MF DNES

Chceme nové Samkové. A tak si je taky sami vychovávám­e

- Miroslav Němý sportovní reportér MF DNES

Měla čerstvě po nejslavněj­ším závodě. Po olympijské­m zlatu se Evě Samkové proměnil život tak trochu v blázinec. „Rozhodla jsem se, že si dám pauzu, ale nechtěla jsem úplně zevlit,“vzpomíná. „A tak jsem jela na dva kempy.“

A vida – jsou tomu skoro tři roky a snowboardc­rossu vychází jeho taktika, že právě takto může najít nástupce a nástupkyně Samkové.

„Rozhodli jsme se, že uděláme něco víc, než abychom jen čekali. Začali jsme si děti vychovávat sami,“říká Marek Jelínek, kouč Samkové. „Systematic­ká podpora není taková, jaká by měla být. Snažíme se proto si sami vytvořit takové podmínky, abychom v budoucnu měli koho trénovat.“

Už šest reprezenta­ntů pochází z této „líhně“, jež na Nový rok odstartova­la v Dolní Moravě už osmý ročník. A zlatá jízda všemu pomohla.

Samková 16. ledna odletí do USA na závody Světového poháru sbírat body k jistotě účasti v Pchjongčch­angu 2018. Po triumfu v Soči 2014 jí i kempy vrátily chuť. „Obecně děti nemám moc ráda, ale od tří let už jsou docela funkční a je s nimi sranda,“líčí Samková upřímně. A právě upřímnosti si tehdy cenila nejvíce. „Pro dospělé jsem buď měla knírek, nebo ne. A děti se se mnou bavily úplně normálně, což po Soči mnoho lidí nedokázalo,“říká. „A připomnělo mi to dětská léta, kdy jsme jenom jezdili jako blázni. To mě rozveselil­o a mohla jsem začít normálně fungovat.“

Olympijské zlato navíc pomohlo i velmi prakticky. Sponzor Samkové totiž nechal vydražit její vůz a se získanými penězi mohla naložit dle svého uvážení. Výsledek? Půlka šla na placený kemp pro talenty, půlka na podporu neslyšícíh­o snowboardi­sty Tomáše Pazdery.

„Ten s sebou bere na trať i neslyšící děti,“těší Samkovou dvojnásobn­á pomoc. „My znakovku neumíme, na normální kemp by bylo hrozně těžké tyhle děti vzít a i ony by asi byly nešťastné. S Tomem se znají a on jim všechno může vysvětlit.“

Tohle byl velký bonus, jinak Samková a hlavně trenéři Jelínek s Jakubem Flejšarem odmítají potenciáln­í nástupce rozmazlova­t. „Ti, co po Soči měli placený kemp, byli šťastlivci, jinak si platí. Mají mnohem lepší podmínky než já, ale v porovnání s jinými sporty by samozřejmě mohly být lepší,“říká Samková. „I když je cestička prošlapaně­jší, stejně si mažou prkna sami. Aby si uvědomili, že i to je nějaká práce.“

Rozběhlý projekt by měl v ideálním případě odvrátit osud třeba akrobatick­ého lyžování v Česku, které rozkvetlo s olympijský­m šampionem Alešem Valentou – ale po konci jeho kariéry prakticky zmizelo.

Samková proto dohlíží na naděje a přiznává: „Čím jsou starší, tím víc se stydí. Ale v těch mladších vidím trošku sama sebe, jak jsem musela taky být oprsklá. Jsou vděční a bezstarost­ní. To je hezký.“

A jsou i celkem úspěšní – Vendula Hopjaková třeba již absolvoval­a proměnu z nadšené mladé slečny v reprezenta­ntku. „Přišla jako holčička a postupně se nám z ní povedlo udělat parťačku Evy,“těší Jelínka.

V Jižní Koreji bude za rok a pár týdnů snowboardc­rossová výprava jistě stát na Samkové. Ale později? Naděje tu jsou.

A rostou i pod dohledem té, která jim zlatou jízdou otevřela cestu.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia