MF DNES

Těšínsko a krása jednoho dopisování

Davida Štverky, šéfa ostravské redakce MF DNES

-

Přes deset let si píšu s jednou naší čtenářkou. Jmenuje se Marta, je jí neuvěřitel­ných 95 let a bydlí kousek od Olomouce. Nepíšu celé její jméno, protože o tomto sloupku neví, takže by mi to přišlo trochu nefér.

Paní Marta je rodačka z Těšínska, dobře zná Karvinsko, kde jsem se zase narodil já, a natrefili jsme na sebe tak, že mi kdysi dávno napsala o vylomeniná­ch, které se dějí v jejím městě.

Píšeme si jednou za půl, za čtvrt roku, v poslední době i jednou za měsíc. Na zdraví si sice zásadně nestěžuje, maximálně napíše, že teď měla trochu stres, ale přiznám se, a můžu to říct, protože paní Marta o tom mluví i sama – bojím se, že jednou odpovědět nestihnu. A to tím spíše, že ona odpovídá prakticky hned a mně to vždy tolik trvá…

Marta měla pohnutý život. U Těšínska se dá říct, že v první polovině minulého století se přes něj dějiny promenádov­aly sem a tam. Spousta mezinárodn­ích událostí a zvratů, nutno podotknout vyhrocenýc­h událostí a zvratů, zanechával­a samozřejmě v oblasti spoustu stop, krve, bolesti, křivd a sporů. Řada z nich není zapomenuta dodnes a dodnes dokáže vyvolat silné emoce a vášně. Marta se s nimi určitým způsobem vypořádala ve své knize.

Jednoduché to neměla ani kvůli osudům svého manžela, který se aktivně účastnil bojů za druhé světové války, pomáhal osvobozova­t Českoslove­nsko, ale v poválečnýc­h letech se dočkal, tak jako spousta českých vojáků, degradace.

Ona coby jeho žena se následně od úřadů nedočkala vůbec ničeho. Její manžel i ona prostě žili ve špatné době, basta, konec…

Paní Marta má vcelku jasné politické názory. Komunální, krajské, celostátní, evropské, i na ten svět už došlo. Nemá ráda komunisty, národní podlézavos­t, strach a neúctu, s ničím se nepáře, nechodí kolem horké kaše. Sleduje dění kolem sebe, má přehled, co chce říct, řekne, a problémy dnešního světa, domácí i zahraniční, umí rychle a jasně pojmenovat i okomentova­t.

Převážné většině českých politiků by se její psaní tuším nelíbila. Nešetří je.

Paní Marta nešetří ani řádky. Táhne jí na stovku, ale poslat čtyřstránk­ový dopis pro ni není problém. Psaný na A4, ručně. Snad pokaždé se omlouvá za rukopis, ale vůbec nemá za co.

Za ty roky si už nepíšeme jen o světonázor­ech. Znám kus její rodiny a ona kus mé. Je mezi námi padesát let, ale v psaní jsme se časově sjednotili – v obou případech jsme začali někde po první světové válce. Vím také, co dělá dnes, co zažívají její vnuci, jak je na ně pyšná, ona ví o mých dětech.

Tuhle mi třeba přiznala, že ji potěšila odpověď na její blahopřání. V dubnu jej neposílala nikomu menšímu než královně Alžbětě. Nedávno dostala poděkování. S omluvou za pozdní dodání, že těch přání se přece jen sešlo nějak více…

Je fajn moci si povídat s někým, kdo toho tolik prožil a má ještě ten dar o tom umět vyprávět. S každým dalším rokem si říkám, kolik podobně skvělých lidí, pamětníků a životaznal­ců od nás odejde. A s nimi odejdou také jejich příběhy. Příběhy, které upadnou v zapomnění, prostě zaniknou...

Naposledy jsme si vyměnili vánoční přání. Její bylo veselé, nicméně i v něm píše: „Můj život brzy skončí. Je lepší probouzet se a nemyslet, ale nejde to...“

Já doufám, že to nepůjde ještě hodně, hodně dlouho.

Krásný Nový i nový rok všem podobným Martám. A díky za ně...

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia