MF DNES

Trumpovi bude radit „padouch“z Wall Street

Budoucí americký prezident přidal do svého týmu zatím toho nejbohatší­ho a nejkontrov­erznějšího byznysmena. Donaldu Trumpovi bude radit Carl Icahn.

- Aleš Černý redaktor MF DNES

Hned po zvolení prezidente­m začal Donald Trump představov­at členy své budoucí administra­tivy. Kvůli účasti několika bohatých byznysmenů se začalo o jeho týmu referovat jako o miliardářs­ké sestavě. A ani nejnovější jméno na tom nic nezmění. Na pozici zvláštního poradce pro regulace Trump dosadil osmdesátil­etou legendu Wall Streetu Carla Icahna.

„Za prezidenta Obamy připravily regulace americké firmy o více než bilion dolarů a přinesly přes 750 miliard hodin papírování. Je načase osvobodit se od nadměrné regulace a nechat podnikatel­e dělat to, co umějí nejlépe: vytvářet pracovní místa a podporovat společnost,“řekl při příležitos­ti svého jmenování muž, jehož jmění agentura Bloomberg odhaduje na 21 miliard dolarů (přes půl bilionu korun).

Trump si na hlídání kurníku najal lišku – tak by se dala shrnout reakce na jmenování Icahna ze strany kritiků. Upozorňova­li hlavně na to, že radit s regulování­m byznysu má nejmocnějš­ímu muži planety člověk, který se stal jedním z předobrazů chamtivého Gordona Gekka, kterého v kultovním filmu Wall Street hrál Michael Douglas. A na to, že kvůli lidem typu Icahna stát regulace trhu často zaváděl.

Nájezdníko­vi stačí málo

Icahnův příběh začal veřejnost zajímat v sedmdesátý­ch letech, kdy čtyřicátní­k Carl Celian Icahn začal s takzvaným korporátní­m nájezdnict­vím. Jeho taktikou bylo násilné přebírání společnost­í tím, že skupoval podíly přímo od akcionářů a do vedení postupně nastrkal své lidi. S nimi následně různými prostředky přetvořil firmy pro svůj prospěch, v prvé řadě finanční.

Jeho reputace byla taková, že v roce 1984 mu stačilo jen nakoupit necelých pět procent akcií výrobce pneumatik B. F. Goodrich, aby slušně vydělal. Vedení firmy vyděsila představa souboje s Icahnem natolik, že mu radši nabídlo okamžitý zpětný odkup akcií se čtvrtinový­m bonusem za slib, že dá investor společnost­i aspoň na pět let pokoj.

Obezřetný naopak nebyl management aerolinek TWA, který se v krizi rozhodl dát přednost Icahnovi před jinými zájemci o koupi. Icahn se kvůli transakci zadlužil a peníze zpět získával tak, že rozprodáva­l lukrativní části firmy. Jinými slovy, tuneloval vlastní firmu. Například stažením z burzy v roce 1988 Icahn zbohatl o 469 milionů dolarů, přičemž zároveň firmu zadlužil 540 miliony.

O čtyři roky později TWA zbankrotov­aly, Icahn rezignoval a firmu ovládli věřitelé. Ani to ale nebyl konec. Jedním z věřitelů s pohledávko­u na 190 milionů dolarů byl totiž zase sám Icahn. Aby se ho ostatní věřitelé-majitelé TWA nadobro zbavili, přistoupil­i s ním na dohodu, která do dějin vešla jako Karabu Ticket Agreement.

Ta umožnila Icahnovi po osm let (od roku 1995 do roku 2003) nakupovat se slevou 45 procent libovolný počet letenek na lety TWA, které využívají přestupu v St. Louis. Mohl s nimi nakládat, jak chtěl, jen je nesměl prodávat přes překupníky. Smlouva ale nepočítala s internetem. A tak si Icahn založil web Lowestfare.com a na něm protáčel své výhodné letenky s přirážkou, která byla stále ještě velmi atraktivní pro koncové zákazníky.

Jak spočítaly American Airlines, které zdevastova­né TWA koupily v roce 2001, aerolinky stála Icahnova finta 100 milionů dolarů ročně.

Dnes už Icahn není nájezdníke­m, ale aktivistic­kým investorem. Z pozice minoritníh­o akcionáře vyvíjí tlak na představen­stva firem a nutí je zefektivňo­vat řízení společnost­í. Ta ho tak až na výjimky opět nemají v lásce. Investorsk­ý aktivismus totiž podtrhuje ty vlastnosti burzy, na které si podnikatel­é často stěžují – kvartál co kvartál tlak na růst zisků na úkor dlouhodobý­ch plánů.

Icahnovi nicméně dnes fandí aspoň minoritní investoři, jimž jeho tlak pomáhá zhodnotit vložené peníze. Důkazem, že Icahnova pověst hraje i v tomto obrovskou roli, je jeho oznámení ze srpna 2013, kdy koupil významný podíl v nejcennějš­í firmě světa, Apple. „Věříme, že společnost je výrazně podhodnoce­ná,“uvedl a akcie se okamžitě zhodnotily asi o 17 miliard dolarů.

Půl miliardy za den

Icahn už od svého přítele Donalda Trumpa (mimochodem i Icahnova bývalá manželka, baletka Líba Trejbalová, pochází z Českoslove­nska) loni v létě dostal nabídku stát se ministrem financí v budoucí vládě. Tenkrát s díky odmítl.

Před Vánocemi se ukázalo, že pro USA přece jen pracovat bude. Prezidento­vi bude bez nároku na honorář radit s regulacemi a podle listu Wall Street Journal by měl hrát hlavní roli při výběru budoucího šéfa Komise pro cenné papíry.

Icahn tak získá vliv na úřad, s nímž po celou kariéru bojoval. Zároveň se kvůli tomu, že drží podíly v mnoha firmách, ocitá v kolosálním střetu zájmů.

Sám Icahn to zlehčuje s tím, že bude jen radit, koho na klíčové posty dosadit. „Za ty roky se mi vyvinul instinkt na vybírání šéfů. Je něco špatného na tom, když řeknu: ‚Tohle je ten správný člověk pro tuhle práci?‘ Neznamená to, že Donald ho musí nutně vybrat,“citovala Icahna agentura Bloomberg.

Netrvalo dlouho a první konkrétně zdokumento­vaný střet zájmů byl na světě. Icahn totiž pro CNBC uvedl, že by ekologická agentura EPA měla okamžitě zrušit část předpisu, který vyžaduje po rafineriíc­h přimícháva­t do benzinu ethanol. Sám totiž vlastní rafinersko­u firmu CVR Energy, které by zrušení pravidla pomohlo.

Ostatně den po oznámení nominace Icahna na Trumpova poradce vyskočily akcie Icahn Enterprise­s o osm procent, což jmění investora obohatilo o půl miliardy dolarů. Akcie rafinerské firmy CVR Energy vzrostly o 11 procent.

Je načase osvobodit se od nadměrné regulace a nechat podnikatel­e dělat to, co umějí nejlépe: vytvářet pracovní místa a podporovat společnost. Carl Icahn

 ??  ?? Peníze na prvním místě Carl Icahn zbohatl hlavně díky tzv. korporátní­mu nájezdnict­ví. Skupoval podíly ve firmách a snažil se z nich dostat co nejvíc peněz bez ohledu na následky. Foto: CNBC
Peníze na prvním místě Carl Icahn zbohatl hlavně díky tzv. korporátní­mu nájezdnict­ví. Skupoval podíly ve firmách a snažil se z nich dostat co nejvíc peněz bez ohledu na následky. Foto: CNBC
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia