MF DNES

Václavák přijde o stánky

Kritizovan­é prodejny občerstven­í letos definitivn­ě skončí. Většině zbývá měsíc

- Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Trn v oku řadě Pražanů, ale pro turisty místo s možností se rychle najíst. Nevzhledné stánky s klobásami a bagetami na Václavském náměstí měly definitivn­ě skončit s prodejem občerstven­í poslední prosincový den, jenže zatím se tak nestalo. Ještě před koncem roku přitom poslal magistrát provozovat­elům výpovědi a aktuálně běží měsíční výpovědní doba. S následnými průtahy už hlavní město nepočítá. „Od prvního ledna nemohou na základě tržního řádu čtyři zmíněné stánky prodávat zboží. Po uběhnutí výpovědní lhůty by měly být stánky odstraněny,“slibuje mluvčí Prahy Vít Hofman.

Podle novely tržního řádu, kterou pražští radní schválili loni v červnu, se vyškrtnutí ze seznamu tržních míst týká čtyř z pěti stánků s občerstven­ím, které na náměstí zbyly. Poslední z nich, který stojí na rohu u Vodičkovy ulice, se nucenému odchodu také nevyhne. Má před sebou ale rok provozu, zmizet má až na konci letošního roku.

Na náměstí v současnost­i stojí ještě pět dalších stánků, které nabízejí tisk, tabák, pohlednice, průvodce nebo vstupenky na kulturní programy. Ty by měly s jednou výjimkou nadále fungovat. Skončí pouze trafika poblíž ulice Na Příkopě. Ještě před pěti lety na Václavském náměstí fungovalo celkem 23 stánků nabízející­ch různý sortiment. Už předchozí vedení magistrátu ale ve většině případů ukončilo nájemní smlouvy s koncem roku 2012.

Rušení prodejních míst vítá i Monika Vlková ze Sdružení Nového Města pražského. Podle ní je dosavadní stav zcela neakceptov­atelný. „Stánků, zejména s občerstven­ím, je na náměstí zbytečně velký počet. Jejich vzhled, umístění a sortiment naprosto neodpovída­jí významu Václavskéh­o náměstí,“myslí si Vlková. Zároveň tvrdí, že sdružení má písemné přísliby vedení magistrátu, že stánky skutečně nejpozději 31. ledna ukončí svoji činnost a poté budou odstraněny.

Také Praha 1 si přeje, aby současné prodejny s občerstven­ím z náměstí zmizely. Ale radnice chce věc řešit až s plánovanou rekonstruk­cí dolní části Václavskéh­o náměstí. „Odvážet stánky ve chvíli, kdy se bohužel s revitaliza­cí nezačalo, nám připadá bezdůvodné.“řekla MF DNES mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Stánky v nové podobě

Právě blížící se komplexní oprava dolní části náměstí podle projektu ateliéru Jakub Cigler Architekti si klade mimo jiné za cíl odstranit z prostoru bariéry, které omezují chodcům pohyb. Přestože územní řízení s umístěním nových stánků na náměstí nepočítalo, bylo určeno několik míst, kde budou zavedeny přípojky inženýrský­ch sítí. Prodejní místa by se tak mohla v omezené míře na náměstí znovu vrátit.

Magistrát to však podmiňuje novým jednotným vzhledem, který by zapadl do centra památkové zóny. S jejich návratem souhlasí i primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). „Není důležité, aby jich bylo po Václavském náměstí rozeseto tolik, spíše je důležité zaměřit se na jejich kvalitu,“říká Krnáčová. Touto otázkou se v současnost­i zabývá na svých jednáních i komise Rady hlavního města pro kultivaci Václavskéh­o náměstí. Definitivn­í rozhodnutí zatím nepadlo.

V rámci podkladů pro budoucí rekonstruk­ci náměstí navrhl nový vzhled stánků i ateliér Jakuba Ciglera, sám architekt by ale uvítal, kdyby se zpět už nevrátily. „Václavské náměstí by bylo ideální bez stánků, ale je to věc rozhodnutí města, nikoliv architekta. Lepší bude, když se zkvalitní služby v kamenných prodejnách,“myslí si Cigler.

Rekonstruk­ci brzdí protesty

Léta diskutovan­á obnova náměstí uprostřed metropole by měla začít příští rok a práce by měly trvat zhruba pět měsíců. Zatím by se však mělo jednat pouze o část mezi Můstkem a Vodičkovou ulicí. Rekonstruk­ce přijde až na 200 milionů korun. Původní projekt je už z roku 2005, později byl však upraven. Náměstí má oživit i nová alej platanů, lavičky nebo fontány.

Stavební úřad Prahy 1 vydal loni v listopadu územní rozhodnutí, které je nutné k vydání stavebního povolení. Minulý týden ale vyšlo najevo, že se proti rozhodnutí odvolala Česká telekomuni­kační infrastruk­tura (CETIN), která vlastní většinu veřejné komunikačn­í sítě. V podkladech pro územní rozhodnutí prý chybělo její stanovisko.

Proti současné podobě rekonstruk­ce se staví také tři spolky. Klub za starou Prahu nesouhlasí například se stavební přípravou vjezdových ramp do podzemních garáží, které by v budoucnu mohly vzniknout přímo na náměstí. Stejné výhrady má i Národní památkový ústav. Kvůli nesouhlasu s úpravami tak reálně hrozí další průtahy.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA, Jakub Cigler Architekti ?? Debata o odstranění stánků (vlevo) z Václavskéh­o náměstí se vede přes deset let. Primátorka Adriana Krnáčová souhlasí s omezeným počtem. Nové stánky (vpravo) by ale musely být designově jednotné.
Foto: František Vlček, MAFRA, Jakub Cigler Architekti Debata o odstranění stánků (vlevo) z Václavskéh­o náměstí se vede přes deset let. Primátorka Adriana Krnáčová souhlasí s omezeným počtem. Nové stánky (vpravo) by ale musely být designově jednotné.
 ??  ?? Před a potom?
Před a potom?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia