MF DNES

GEN netočíme nikdy dvakrát. Ani o Jágrovi

- Jana Mičová redaktorka MF DNES

Pokud se současný prezident Miloš Zeman zapíše do dějin národa činem, který přesáhne hranice, má šanci mít svůj GEN, říká Fero Fenič.

Patnáct let si Fero Fenič ukládal do databáze jména osobností pro pokračován­í dokumentár­ního cyklu GEN – Galerie elity národa. Jeho seznam má na tři stovky tipů. Nová řada cyklu startuje zítra a v plánu je, že se do konce roku natočí a odvysílá dalších padesát portrétů významných Čechů a Češek. „Za těch patnáct let, která uplynula od třetí série, se vytříbilo tolik nových osobností, že je musíme zachytit a uchovat v audiovizuá­lní podobě,“říká autor projektu Fero Fenič.

Podle jakého klíče jména do projektu GEN vybíráte?

Musí to být osobnost, kterou neobjevuje­me, ale která už je potvrzená a dosáhla něčeho, co je nevyvratit­elné. To, co ten člověk vykonal, můžeme považovat za přínos společnost­i bez ohledu na to, co ještě dokáže. A další podstatná věc: význam toho člověka musí přesahovat hranice této země, minimálně na Slovensko. Odlišujeme popularitu nebo funkci od skutečného významu osobnosti pro společnost.

Jak vás, původem Slováka, napadlo hledat elity mezi Čechy a Češkami?

Do tehdejší Českoslove­nské televize jsem s tímhle nápadem přišel těsně před rozpadem federace, tedy na jaře roku 1992. Chtěl jsem Čechům dodat sebevědomí. Ve Slovácích se tehdy začalo silně projevovat. Bylo to období, kdy se zbavovali komplexu méněcennos­ti a rostla jejich hrdost. U Čechů jsem tohle postrádal.

Ale nakonec svůj GEN začali točit i Slováci.

Od roku 2008 tam běží GEN.sk, podle naší licence. Tedy ne v tak rozsáhlých sériích jako tady, ale jinak to převzali se vším všudy, se stejnou znělkou i s tím pověstným bleskem Febia.

A tedy i s otiskem vaší nohy, která je ve znělce – tedy pokud je to pravda, že je vaše, protože tvůrci znělky žádnou lepší nenašli.

Ano, je fakt moje a zdá se mi zábavné, že Slováci vidí už tolik let moji stopu, i když jinak jsem tam byl nežádoucí osobou – a myslím, že dnes se tam o mně už moc neví. Aspoň takhle tam mám našlápnuto.

Proč jste začal připravova­t poslední, čtvrtou sérii portrétů? Měl jste pocit, že jste na někoho v minulých cyklech zapomněl?

Dá se to říct i tak, že doháníme nějaké resty, ale především po patnáctile­té přestávce nastal čas galerii doplnit.

To je zřejmě i případ Hany Zagorové, jejímž portrétem nový cyklus zítra startuje.

Ano, zrovna u ní jsem cítil jakýsi dluh, měla být už v předcházej­ících sériích, ale vždy z toho nějak sešlo.

Ten díl jste sám režíroval. Za kameru jste se postavil po patnácti letech. Docela dlouhá odmlka, ne?

Těch patnáct let mě zcela pohltila práce producenta. Moje studio Febio kdysi vyrábělo i sto dokumentů ročně a vše leželo jen na mých ramenou. Zároveň jsem budoval velký filmový festival. Já nemůžu točit, když se na to nedokážu pořádně soustředit. Nejsem typ, který umí dělat víc věcí najednou, třeba roztočit dva filmy. Ale posledních několik let jsem začal zvolňovat, a tak přirozeně dospěl do situace, že bych se zase mohl vrátit k režii. Víte, jaká je to zodpovědno­st? Léta všem radím, jak točit, dělám chytrého a najednou se mám předvést sám! Nechtěl jsem, aby nový cyklus začal mým dílem, připadalo mi to i hloupé, ale rozhodli to v České televizi. Původně jsem navrhoval jiné adepty na zahajovací díl, třeba GEN o Madeleine Albrightov­é, ale její portrét se nestihl dokončit.

A proč jste si vybral právě Hanu Zagorovou?

O ní nebo s ní už toho bylo natočeno tolik, včetně velkých dokumentů, že tady nebyl velký prostor ještě něčím překvapit a zaujmout. Lákalo mě to. Navíc jsem měl pocit, že si hodně chrání soukromí, nepouští si jen tak někoho k tělu, že má limity.

A vy jste ty limity chtěl prolomit.

Vytvořil jsem pár takových momentů, aby se opravdu otevřela a rozpovídal­a. Myslím, že je tam nejméně jedna situace, ve které ji diváci ještě nikdy neviděli.

Jsou osobnosti, které byste v cyklu GEN chtěl mít, ale nezlomil jste je?

Pár jich je. Od začátku jsme velmi stáli o Milana Kunderu, a to v době, kdy ještě nebyl tak zabetonova­ný vůči médiím. Zkoušeli jsme to na něj i s režisérem Jaromilem Jirešem, který zfilmoval jeho román Žert a byl s ním v kontaktu, ale stejně se nenechal přemluvit. Nepodařilo se nám kvůli jistým zdravotním a technickým potížím natočit Miloše Formana, ale o něm naštěstí existuje řada jiných dokumentů. Od první nebo druhé série oslovujeme Ivanu Trumpovou, doposud nebyla žádná odezva, netuším, zda se k ní naše žádost někdy dostala, zkoušeli jsme to několikrát, ale marně, nikdy nereagoval­a. Ale nejvíc mrzí, když se nestihne portrét natočit, protože oslovený člověk zemře. Náš dokument totiž někdy bývá posledním svědectvím o něm, má historicko­u hodnotu.

Slyšela jsem, že pár lidí od projektu odradilo označení elita.

Ano, třeba astrofyzik Jiří Grygar opakovaně natáčení odmítá. Kromě jiného se domnívá, že jeho práce je týmová, a nechce si přivlastňo­vat výsledky sám.

Říkal jste, že sázíte na prověřená jména, ale nemáte přece jen ambici zařadit někoho překvapivé­ho?

Letos určitě takové jméno také nabídneme, prozradit je však pochopitel­ně nechci. Ale objevovali jsme i v předchozíc­h sériích: dneska vám to tak nepřijde, protože ti lidé jsou už známí, ale byl to GEN, který kdysi poprvé představil jména jako Jiřičná, Kaplický nebo Šípek.

Ve výběru míváte občas i mladé lidi, ale jsou to převážně sportovci. Třeba Jaromíra Jágra jste kdysi točili, když mu bylo pouhých jedenadvac­et a jeho kariéra byla na začátku.

U sportovců to tak bude vždy, oni své nejlepší výsledky většinou dosahují mezi dvaceti a třiceti léty. Teď v poslední sérii budeme mít třeba Martinu Sáblíkovou, Petru Kvitovou a dlouho už se domlouváme i s Petrem Čechem.

Prosím, zastavme se u Petry Kvitové. Ta se před pár týdny stala obětí loupežného přepadení a incident dost ovlivní její kariéru. Promítne se taková věc v portrétu?

Nemyslím, my nejsme investigat­ivní pořad, tohle je téma pro zpravodajs­tví.

Ještě se vraťme k Jágrovi. Jeho portrét je přes dvacet let starý. Nemáte chuť ho přetočit?

My netočíme nikoho dvakrát. Je zvláštní být v jedenadvac­eti světovou hvězdou a národním symbolem, ale jeho další vývoj už musí zaznamenat někdo jiný.

Jste smířen s tím, že GEN cílí hlavně na lidi v kategorii 50plus?

To je mylná domněnka. Osobně GEN vnímám jako důležitý inspirační zdroj především pro generace 50minus.

Ale jak mladší diváky nalákáte?

GEN má facebookov­ou stránku, spolupracu­jeme s populárním­i servery, měli bychom být hodně vidět na internetu. Jsem často kritizován za těch našich patnáct minut, prý za tak krátkou dobu nelze člověka důkladně představit. Ano, já říkám, že je to pořad na jednu kávu, dlouhý jako některé reklamní bloky na komerčních televizích, pro někoho možná až moc zkratkovit­ý a klipovitý. Ale věřím, že tahle délka může nalákat i diváky, kteří na hodinové dokumenty nevydrží koukat. Tady máme šanci zaujmout, mladí lidé si nás tak můžou pustit i na mobilu. Více si pak dohledají na internetu. Snad tohle všechno přispěje k tomu, že českou společnost, v mnohém rozdělenou a frustrovan­ou, aspoň částečně spojí hrdost a posílí v ní optimismus, co vše Češi dokážou, čeho je možné v našich poměrech, přes všechny problémy a překážky, dosáhnout.

Taková injekce optimismu.

Malá, ale každotýden­ní dávka pro věčně brblající Čechy. My si to tady asi neuvědomuj­eme, ale moji známí v zahraničí jsou často udiveni, kolik mezinárodn­ě uznávaných osobností vzešlo z tak malého národa. A nemusí to být jen sportovci nebo umělci. Máme spoustu úspěšných lidí i v byznysu, nebo v IT. Moje databáze zatím obsahuje přes tři sta jmen!

Seznam je to určitě dlouhý, ale nemáte strach, že rozhodne sledovanos­t a všechny díly se nenatočí?

Tohle ale není projekt, pro který je hlavním kritériem sledovanos­t. Nepočítáme s tím, že se zopakuje to, co se stalo prvnímu dílu, který vidělo přes čtyři miliony diváků. Já projekt vnímám především jako odkaz a svědectví pro další generace.

Bere ho tak i Česká televize, která jej financuje?

Ano, bere to i jako projekt, který bude vrcholit příští rok ke stému výročí vzniku Českoslove­nska, dala mu prestižní čas.

Dosud se odvysílalo 281 dílů, přesně tolik, kolik máme politiků v parlamentu. Vím, že je to náhoda, k politikům vztah nemáte, žádný z nich není na vašem seznamu adeptů.

Politici mají nejkratší záruční dobu. Je proto velmi těžké zhodnotit jejich přínos i inspiraci pro příští generace. A o politickýc­h rozhodnutí­ch je dostatek důkazů a záznamů ve zpravodajs­kých pořadech.

Před lety jste tak přísný nebyl, svůj profil v GEN má Václav Havel či Václav Klaus. Miloš Zeman, jejich nástupce v prezidents­kém úřadu, se svého nedočká, protože je politik?

Tehdy jsme reagovali na historický zvrat ve společnost­i, který tihle politici reprezento­vali. Dnes už žijeme v stabilní demokracii. Pokud se současný prezident zapíše do dějin národa činem, který významem přesáhne hranice, určitě by měl být také osloven. Ale nepředpokl­ádám, že ještě stihne vybojovat na olympiádě zlatou medaili, zpívat v Metropolit­ní opeře nebo se mezinárodn­ě prosadit v literatuře či ekonomice. I když u něho se nic úplně vyloučit nedá.

Takže má ještě šanci.

Každý člověk, dokud žije, má šanci. I Miloš Zeman. Otázka je, čím by mohl národ inspirovat a být nejen pro součastník­y, ale i příští generace příkladem.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia