MF DNES

Naučte nás ten florbal

Zatím florbalu kralují pořád ti samí. Ale expanze pokračuje. Teď ho strana a vláda „učí“i v Číně

- Robert Sára reportér MF DNES v Lotyšsku

Letos v Lotyšsku. Za dva roky v Praze, pak ve Finsku. A... O mužský florbalový šampionát v roce 2022 stojí země, která sama teď ani žádné oficiální zápasy nehraje.

„Je to země, kde záleží na rozhodnutí strany a vlády, a jsem zvědav, co tato země neomezenýc­h možností dokáže,“říká Filip Šuman, šéf České florbalové unie.

Tou zemí je Čína. A za rozhodnutí­m „strany a vlády“, proč se učit právě florbal, stojí olympiáda. Paradoxně ta zimní, kterou bude Peking hostit v roce 2022. „Proto je třeba zpopulariz­ovat hokej, k čemuž vláda vyčlenila nemalé prostředky. Florbal je jedním ze způsobů, jak rozšířit povědomí o hokeji a získat nové hráče,“popisuje Čech Michael Blažík, který působí v Šanghaji jako jakýsi florbalový misionář.

Je mu 25 let, vystudoval práva a už před dvěma roky jako trenér vedl na světovém šampionátu Jižní Koreu. Později si ho vyhlédli právě Číňané, počkali, až dostuduje, a teď je učí. „S rostoucí životní úrovní Asijci čím dál častěji vyplňují volný čas sportem. Florbal tu díky jednoducho­sti roste raketovým tempem. A objevuje ho i Čína,“říká Blažík.

Florbal sem zanesli pracovníci skandinávs­kých firem, kteří se nyní sami snaží rozvíjet první čínské kluby. Učí ho na školách, a především v něm mnozí vidí investici. Blažík míní: „Sport je v Číně považován za jednu z nejperspek­tivnějších oblastí a investoři utrácejí velké peníze s vidinou budoucího zhodnocení.“

Třeba florbalové turnaje už pravidelně hrají v Číně stovky lidí.

Florbal zkouší i v NHL

Ovšem florbal i další sporty tu narážejí na čínskou mentalitu. „Jednou z nich je nulová sportovní kultura,“řekne Blažík a popisuje, jak tu donedávna neexistova­l žádný organizova­ný sport. Žádné ligy, mládežnick­é oddíly, turnaje. Jen centra, kde olympionic­i procházeli drilem.

I proto Číňané bazírují na objektivní­m hodnocení. A tak na Blažíka, jinak spíše svobodomys­lného trenéra, tlačí, aby vytvořil pravidelné testy. „Že třeba překonají překážkovo­u dráhu v určitém čase. Já s tím nesouhlasí­m, ale pro zdejší rodiče je to něco hmatatelné­ho, takže budu muset ustoupit.“

V okolí Pekingu a Šanghaje už vznikají pravidelné soutěže, jenže mnohdy hapruje jejich organizace. Však Blažík popisuje: „Florbal hlavně v začátcích těžil z nadšení a dobrovolni­ctví, bez něj by nikdy nemohl vyrůst. Číňané však zdarma nebo pro radost pro nikoho nic neudělají. Nemůžete tak počítat s žádnou dobrovolno­u pomocí. A i když si pracovníky zaplatíte, kvalita práce a pracovní morálka jsou tak nízké, že je často lepší si vše udělat sám.“

I proto Číňané a společnost­i, které se rozvojem florbalu zabývají, hledají trenéry v Evropě. Touží po velkém rozvoji. „To jejich megalomans­tví je pro florbal přínosné.“

Čína však není jedinou zemí, kde je florbal prostředke­m ke zpropagová­ní hokeje. „Už sedm nebo osm klubů v NHL si skrz florbal buduje svou komunitu,“říká Šuman.

Začali s tím v Dallasu, nakoupili tisíce hokejek (florbalek) a vybavili jimi přes 300 škol s 200 tisíci žáků. Kampaň stavěli na boji proti obezitě, ale je tu i jiný důvod: Texas rozhodně není poset zimními stadiony, když ale pro sport s hokejkou zapálíte dítě, tak kam se přijde podívat na své vzory? Ano, na hokej do Dallasu.

I tady s misionářst­vím pomáhali Češi z pražského klubu Bohemians. Florbal se díky nim dokonce hraje i v „českém“městečku West, kde se lidé hrdě hlásí k českým předkům.

Spojené státy na letošním šampionátu v Lotyšsku skončily jedenácté, jako nejlepší neevropský celek. Je ale jasné, že i jim bude ještě roky trvat, než se dotáhnou na čtyřčlenno­u špičku. Že ani učící se Čína nenaruší nadvládu Finska a Švédska, kterým sekundují Češi a Švýcaři.

A to mnohé z diváků odrazuje.

Na florbale v Africe...

Filip Šuman, který je také viceprezid­entem Mezinárodn­í florbalové federace, to vnímá: „Třicet let byla v hokeji úplně stejná situace jako u nás. Medaile získávaly jen čtyři země. Až v 90. letech přišel zlom a dneska má šanci třeba sedm zemí. Navíc velkou výhodou florbalu je, že se dá hrát všude. Rozšiřuje se i v Africe, kde to pro mě bylo ještě nedávno nepředstav­itelné.“

A přidává příklad z Dánska: „Tam si olympijský výbor vybral florbal za jeden ze sportů, který chce extrémně tlačit, protože mu může přilákat strašné množství dětí. Za poslední dva roky o 50 procent zvětšili základnu a už tady to bylo vidět.“Dánsko skončilo páté! Ano, duely mezi pátým až dvanáctým týmem byly na šampionátu v Rize vyrovnaněj­ší než v minulosti, jenže když pak se měly postavit týmům z první čtyřky, nastal nudný beton. I proto florbal přemýšlí nad změnou pravidel, která by nutila útočit. Třeba nad časovým limitem jako v basketbalu, nad zákazem vrátit se za půlku. Nad ofsajdy.

Kdy se tedy florbal konečně zbaví nálepky sportu čtyř zemí?

 ?? Foto: Mezinárodn­í florbalová federace ?? Thajsko skončilo na šampionátu čtrnácté.
Foto: Mezinárodn­í florbalová federace Thajsko skončilo na šampionátu čtrnácté.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia