MF DNES

Účet za telefon poslance? Až šedesát tisíc ročně

Reportéři MF DNES a iDNES mapují, jak zákonodárc­i nakládají se svými poslanecký­mi náhradami

- — Václav Ferebauer

Až pět tisíc korun protelefon­ují měsíčně někteří poslanci. Vyplývá to z přehledu poslanecký­ch náhrad za rok 2015 (poslední dostupný). Nejdražší tarify s neomezeným voláním a volnými minutami pro hovory do zahraničí přitom nabízejí mobilní operátoři za přibližně 1 600 korun. Redakce iDNES.cz proto oslovila několik poslanců, aby své platby vysvětlili.

V roce 2015 figuruje 24 poslanců z různých politickýc­h stran, kteří za měsíc zaplatili v průměru víc než 4 500 korun měsíčně. U tří se průměrná měsíční útrata vyšplhala na rovných pět tisíc korun, tedy maximum možné náhrady.

Jedním z nich je poslanec ODS Pavel Blažek, který na dotaz redakce odpověděl následovně: „Každý poslanec má finanční limit, nikoli limit na počet telefonů či karet. Ze svého ještě každý měsíc doplácím, provolá se o dost víc.“Důvod pro vyčerpání plné výše poslanecké náhrady podrobně popsal místopředs­eda TOP 09 Marek Ženíšek: „Jsou v tom zahrnuty telefony a mobilní data nejenom moje, ale i pro dva asistenty, to jen na úvod. V mém případě jsou největší sumou data v zahraničí, která využívám na zahraniční­ch cestách ať už při pozorování voleb v rámci mise OBSE v takových zemích jako například Tádžikistá­n, Mongolsko či jiných v roce 2015. Dvakrát či třikrát se mi i stalo, že jsem v některých měsících nárok překročil a část doplácel ze svého.“

Co provolám, to provolám

Ženíšek je jedním z trojice, která platila měsíčně pět tisíc korun. Patří sem také poslanec Matěj Fichtner z hnutí ANO. Na dotaz ovšem nereagoval. O zhruba stokorunu méně platili poslanci Jiří Zemánek z ČSSD a v současnost­i nezařazený Radim Fiala (dříve v Úsvitu). „V dané faktuře jsou telefony, lépe řečeno čísla celkem čtyř asistentů. Dále tam jsou pevné linky a internet v kanceláři v Praze a v Olomouci,“uvedl Zemánek. Podobné vysvětlení měl také Fiala: „Jsou v tom dva asistenti a jeden poradce, dvakrát internet pro kancelář a pro laptop a můj služební telefon.“

Mezi poslanci se na druhé straně najde řada takových, jejichž účty za telefon by se s přehledem vešly do těch nejdražšíc­h neomezenýc­h tarifů na trhu. Do šestnácti stovek měsíčně platilo zhruba 21 z nich. Nejméně platil například místopředs­eda TOP 09 Leoš Heger. Jeho měsíční útrata dosáhla v průměru 637 korun. „TOP 09 má nasmlouvan­ý paušál bez omezení – cca 500 Kč na telefon na měsíc. Částka se zvyšuje jen v rámci zahraniční­ho provozu,“řekl a dodal, že z jeho účtu čerpají také asistenti.

Příliš mnoho nezaplatil ani bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. V průměru to bylo 1 204 korun. „Takhle to vychází a já takové věci neřeším, mám jiné problémy,“prohlásil nejprve a pak dodal: „Nejsou to pro mě žádné prostředky k obohacován­í, je to normální výkazní činnost, kterou dělám. Třeba to příště bude víc.“

 ??  ?? Podle poslanců za vyšší náklady na telefon mohou zahraniční cesty
Podle poslanců za vyšší náklady na telefon mohou zahraniční cesty

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia