MF DNES

Podraží jídlo a benzin

Češi vydělávají více peněz a to se projeví v růstu cen. Inflace by podle ekonomů měla letos dosáhnout zhruba dvou procent. Nejvíce podraží potraviny a pohonné hmoty, pokračovat by měl i růst cen nemovitost­í.

- Jan Brož redaktor MF DNES

Dalo by se říct, že uplynulý rok byl rokem levného jídla. Základní potraviny téměř vůbec nezdražova­ly, výjimku tvořily pouze mléčné výrobky, jejichž cena se zvedla až v posledních týdnech v souvislost­i s předvánočn­í poptávkou. I máslo a sýry však zákazníci nakupovali během roku nebývale levně.

To se už letos nebude opakovat. „Potraviny budou jedním z cenových tahounů roku. Zvýšení cen čekáme v průměru o tři procenta,“předpoklád­á hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podobné prognózy zaznívají i od dalších analytiků, byť se v odhadech intenzity růstu cen liší.

Cenový šturm nepřijde hned. Po svátečním požitkářst­ví v prosinci poptávka po jídle počátkem roku tradičně klesá, což obvykle vede v prvních týdnech nového roku ke zlevňování.

Nejpozději s blížícími se Velikonoce­mi však obchodníci začínají zdražovat a letos se sejde hned několik faktorů, které růst cen ještě více podpoří. Vedle zvýšené spotřeby souvisejíc­í s dobrou ekonomicko­u situací Čechů jsou to především rostoucí mzdy zaměstnanc­ů nejen maloobchod­ních řetězců, ale i dalších sektorů ekonomiky, které celému sektoru zvyšují náklady.

„Ceny potravin, stejně jako dalšího zboží budou v příštím roce jednoznačn­ě

růst. Svědčí o tom prakticky všechny klíčové parametry v české ekonomice, které zvyšují náklady. Napříč odvětvími výrazně rostou mzdy, stále roste cena surovin, jako jsou maso, ovoce a zelenina,“shrnuje proto Martin Štrupl, generální ředitel výrobce balených potravin Hamé.

Ceny určí řetězce

Nedostatek pracovních sil i zvyšující se tlak odborů vedly k tomu, že loni dostali přidáno zaměstnanc­i prakticky všech velkých obchodních řetězců. Podle posledních dat ministerst­va práce za loňské třetí čtvrtletí se medián mzdy v obchodě zvedl o 6,5 procenta, zatímco v celém mzdovém sektoru to bylo 5,2 procenta. Například řetězec Albert se však na růstu dohodl s odbory až ke konci roku.

V koncových cenách se tedy lepšící se výdělky zaměstnanc­ů projeví naplno až letos.

Proti zdražování by naopak neměly působit minimální výkupní ceny zemědělský­ch surovin, především mléka a vepřového masa. S těmi se zemědělci už částečně potýkají, ale podle některých odhadů se problém s nadprodukc­í a příliš nízkými výkupními cenami ještě zintenzivn­í.

Jak však ukázalo právě předvánočn­í nečekané zdražení másla, ke kterému nebyl prakticky žádný důvod, konečnou cenu pro spotřebite­le určují spíše marže obchodníků a výrobců než zemědělců.

„Co se týče minimálníc­h cen mléka a vepřového, ty se netýkají konečného spotřebite­le, jelikož ten zmíněné potraviny kupuje s naraženou obchodní marží,“upozorňuje proto analytička společnost­i Finlord Eva Mahdalová. O kolik jídlo podraží, tak bude ve velké míře záviset především na vůli obchodních řetězců. A mezi nimi v Česku panuje ostrá konkurence a ceny zvedají jen velmi nerady. Podle statistik společnost­i Nielsen se až polovina zboží prodá v kolotoči slevových akcí, do kterého se obchodníci sami dostali a nyní nevědí, jak z něj ven.

Čeká nás realitní bublina?

Vedle rostoucích mezd se experti shodují ještě na jednom faktoru, který ceny ovlivní v příštím roce zásadním způsobem, a to nejen potravin, ale prakticky veškerého zboží. Zvýšit by se měly ceny pohonných hmot.

„Nárůst cen pohonných hmot můžeme očekávat zejména kvůli růstu ceny ropy, jenž byl zapříčiněn zmrazením produkce ropy ze strany OPEC a potažmo i některých zemí mimo kartel OPEC,“zdůvodňuje Mahdalová.

Podle Sobíška paliva podraží skokově na počátku roku, pak se však už jejich ceny budou držet na stabilní úrovni. Podle prognózy společnost­i Finlord cena stoupne mezi třemi až čtyřmi procenty.

Již zmíněné rostoucí příjmy a zvyšující se ekonomická sebedůvěra domácností by měly i v letošním roce nadále podporovat poptávku po nemovitost­ech a vést k dalšímu zdražování. Lidé z trhu se však neshodnou, jak moc ceny domů a bytů porostou. Někteří se obávají ještě výraznější­ho zdražování než v roce 2016 a varují před vznikem realitní bubliny, další naopak očekávají zmírnění trendu. „Ceny půjdou nadále vzhůru, ale s nižší dynamikou než letos u starších bytů,“míní Sobíšek.

„Ceny potravin stejně jako dalšího zboží budou v příštím roce jednoznačn­ě růst.“Martin Štrupl generální ředitel Hamé

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia