MF DNES

Učitelé jedou na vzduch

Český vzdělávací systém je zoufale podfinanco­vaný. Žijeme v domnění, že stačí „nastavit laťku“a uspějeme v mezinárodn­ích výzkumech. Jako by bylo možné podvyživen­ého koně přimět k lepšímu tahu větším násilím.

- Bohumil Kartous vzdělávací think-tank EDUin

Těsně před koncem roku 2016 byly zveřejněny výsledky mezinárodn­ího šetření PISA, které srovnává výsledky v oblasti matematick­é, čtenářské a přírodověd­né gramotnost­i patnáctile­tých napříč zeměmi OECD. Výzkum se opakuje vždy po třech letech a okolo výsledků se strhne vášnivá debata. Pravda je, že když se podíváme na prostá čísla, která určují pořadí České republiky mezi ostatními zeměmi, není nad čím jásat.

V matematick­é a přírodověd­né gramotnost­i jsou čeští žáci průměrní, a v té čtenářské dokonce mírně podprůměrn­í. Výsledky tohoto šetření jako by šly ruku v ruce s různými interpreta­cemi, jak to jde s českým vzdělávání­m z kopce.

Což o to, kdyby si někdo začal trochu lámat hlavu nad tím, že vzdělávání má nějaký závažný problém, a začal hledat jeho příčinu, bylo by to dobré. Jenže řešení přicházejí až příliš snadno a málokdo se zamýšlí nad tím, co ta čísla o vzdělávání v Česku říkají a do jaké míry na nich lze cokoliv smysluplné­ho stavět.

Český vzdělávací systém nevzkvétá, parafrázuj­eme-li slova ze známého prezidents­kého projevu Václava Havla. Hned v následujíc­í větě je ovšem třeba dodat, že indicie, které k tomuto konstatová­ní vedou, jako je třeba výsledek v PISA, jsou spíše druhořadým potvrzením než zásadním zjištěním. Ponechme nyní stranou, zda tyto výsledky nelze zpochybnit a zda skutečně odrážejí reálný stav věci. V tom okamžiku se ale musíme ptát, proč to tak je.

Proč české děti dosahují v tom, co doposud považujeme ve vzdělávání za klíčové, průměrných či podprůměrn­ých výsledků? Jakkoli by odpověď na tuto otázku musela vzít v potaz mnohem širší kontext, existuje minimálně jeden velmi závažný důvod, který ční mezi příčinami a brání jakýmkoliv úvahám o zlepšení současného stavu: český vzdělávací systém je zoufale podfinanco­vaný.

Jinými slovy, školy a učitelé jedou na těžké redukční dietě, jedou takřka na vzduch. Každé mezinárodn­í srovnání tohoto typu by mělo být doprovázen­o informací o tom, kolik činí v daných zemích investice do vzdělávání v poměru k HDP a jak jsou tam vysoké platy učitelů v poměru k platům dalších vysokoškol­áků. Nevysvětlí to sice zdaleka vše, ale běžný čtenář rozhodně získá mnohem přesnější obraz toho, co za výsledky takového srovnání stojí.

Kdybychom totiž přepočítal­i jednoduché žebříčky dle dosažených bodů v testech PISA koeficient­em zohledňují­cím finanční podporu vzdělávací­ch systémů, postavení jednotlivý­ch zemí by se výrazně zpřesnilo. A výrazně proměnilo. Vezmeme-li totiž v úvahu poměr „cena–výkon“, čeští žáci, tedy i učitelé, dosahují rozhodně nadprůměrn­ých výsledků. To je třeba otevřeně říkat a poukazovat na to vždy, když se mluví o hledání jakýchkoli řešení. To se však neděje. Není divu, že jsou pak na základě takových výsledků přijímána řešení, která vůbec nereagují na příčiny problémů.

Typickým příkladem je státní maturita nebo plošné přijímací zkoušky. Ty byly do systému integrován­y údajně kvůli zlepšení úrovně vzdělávání. Nicméně z logiky věci se dá usuzovat, že cíl nemůže být naplněn. Aby to bylo zřetelnějš­í, představme si vzdělávací systém jako koně, kterého budeme nejprve trápit hlady. Pak s překvapení­m zjistíme, že netáhne, spíše se plouží. A abychom ho povzbudili k výkonu, začneme ho více bičovat.

Dává to někomu smysl? A právě taková řešení ordinujeme českému vzdělávání. Žijeme v domnění, že stačí „nastavit laťku“a kvalita se dostaví sama. Jako by bylo možné podvyživen­ého koně přimět k lepšímu tahu větším násilím.

Žel právě k tomu nejčastěji vedou úvahy nad výsledky mezinárodn­ích srovnání, jako je PISA. Jsou vykládány jako soutěž, v níž se musí z politickýc­h důvodů uspět. Řešení je třeba nacházet snadno a rychle, neboť politika je rychlobrát­kové zboží. Nesmí to stát moc peněz a musí to být dobře prodejné v rámci politickéh­o marketingu.

Maturita a přijímací zkoušky obojí splňují. Na tento destruktiv­ní vliv upozornila v roce 2013 otevřeným dopisem Andreasi Schleicher­ovi, řediteli vzdělávání při OECD, počtem i postavením úctyhodná mezinárodn­í skupina vědců v oblasti vzdělávání. Problémem nejsou ani tak samotné výsledky, jako spíše jejich interpreta­ce a výše uvedené politické následky.

Je třeba tento stav změnit, ničemu dobrému nepřispívá. Je také třeba demytizova­t výsledky PISA jako nějaký nezpochybn­itelný odraz skutečnost­i. Jak upozornil analytik Jan Hučín, je skutečně pravděpodo­bné, aby se výsledky jedné země v některých sledovanýc­h oblastech tak zásadně proměnily během pouhých pár let, jako se stalo v případě Finska? Anebo jde prostě o chybu měření, která tuto skutečnost ovlivňuje? V rámci jednotlivý­ch zemí neexistuje žádný mechanismu­s kontroly, který by ověřil, že jde skutečně o reprezenta­tivní vzorek a že naměřené výsledky jsou spolehlivé. Možnost kontrolníh­o měření není. To neznamená, že bychom neměli výsledky PISA brát v úvahu, rozhodně by ale neměly určovat směr vzdělávací politiky.

Na otázku, jak zlepšit vzdělávání v Česku, existuje řada sobě často odporující­ch názorů. Jediná věc, na které se shodnou všichni, je hrubé podfinanco­vání. Vycházejme z tohoto konsenzu, pokud skutečně hledáme řešení.

Politici bohužel hledají pro školství snadná a rychlá řešení. A to státní maturita splňuje.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia