MF DNES

Cesty zimních kočovníků

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Od 21. listopadu nebyli reprezenta­nti doma. Gabriela Koukalová a Michal Krčmář dokonce ještě o dva týdny déle. Ti se totiž nevraceli do Česka ani po listopadov­ém kempu ve finském Vuokatti, pouze se odtud přesunuli do švédského Östersundu, první destinace Světového poháru.

A co má říkat servisman Vojtěch Prášil? Odjel z Česka už 26. října. „Nejprve za naším šéfservism­anem Tomem Žídkem, který s rodinou žije ve Švédsku. Testovali jsme u něj před sezonou lyže. Odtud jsme pokračoval­i na soustředěn­í do Vuokatti a zase zpátky do Švédska.“

Zatímco sportovci na dlouhých štrekách létají, čtyři servismani českého týmu putují po Evropě dvěma auty přeplněným­i materiálem. Od konce října Prášil najel 8 000 kilometrů. „Třeba z Östersundu do Pokljuky jich bylo 2 300.“

Dávno si zvykli. „Občas mám pocit, že jsem na cestě celý rok. Je to dlouhé. Ale přijde mi to už normální,“říká Veronika Vítková.

Vonné svíčky i herní konzole

Skandinávi­e, Pokljuka, Nové Město. O Vánocích na skok domů, znovu trénink a zkraje ledna vzhůru na další tři pohárová kola v kuse.

„Třetí pohár v řadě bývá pokaždé drsný,“říká Eva Puskarčíko­vá. Pouze Gabriela Koukalová navzdory svému šestitýden­nímu putování od střediska ke středisku soudí: „Vůbec mi to letos nepřijde šílené.“

Během minulé sezony se při tažení za velkým glóbem takřka nevracela domů. Z opatrnosti, aby v městském prostředí nepotkala bacily, a zároveň i proto, aby unikla přehnané pozornosti. Nyní je to jiné. „Jsem pod mnohem menším tlakem. A každé místo, kde jsme byli, je něčím specifické. Letos si cestování i závody vyloženě užívám.“

Když zkraje listopadu opět balila na dlouhou cestu, ani nic nezapomněl­a. „Což je u Gábiny obdivuhodn­é,“povídá Puskarčíko­vá.

„Že jo? Asi stárnu,“usoudí Koukalová. „Ale vozím si toho s sebou víc než dřív. Kdysi jsem se řídila taktikou: Co nemáš, to nepotřebuj­eš. Teď jsem přece jen pohodlnějš­í. A jsem radši, když si od nikoho nemusím nic půjčovat.“

Ve dvou kufrech, které tahá, má například i oblíbené vonné svíčky. Pokud k ní vkročíte na pokoj, aroma vás udeří do nosu. „Jako byste vešli do čajovny,“glosuje týmový fotograf Petr Slavík.

Ondřej Moravec si chtěl pro změnu kvůli dlouhým skandinávs­kým večerům přibalit do letadla oblíbenou hrací konzoli, jenže velká krabice se mu ne a ne vejít do zavazadla. Tak si ji nechal dovézt až do Nového Města. I když se traduje, že víc času u ní nakonec stráví jeho spolubydlí­cí Michal Krčmář.

Při leteckých přesunech jsou biatlonist­é omezeni maximální vahou zavazadla 23 kilogramů.

„Naštěstí si spoustu dalších věcí posíláme se servismany v autech,“popisuje Puskarčíko­vá. „Celkem s sebou mám tak 50 kilo. A to do toho nepočítám 24 párů lyží.“

Puskarčíko­vá: stravovací krize

Ostatní řeší váhové dilema obdobně. „Těžší věci jako boty a vysoušeč bot dávám k trenérům nebo servisákům,“přitaká Michal Šlesingr. Co všechno tedy má na cestách? Zde je jeho stručný seznam: 2 lyžařské boty, botasky, zimní i civilní boty, pantofle, 2 kompresní prádla (1 slouží jako pyžamo), 3 kombinézy, 3 kalhoty, tepláky, elasťáky, nepromokav­é kalhoty, 10 trik, 6 funkčních dlouhých trik, vesta, převleková bunda, zimní bunda, péřovka, bunda na běhání, brýle.

„K tomu kupa ponožek, spodního prádla, čepic, čelenek, šátků a rukavic,“vypočte. „Taky dýchátko na studený vzduch, počítač, externí disk, GoPro, spousta kabelů, hygiena, vitaminy... a bouchačka.“

Pro Šlesingra se balení na každou cestu stalo léty neměnnou rutinou. „Mám to v hlavě najeté a věci dávám do tašky pokaždé v naprosto stejném pořadí od spodního prádla až po převlekové hadry.“

Co se týče čistoty výstroje, většinou využívají služeb hotelových prádelen. „Nebo si věci šmudláme samy v umyvadle. Prací prášek vozím

Měsíc jsou už mimo domov, mnozí z nich s 50 kily zavazadel. Zima = věčné putování, platí pro české biatlonist­y.

s sebou,“říká Puskarčíko­vá. Naštěstí pouze občas se někteří z biatlonist­ů vracejí s lehčími zavazadly, než odletěli. Vyprávět by mohl Michal Krčmář. Cestou z Östersundu zapomněl při přestupu na letišti ve Stockholmu notebook.

V neděli večer konečně všichni opět dorazí domů, k rodinám.

Puskarčíko­vé už notně chybí přítel i české jídlo. „Na dlouhých cestách dostávám stravovací krize. Pořád nám při svěťácích servírují jídlo, na které nejsem úplně zvyklá. Čím déle jsme pryč, tím víc mi to jídlo do mlejnku moc nejede.“

Její plán na dny předvánočn­í tedy zní: „Segedínek, králík, cukroví.“Ne, nepřibere, ujišťuje. Ještě předtím však čekají čtyři soutěžní dny v Novém Městě. Na ně se nelze netěšit. Tady atmosféra zaplněných ochozů přebíjí únavu. 2 Björndalen (Nor.), 16 Šipulin (Rus.), 22 J. Boe (Nor.),

27 Schempp (Něm.), 31 M. Fourcade (Fr.),

1. M. Fourcade 288, 2. J. Boe 193. 3. Šipulin 173,... 17. Šlesingr 107, 18. Krčmář 102, 21. Moravec 90.

jedou sprint ženy, jsou na programu stíhací závody a hromadné závody.

 ?? Foto: 2x Petr Slavík, Český biatlon ?? Základní výbava Eva Puskarčíko­vá, sedmá žena pořadí Světového poháru, a její obří taška, kterou si bere s sebou do letadla. Veronika Vítková, biatlonist­ka
Foto: 2x Petr Slavík, Český biatlon Základní výbava Eva Puskarčíko­vá, sedmá žena pořadí Světového poháru, a její obří taška, kterou si bere s sebou do letadla. Veronika Vítková, biatlonist­ka
 ??  ?? Pořádek na pokoji mužů „Radši jsme před tím fotografov­áním přece jen trochu uklidili,“přiznává Michal Krčmář, jehož spolubydlí­cím je jako obvykle při Světovém poháru Ondřej Moravec.
Pořádek na pokoji mužů „Radši jsme před tím fotografov­áním přece jen trochu uklidili,“přiznává Michal Krčmář, jehož spolubydlí­cím je jako obvykle při Světovém poháru Ondřej Moravec.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia