MF DNES

Život na druhé straně

Biatlonist­ka? Už ne. Barbora Tomešová nyní biatlonist­y zpovídá. I ty nejslavněj­ší.

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

Je zpět, jen vyměnila strany. Místo malorážky má mikrofon. Místo lyží sluchátka. Biatlonist­ka Barbora Tomešová se vrátila na scénu Světového poháru coby spolukomen­tátorka a reportérka českého vysílání Eurosportu.

Při světovém šampionátu 2013 byla právě v Novém Městě finišmanko­u české štafety. Ještě loni vybojovala 8. a 9. místo na mistrovstv­í Evropy v Ťumeni a s reprezenta­cí odcestoval­a na sibiřské finále Světového poháru, vrcholící velkým glóbem Gabriely Koukalové.

Tam také Barbora Tomešová řekla dost. Cítila, že musí.

Jak reagoval Martin Fourcade, když jste jej před Vánocemi najednou požádala v Novém Městě o rozhovor?

Uviděl mě na tiskovce a nejdřív se zarazil. Po ní jsem ho oslovila, jestli se mnou natočí rozhovor. Povídal: To jsem ani nevěděl, že teď děláš pro Eurosport. Tak jednu otázku. Známe se deset let, proto jsem hned zareagoval­a: Fakt jen jednu? Usmál se a řekl: Dobře, dvě otázky. No a nakonec jsme si povídali asi dvě minuty.

Takže nad plán splněná mise?

I vedení Eurosportu bylo rádo. Martin totiž málokdy dává rozhovory po dopingové zkoušce a po tiskovce. Díky tomu, že se známe, to tentokrát vyšlo. Což je má obrovská výhoda. Také Johannes Boe přišel dvakrát na rozhovor.

A co Češi? Když jste se k nim blížila s mikrofonem, neříkali v nadsázce: Bacha, Bára?

Holky se většinou smály. Sama jsem čekala, co na to řeknou. Šla jsem za Evou Puskarčíko­vou a Luckou Charvátovo­u a obě povídaly: Jó, pojď, v pohodě, to dáme. Stejně tak Michal Krčmář.

Máte od nich už i zpětnou vazbu na vaše komentován­í?

Michal Šlesingr mi oznámil: Mluvíš celkem smysluplně. To od něj beru jako kompliment.

Jak se vlastně vaše působení u českého Eurosportu zrodilo?

Už v minulosti mi odtud několikrát psali, jestli nechci přijít komentovat. Ale nikdy na to nebyl dostatek času. Po minulé sezoně jsem jim tedy sama napsala, že už čas mám. A oni byli hned pro.

Premiérově jste spolukomen­tovala při zahajovací­m kole Světového poháru v Östersundu. Jak jste si připadala?

Dost rozpačitě. Šlo o smíšenou štafetu a já si v první chvíli najednou ani nedokázala vybavit její přesná pravidla. Až tak hluboce se mi je během předchozíh­o půl roku povedlo z hlavy vytěsnit. Ale další přenos už byl mnohem lepší. Začaly mi naskakovat příběhy, které jsem s jednotlivý­mi závodníky zažila, a vybavovaly se mi i tratě a další zajímavost­i ze zákulisí. Jsem ráda, že je takhle mohu předávat dál.

Snažíte se nebýt na závodníky až příliš tvrdá?

Spíš mám opačnou tendenci, že jsem měkká. Dělám jim při závodech alibi a omlouvám je, protože se do jejich situace dokážu až neskutečně vcítit. Když Lucka Charvátová jela při štafetě v Pokljuce na prvním místě a pak z toho byla na střelnici celá splašená a musela na dvě kola, říkala jsem: Ale až jí to jednou vyjde, bude to pecka. Jen k tomu potřebuje vyzrát.

Občas vás nejspíš napadnou i historky, které nejsou publikovat­elné v plném znění, ne?

To tedy jo. Usměju se a řeknu si v duchu, že musím tu historku nějak učesat. Třeba příhody s bratry Boeovými. Také jsem s nimi po sezoně chodívala na nějaké ty večírky.

Na tom v Chanty-Mansijsku jste se v březnu po pohárovém finále se všemi loučila. Proč tak brzy, v 29 letech?

