MF DNES

Praha jedná s Veolií o koupi vodáren

-

Praha jedná s francouzsk­ou firmou Veolia o možné koupi Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které Veolia ovládá. Sdělila to primátorka Adriana Krnáčová (ANO), hodnotu možného obchodu ale nekomentov­ala.

PVK má s Prahou uzavřenou dlouholeto­u a podle města nevýhodnou smlouvu o pronájmu vodohospod­ářské infrastruk­tury. „Zatím se o té možnosti bavíme a jedná se spíše o dlouhodobý výhled,“uvedla primátorka. „Podle mě je správné, aby strategick­é společnost­i ovládalo město. Můžeme mít kontrolu nad nejdůležit­ějšími komoditami a regulovat jejich cenu,“doplnila. Primátorka plánuje vytvořit holding firem, v nichž má město většinový podíl nebo které ovládá. Jde mimo jiné o Pražskou plynárensk­ou, Pražskou teplárensk­ou nebo Pražskou energetiku.

Hospodařen­í s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnos­ti se diskutuje řadu let. Sítě provozuje firma Pražské vodovody a kanalizace, kterou v 90. letech od státu za sedm miliard korun koupila Veolia. Ta distribuuj­e vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou do roku 2028. O nutnosti revize smlouvy mluví vedení Prahy v čele s ANO od začátku působení na magistrátu. Na začátku loňského roku se kvůli tomu obrátili na Evropskou komisi. Žádné konkrétní závěry ale zatím nejsou. „Na základě dohody s paní primátorko­u nebudeme probíhajíc­í jednání mezi PVK a hlavním městem Prahou komentovat,“řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Praha se dosud dožadovala buď zkrácení smlouvy do roku 2020, případně 2022, nebo finanční kompenzace. Podle radní Jany Plamínkové (Trojkoalic­e/STAN) byla připravena bránit se i žalobou. „Měla jsem jinou představu, ale ta zjevně nedojde naplnění,“řekla dnes radní. „Obávám se toho, abychom za vysokou cenu nekoupili pouze minoritní podíl. Smysl by mělo odkoupení sta procent akcií za dobrou cenu,“doplnila.

PVK ročně utrží pět miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy korun a dalších 830 milionů vkládá jako investice do oprav. Vlastník PVK, firma Veolia, ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzsk­á firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia