Muž viněný z plagiátorství učí právníky

Exnáměstek ministra vnitra, obviněný z opsání diplomky, šéfuje na plzeňských právech katedře.

MF DNES - - Z DOMOVA - Marek Přibil redaktor MF DNES

„Fakulta o mých problémech věděla. Jinak by mě do té funkce neustanovila.“ František Vavera, ZU Plzeň

Někdejší náměstek ministra vnitra Radka Johna František Vavera je zřejmě naklonovaný. Ačkoli mu Policejní akademie odebrala magisterský i doktorský titul kvůli podezření z plagiátorství, vede katedru trestního práva na právech v Plzni. Vedle toho působí jako šéf důležitého odboru u hasičů. A další úvazky má na soukromých vysokých školách.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni v minulosti čelila skandálu ohledně nestandardního udělování titulů. Kvůli kauze tehdy odešlo téměř celé vedení a škola odstartovala správní řízení s některými ze svých absolventů. Nyní na klíčovém postu zaměstnala člověka podezřelého z plagiátorství.

Vavera pracuje na Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru, kde vede odbor vnějších vztahů a legislativy. Na starosti má projekty spolufinancované z eurofondů. Současně je i zaměstnancem plzeňských práv. „Od 1. října letošního roku je vedoucím katedry trestního práva,“potvrdila mluvčí univerzity Kamila Kolářová.

„Plagiát nejhrubšího zrna“

Jak upozornil Český rozhlas, Vavera se stal vedoucím důležité katedry navzdory problémům na Policejní akademii ČR. Ta mu odebrala magisterský i doktorský titul.

„Pan Vavera významně poškodil pověst školy kvůli plagiátu nejhrubšího zrna,“řekl MF DNES rektor Josef Salač. Vaveru kritizoval i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a Vavera v roce 2014 rezignoval na funkci ředitele kabinetu Chovancovy náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL). Tehdy započal kariéru šéfa odboru u hasičů. Později začal vést i zmíněnou katedru v Plzni.

„Nevidím v tom problém“

K tomu, jak zvládá být naráz na dvou pracovištích, v Praze i v Plzni, se Vavera odmítl vyjádřit. Podal na Policejní akademii žaloby a o jeho titulech rozhodne soud. „Nevidím v tom problém (ve svém plzeňském angažmá, pozn. red.), fakulta o mých problémech věděla. Jinak by mě do té funkce neustanovila,“sdělil pouze v krátkém vyjádření.

Mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová se Vavery zastala. „Výkon činnosti v Plzni mu nijak nebrání řádně vykonávat služební poměr příslušníka Hasičského záchranného sboru ČR,“uvedla pro MF DNES. Vavera vede taktéž diplomové práce na soukromých vysokých školách, například na VŠ Karlovy Vary. Ta se k Vaverovu působení nevyjadřuje.

Superúředníka zastavil Zeman

Že by Vaverovo angažmá ve vedení plzeňských práv mohlo pověst fakulty, v minulosti poškozené kvůli „turbostudentům“, znovu narušit, se univerzita nebojí. „Západočeská univerzita nemá v této chvíli žádné informace o tom, že by byl docentu Vaverovi pravomocně zrušen jeho vysokoškolský diplom,“sdělila Českému rozhlasu mluvčí univerzity Kolářová s odkazem na probíhající soudní řízení.

Vavera působil na vnitru od roku 2004. O šest let později si jej ministr Radek John (VV) vytáhl na post náměstka pro veřejnou správu a legislativu. S příchodem Jana Kubiceho však v resortu načas skončil. Za ministra Milana Chovance (ČSSD) šéfoval kabinetu Pálkové, mimo jiné náměstkyně pro sociální, zdravotnické a právní zabezpečení, která vystudovala Univerzitu Jana Amose Komenského. Vavera aspiroval na takzvaného superúředníka státní správy. Cestu mu však zablokoval prezident Miloš Zeman svým vetem zákona.

Vavera podle rozhlasu získal magisterský titul v roce 2004 za diplomovou práci s názvem Dějiny československé kriminalistiky (do roku 1939). Rektor Policejní akademie Salač má za prokázané, že Vavera „doslovně opsal text monografie z roku 2003 a toto zkopírované dílo vydal v roce 2004 jako svoji diplomovou práci“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.