Česko se brání útokům z Ruska i Číny

MF DNES - - Z DOMOVA -

Obranu internetu před hackery má dnes na starosti zejména Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Jeho centrum kybernetické bezpečnosti už dva roky sídlí v Brně a jen loni zaznamenalo šest stovek incidentů. Včera vláda rozhodla o jeho dalším rozšíření až na 400 lidí. Podle ředitele NBÚ Dušana Navrátila se o citlivé české sítě zajímají útočníci z Číny i Ruska.

Jaká by měla být role vojenské rozvědky v kyberbezpečnosti Česka?

Země potřebuje mít aktivní schopnost kybernetické obrany. Tedy i možnost útočit. NBÚ se zabývá spíše pasivní ochranou kritické infrastruktury. Potřebovali jsme proto partnera, který by byl v případě nutnosti schopen provést aktivní opatření. Minimálně pět let jsme o tom přesvědčovali ministerstvo obrany. To se nyní podařilo.

Pod Vojenským zpravodajstvím by tedy měla fungovat „armáda kybervojáků“?

Boj v kyberprostoru už dnes běžně probíhá. NATO ho na posledním summitu definovalo jako „pátý prostor“. Pokud nebudeme schopni útok zvládnout pasivně, budeme muset přikročit k protiútoku. Doufejme, že k tomu nedojde, ale schopnosti na to musíme mít.

Jak velký problém jsou dnes pro Česko internetové útoky?

Už v roce 2013 se objevily útoky na české zpravodajské servery s cílem je přetížit a vyřadit. Velkým problémem však může být krádež dat, ale také jejich pozměnění. Například kdyby to potkalo databázi některého ministerstva. Identifikace útočníka ve světě internetu je mnohdy velmi obtížná či nemožná. Víme však, že se o nás zajímají Rusko či Čína.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.