vypískali ze sjezdu

MF DNES - - Z DOMOVA - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Svatopluk Němeček byl jedním z nejdéle sloužících ministrů zdravotnictví. Zatímco jeho předchůdci se v úřadu střídali častokrát po jednom roce, Němeček vydržel bez jednoho měsíce roky tři. Už při příchodu do funkce v lednu 2014 uvedl, že nechce být ministrem změn a reforem. „Chci do zdravotnictví vrátit stabilitu a udělat systém poskytování zdravotní péče předvídatelným,“uvedl tehdy Němeček.

Jenže resort zdravotnictví podle lékařů i pacientů reformu potřebuje. U záchranných služeb chybí 290 lékařů, v nemocnicích více než 700 lékařů a tisíc sester.

Kvůli nedostatku zdravotníků pokračuje omezování zdravotní péče. Jak zjistila MF DNES letos na jaře, kvůli chybějícím sestrám musí nemocnice odkládat operace i v pražských fakultních nemocnicích. Nedostatek kvalifikovaných doktorů zvedl dokonce počet úspěšných žalob na nemocnice, které musí nechat sloužit i mladé a nezkušené lékaře.

Nejméně jeden slib však Němeček splnil – přidal zdravotníkům peníze. Tarifní platy v nemocnicích stouply dvakrát o pět procent. A od ledna se mají zvýšit o dalších deset procent.

Česká lékařská komora přesto není s prací ministerstva spokojena. „Kritizovali jsme počínání pana ministra dlouhodobě,“řekl její prezident Milan Kubek. Před několika týdny lékaři na svém sjezdu ministra Němečka vypískali. Vadí jim porušování zákoníku práce, kdy jsou nuceni sloužit obrovské množství přesčasů. Ačkoliv Němeček opakovaně slíbil, že tento problém vyřeší, s žádným konkrétním návrhem nepřišel.

Dalším problémem je podle lékařů neřešený systém vzdělávání. „Právě chaotické, nepřátelské vzdělávání, za které musí utrácet desetitisíce korun, uvádějí lékaři jako třetí nejčastější důvod, proč odcházejí do ciziny,“říká Kubek.

Naopak krajský výkonný výbor ČSSD pro Moravskoslezský kraj, kde Němeček působí, je spokojen. „Podařilo se mu naplnit programové cíle a volební sliby, jako je zrušení regulačních poplatků, opakované navýšení platů ve zdravotnictví, ekonomická stabilizace nemocnic a zdravotních pojišťoven, záchrana českého lázeňství apod.,“uvedl ve svém prohlášení.

Foto: Ladislav Křivan, MAFRA

A je to za mnou Němeček se včera na schůzi vlády spokojeně usmíval.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.