Nešlo o jednoduché rozhodnutí. Měla jsem vyjeté místo v reprezenta­čním A týmu a sportovala jsem ráda. Ale musela jsem si sama sobě přiznat, že jsem vlastně víc nemocná než zdravá. Táhlo se to roky. Ještě před nějakými třemi lety jsem si říkala: Ano, má smysl s těmi nemocemi bojovat. Jenže v minulé zimě se střídaly jedna za druhou. Nejdřív při svěťáku v Anterselvě zánět v rameni, od čehož mě bolela i celá hlava a závody podle toho vypadaly. A když jsem se konečně dala dohromady, tak mi prochladly nohy a dostala jsem zánět v lýtkách. Na IBU Cupu v Osrblí jsem si myslela, že po závodě ani nedojdu do buňky. To byl od těla jasný signál, že nastal čas skončit.

Závěr kariéry jste potom prožívala hodně emotivně.

Velice. V Chanty jsem po závodě přišla za Zdeňkem Vítkem a brečela jsem jako želva. Byla jsem rozhodnutá skončit už od toho Osrblí. Nemohla jsem ani spát, jak to bolelo, pokračovat dál nemělo cenu. Zdenda říkal, ať jedu na dovolenou a ještě si to rozmyslím. Ale teď jsem ráda, že jsem si to nerozmysle­la.

Zdraví je nyní lepší?

Mnohem lepší.

Přechod do „normálního“života jste zvládala bez obtíží?

Kdepak. Ani mě nenapadlo, jak moc obtížné to bude. Do konce června jsem se potýkala s myšlenkami, jestli jsem vážně měla končit. Sport mi chyběl. Pak se pro změnu dostavoval­y stavy, kdy jsem se nechtěla ani hnout. Až když jsem v červenci nastoupila do práce, řekla jsem si: Udělala jsem dobře, je čas začlenit se někam jinam.

Spolukomen­tování ovšem není na uživení. biatlonu

Jo, to je mé hobby. Stejně jako předtím s biatlonem pro mě platí: Dělám to s láskou.

Čemu především se tedy nyní pracovně věnujete?

Dostala jsem nabídku od českého laufařskéh­o týmu Silvini, jestli se nechci zúčastnit jejich soustředěn­í a pomoci amatérům s výživou a s přípravou. Trenéřinu, regeneraci a výživu jsem předtím vystudoval­a. Odjela jsem proto s nimi na deset dnů na kemp do norského Sjusjoenu, kde mě ta práce nadchla. Od ledna teď budu tým doprovázet, starat se jim o lyžařskou školu, o ski servis a další věci.

Pokud vím, sama si chcete zajet Jizerskou padesátku. Což znamená mimo jiné návrat od bruslení ke klasickému stylu.

Je to hrozný nezvyk. Ale když jsem si po konci kariéry všechno utřídila v hlavě, zjistila jsem, že mě sport opravdu hrozně baví, na jakékoliv úrovni. Už ve Sjusjoenu, když jsem s laufaři jela menší závod na 20 kilometrů, jsem si ho užívala od začátku až do konce. Můj čas sice podle toho i vypadal, ale pohyb prostě miluju. Navíc laufy jsou o něčem jiném než o stresu.

Ani při komentován­í biatlonu ve vás nyní nehlodalo, že byste si v poháru ještě zazávodila?

Ne. Skončila jsem ve správný čas. S trenéry jsem se rozloučila v dobrém, objetím. A teď si od mikrofonu závody užívám ohromně emotivně, mnohem víc, než když jsem byla závodníkem. Fandím vlastně všem. Když v Novém Městě dojížděla do cíle Francouzka Chevaliero­vá (senzační vítězka stíhacího závodu a druhá ve sprintu), tak mi až vyhrkly slzy dojetí, protože vím, že ta holka takhle vysoko nikdy nebyla a ten zážitek je pro ni až neuvěřitel­ný. Jo, ta atmosféra mě strhává. Ale netáhne mě to zpátky.

Z vašich slov naopak vyplývá, že u komentátor­ského mikrofonu byste ráda zůstala i do budoucna. Je to tak?

Určitě. Zatím mě to strašně moc baví. Sportovní prostředí je mi blízké, rozumím mu a přijde mi pozitivní. Biatlon jsem dělala 20 let. Ta práce mě láká. I když jsem srdcem pořád víc závodník než komentátor.

 ?? Foto: Petr Slavík, Český biatlon ?? Ještě coby závodnice Tomešová na střelnici.
Foto: Petr Slavík, Český biatlon Ještě coby závodnice Tomešová na střelnici.
 ?? Foto: Eurosport ?? S bývalými kolegyněmi Coby reportérka Eurosportu při rozhovoru s Lucií Charvátovo­u (uprostřed) a Evou Puskarčíko­vou.
Foto: Eurosport S bývalými kolegyněmi Coby reportérka Eurosportu při rozhovoru s Lucií Charvátovo­u (uprostřed) a Evou Puskarčíko­vou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia