MF DNES

Do pátrání po dívce se zapojili dobrovolní­ci

- Tomáš Kučera redaktor MF DNES — Mirka Salavová

Turisté v Krkonoších mají šanci, že zanedlouho poznají místa, kam dosud nesměli: Dvorský les a Boberskou stráň ve východní části hor.

Obě lokality jsou pod nejpřísněj­ší ochranou Krkonošské­ho národního parku (KRNAP). V současnost­i tam návštěvníc­i mají přístup výhradně jen po značených turistický­ch stezkách.

Pravidla a režim v českých národních parcích mění novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou schválila Sněmovna.

Týká se i nejvyšších českých hor. „Jediná místa, o kterých se v Krkonoších hovoří, že v nich režim oproti současnému stavu bude volnější, jsou Dvorský les na Rýchorách a Boberská stráň. Klidové území tam vyhlašovat neplánujem­e. Z hlediska ochrany přírody si to v těchto dvou lokalitách můžeme dovolit,“potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Pastva pro dobytek

Důvodů pro otevření je několik. Tato místa například nejsou zatížená extrémní návštěvnos­tí a Dvorský les, i když se o něm hovoří jako o Rýchorském pralese, je takzvaným sekundární­m lesem.

„Ve skutečnost­i to skutečný prales není. Bizarní podobu pokroucený­ch

Pátrání po Michaele Patricii Muzikářové bylo i včera neúspěšné.

Dvanáctile­tá školačka z ústecké čtvrti Klíše je nezvěstná od středečníh­o rána, kdy nedorazila z domova do školy.

Policie pracuje se dvěma rovnocenný­mi verzemi. Podle jedné se stala obětí trestného činu, podle druhé z domova odešla sama.

„Mohu potvrdit, že právě probíhá pátrací akce v okolí bydliště dívky. Podílí se na ní speciální pořádkové jednotky a kromě policistů i dobrovolní­ci, kteří spadají pod vojenský útvar,“uvedla včera krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Zmíněnými dobrovolní­ky jsou členové skupiny Self Defense Division z Děčína, která se zabývá bojovou a kondiční přípravou. Narychlo si domluvili na Facebooku odjezd do Ústí nad Labem a schůzku s krajským policejním plukovníke­m, aby dohodli další postup a pomoc.

Do pátrání byli zapojeni i psi. Ti v areálu ústecké univerzity, která leží necelých dvě stě metrů od Michaelina bydliště, prohledáva­li šachty a pátrali po jakékoliv stopě. Okolí ulice Na Vlnovce, kde Michaela bydlí, obcházela šestice policistů, kteří sledovali veškerý pohyb.

Zmizení dcery nahlásila matka ve středu kolem sedmnácté hodiny, buků tam má na svědomí pastva dobytka v minulosti. Přesto je Dvorský les domovem mnoha vzácných a zákonem chráněných druhů rostlin a živočichů a mnoho desetiletí se v něm lesnicky nezasahova­lo,“uvedl Drahný.

Dvorským lesem o rozloze 64,1 hektaru se nazývají vrcholové partie Rýchor kolem jednoho tisíce metrů nad mořem. Boberská stráň o rozloze 17,4 hektaru je nedaleko a ochranáři o ní hovoří jako o významné botanické lokalitě. Nachází se nad Žacléřem a leží ve výšce okolo 700 až 800 metrů nad mořem.

Konec dělení na zóny

Zpřístupně­ní míst, kde se dosud mohlo chodit jen po značených stezkách, je nejviditel­nější, avšak zdaleka ne jedinou novinkou, kterou novela zákona v Krkonoších přinese. Mění například i pojetí zón všech čtyř národních parků v Česku. Obce na jejich území budou mít větší pravomoce nebo budou vyhlášena klidová území, kde bude – tak jako v dnešní nejpřísněj­i chráněné první zóně – omezen pohyb návštěvník­ů pouze na značené cesty. V Krkonoších bude klidové území vyhlášeno na většině dnešní první zóny, což bude znamenat, že turisté se až na výjimky nedostanou do volného terénu.

„Toto opatření dlouhodobě sleduje zejména snahu chránit křehkou arkto-alpinskou tundru na hřebenech Krkonoš, život v horských smrčinách a klidové zóny pro živočichy v extrémně navštěvova­ném regionu,“uvedl Drahný.

Současně by mělo zaniknout dělení na první, druhou a třetí zónu i ochranné pásmo. „Nově by měla vzniknout zóna přírodní, přírodě blízká, soustředěn­é péče o přírodu a navrch zóna kulturní krajiny. Hranice dnešních zón se ale nezmění, v Krkonoších jde spíš o formální změnu,“uvedl Drahný.

Do první zóny patří území s výskytem unikátních ekosystémů krkonošské arkto-alpinské tundry, rašeliništ­ě, horské louky a klečové kdy se vrátila z práce a dcera nebyla doma. Policie předpoklád­á, že dívka byla v bytě ještě kolem páté ráno – v době odchodu matky do práce byly na svém místě boty, oblečení a věci do školy a dívka byla aktivní na sociální síti. Do školy, která je od domu vzdálená asi 400 metrů, už nedošla. Její mobil je nedostupný. Nikdy z domova neutekla a ani neměla problémy ve škole.

Michaela Patricia Muzikářová je asi 125 až 135 centimetrů vysoká, hubené postavy. Má lehce zvlněné hnědé vlasy na ramena, nosí brýle s fialovými obroučkami a má šedé oči. Na sobě měla pravděpodo­bně prošívaný kabát ke kolenům a tmavé kozačky s bílou kožešinkou. Na zádech zřejmě nesla růžový školní batoh značky Nike. porosty. Rostou tu i všechny původní lesy. Rozloha lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů, z toho pouze 280 hektarů jsou původní smrčiny.

Lyžaře to neomezí

Druhá zóna je na necelých 10 tisících hektarech a plocha třetí, která se v posledních letech ztenčila na úkor první a druhé zóny, má dnes 19 tisíc hektarů. Ministerst­vo životního prostředí zavedlo na území KRNAP zonaci území v roce 1991 a předloni nejpřísněj­i chráněnou první zónu zvětšilo z 4 502 na 6 984 hektarů. „Důvodem bylo, že přírodní hodnota některých částí Krkonoš, především ve vyšších polohách hor, se změnila k lepšímu a bylo třeba na tuto skutečnost reagovat,“

 ?? Foto: Kamila Antošová ??
Foto: Kamila Antošová
 ??  ??
 ??  ?? Rýchorský prales Na dosud zapovězená místa Krkonoš by už brzy mohli vstoupit turisté.
Rýchorský prales Na dosud zapovězená místa Krkonoš by už brzy mohli vstoupit turisté.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia