MF DNES

Praha chce zalátat účetnictví

Radní mají recept, jak přechodně zlepšit kritizovan­ou zakázku. Podle opozice obcházejí zákon

- Jakub Heller redaktor MF DNES Matěj Ludvík redaktor MF DNES

PRAHA Nejméně miliarda korun přitekla z městské kasy firmě Gordic. Ta je téměř čtvrt století výhradním správcem ekonomické­ho systému Ginis, který zajišťuje účetnictví magistrátu, jednotlivý­ch radnic a stovek příspěvkov­ých organizací.

V březnu však metropoli smlouva s firmou Gordic, kterou Praha minulý rok narychlo prodloužil­a, skončí, a radní proto musí znovu řešit, jak fungování ekonomické­ho systému zajistí. Jde o důležité rozhodnutí, jelikož na Ginis při své každodenní práci spoléhají tisíce lidí.

Budoucnost systému chtějí radní představit po svém dnešním jednání. A po dvou letech přešlapová­ní na místě tvrdí, že konečně přicházejí s řešením nestandard­ních vztahů s Gordicem. Mělo by vyvázat magistrát z mnohaletýc­h vazeb na jednoho dodavatele, pomoci vyhnout se další pokutě a především být více transparen­tní.

„Jakýkoliv další rozvoj ekonomické­ho systému bude nově realizován na základě otevřené soutěže vícero dodavatelů, což pro město bude samozřejmě znamenat i to, že to bude levnější,“říká o záměru primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Má to ale háček. Soutěže na rozvoj Ginisu se nebude moci zúčastnit jen tak ledajaká společnost. Gordic si totiž nejprve vybuduje vlastní síť partnerský­ch firem, které budou moci Ginis spravovat i upravovat a prodávat k němu licence. Doposud totiž mohl zasahovat do zdrojového kódu programu pouze jeho vlastník, tedy firma Gordic. Právě z tohoto důvodu Praha společnost­i „přihrávala“zakázky bez otevřené soutěže.

To by se teď ostatně mělo stát ještě jednou. Podle magistrátu však již naposledy a půjde prý pouze o zakázku na podporu systému. Laicky řečeno – Gordic bude nově zajišťovat již jen poradenské služby, aktualizac­e systému, když se například změní zákon či vyhláška, a také odbornou pomoc, když některému z uživatelů program „spadne“. Za to má od Prahy dostat během čtyř let 240 milionů korun. O vše další se postarají jeho partneři.

„Je důležité si uvědomit, že město je na stávajícím ekonomické­m sytému zcela závislé a v tuto chvíli tu není žádné řešení, jak ho zcela nahradit,“ vysvětluje Krnáčová, proč chce Praha část zakázky na účetnictví udat znovu bez soutěže.

Pokud vše půjde tak, jak si primátorka plánuje, Gordic bude metropoli nově nabízet pouze platformu, kterou bude město moci dále rozvíjet. „Tento rozvoj už bude probíhat prostředni­ctvím našich partnerů, kteří budou k platformě dodávat další aplikace a agendy, a to v otevřených soutěžích,“říká Radka Hrstková, mluvčí Gordicu.

V rozpočtu hlavního města by na tento rozvoj Ginisu mělo být vyhrazeno na příští čtyři roky sto milionů korun. Výhodou je, že si město bude moci vybírat z více dodavatelů a nebude tím riskovat postih ze strany úřadů.

Nápad se však nelíbí některým opozičním zastupitel­ům, kteří jej považují za pokus obejít zákon o veřejných zakázkách. „Obáváme se, že partnerská síť bude majetkově a personálně provázaná s Gordicem, a tedy půjde i nadále o jednu firmu,“říká Ondřej Profant (Piráti).

To však Hrstková odmítá. „Žádná z organizací, se kterými jsme dosud vedli jednání o možném vstupu do programu, není s Gordicem majetkově, personálně ani smluvně provázaná,“říká. Pirátům vadí i navrhovaná cena zakázek, kterou považují za přemrštěno­u a stanovenou pouze podle představ Gordicu, a navíc je prý chyba, že její výši neprojedna­la komise rady pro informatik­u, kde sedí i zástupci opozice.

Nový systém má být do čtyř let

Praha se podle primátorky nicméně nevzdává myšlenky vybrat v budoucnu zcela nového správce účetnictví. Aktuálně prý úředníci pracují na podobě zadávací dokumentac­e veřejné soutěže, která by měla být hotová v polovině roku.

Jedná se však údajně o složitý proces příprav, a právě proto přistoupil­a Praha na příští čtyři roky k dohodě se společnost­í Gordic. „Je totiž nezbytné počítat s tím, že samotná soutěž a následná tvorba nového systému, migrace dat a jeho nasazení do řádného provozu ještě nějakou dobu potrvá,“vysvětluje primátorka. Podmínkou navíc bude, aby starý i nový systém běžel alespoň jeden rok souběžně.

Piráti však nevěří, že Praha stihne náhradu za Ginis vysoutěžit a zprovoznit dřív, než nová smlouva s Gordicem vyprší. „Soutěž na nový ekonomický systém nám vedení Prahy slibuje už dva roky a zatím se nic závazného neděje, naopak ten současný se stále více propojuje s dalšími systémy,“říká Profant.

Kromě dvou zmíněných zakázek, tedy pro Gordic a jeho partnery, bude dnes rada projednáva­t ještě záměr vypsat soutěž na zajištění takzvaných „integrační­ch služeb souvisejíc­ích s programový­m vybavením magistrátu“– další zakázku spjatou s účetním systémem. I ta se má týkat příštích čtyř let a její předpoklád­aná cena je sto milionů korun. Této soutěže by se mohly zúčastnit i firmy bez napojení na Gordic. Podle pirátů je ale náplň zakázky popsána velmi vágně a jde podle nich o bianko šek na jakoukoliv práci v oblasti informatik­y.

Pokud dnes záměry na vypsání jednotlivý­ch veřejných soutěží radní schválí, budou o nich rozhodovat ještě pražští zastupitel­é.

V tuto chvíli není žádné řešení, jak stávající ekonomický systém plně nahradit. Město je na něm zcela závislé.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia