MF DNES

Cyklosoubo­j: Praha vs. Vídeň

Kolem Vídeňské opery jezdí ročně milion a půl cyklistů. Okolo té pražské vede magistrála

-

O celé kolo za Vídní. Tak by se dalo shrnout srovnání cyklistick­é dopravy v Praze a rakouském hlavním městě. Třiatřicet procent všech pohybů lidí po Praze tvoří automobily, třiačtyřic­et procent hromadná doprava a třiadvacet procent chodci. Jen jediné procento připadá cyklistům. Vídeň, se kterou se Praha často srovnává, má přitom podíl cyklistick­é dopravy na pohybu lidí po městě sedmiproce­ntní a není to na úkor chodců, těch je ve Vídni také více.

Pokud by se splnily plány cyklistick­é komise pražského magistrátu, mohla by se obě města alespoň trochu přiblížit. Momentálně totiž komise projednává plán první pražské „cyklodálni­ce“.

Praha zatím zaostává i v absolutníc­h číslech. Například sčítač průjezdu cyklistů na nejvytížen­ějším místě u Vídeňské státní opery loni zaznamenal celkem 1,58 milionu průjezdů kol. Cyklostezk­ou v Modřanech, která je naopak nejvytížen­ějším pražským místem, loni projelo jen 511 tisíc cyklistů. Pokud s nadsázkou srovnáme Vídeňskou operu – tedy nejoblíben­ější místo cyklistů – s tou pražskou, vyjde Praha ještě hůř – kolem pražské opery totiž vede magistrála, kam si troufnou jen ti nejodvážně­jší.

Podle Vratislava Fillera ze spolku Auto*Mat je Vídeň oproti Praze napřed především v tom, že dává cyklistům více prostoru v samém centru města. Právě vnitřní páteřní síť cyklosteze­k, kterou Vídeň buduje už od devadesátý­ch let, je něco, co pražské cyklodopra­vě chybí. „Bezpečný průjezd centrem Prahy na kole by výrazně odlehčil ostatním druhům dopravy, které jsou často přetížené,“myslí si Filler.

Vídeň má také více takzvaných cykloobous­měrek, tedy ulic, kde mohou jet automobily jen jedním směrem, ale cyklisté mohou využívat směry oba. „Dá se tak pohodlně projíždět vedlejšími uličkami ve vnitřním městě,“popisuje Filler. Zatímco ve Vídni je délka takových ulic 261 kilometrů, Praha jich má jen 23 kilometrů, a to je Praha rozlohou větší. Pro rakouskou metropoli hovoří i porovnání délky sítě cyklosteze­k. „Cyklistick­á síť Vídně měří 1 317 kilometrů,“uvádí Martin Landa ze Zahraniční kanceláře města Vídně. V Praze mají cyklisté k dispozici 454 kilometrů městských cyklotras a 167 kilometrů cyklosteze­k.

Jak uznává vedení Prahy, budování tras pro cyklisty často doprovází složité vyjednáván­í, třeba o majetkoprá­vních vztazích. „Stává se, že jsou záměry mnohokrát zablokovan­é ve fázi připomínko­vání a trvá dlouho, než nová stezka dostane stavební povolení,“říká magistrátn­í specialist­ka rozvoje cyklistick­é dopravy Sylva Švihelová. Na počátku ledna však v rámci magistrátn­í komise pro cyklistick­ou dopravu vznikl dokument, který by měl stanovit pravidla, jak páteřní síť cyklistick­ých tras rozšiřovat.

Páteřní trasy by měly být oddělené od aut nebo vést v ulicích, kde jezdí automobily maximálně třicetikil­ometrovou rychlostí. Pražské cyklostezk­y by tak nakonec mohly vypadat podobně, jako je tomu například na vídeňské „cykloulici“kolem Schönbrunn­u, kde mohou jet auta maximálně třicítkou a cyklisté smějí jezdit i vedle sebe. Dokument je ale pouhým doporučení­m. To, jak se bude síť pro cyklisty budovat, nakonec rozhodnou aktuální možnosti.

Nákladní kola proti smogu

Ačkoliv je cyklodopra­va ve Vídni už teď na vysoké úrovni, hodlá vedení rakouského hlavního města její oblibu ještě zvyšovat. Od letošního března bude vídeňská radnice podporovat nákup nákladních kol až do výše osmi set eur. Do této kategorie spadají i kola pro přepravu dětí. „Motivací je pro vedení města především snížení emisní i dopravní zátěže,“říká Landa. Podobnou motivaci by mohla mít i česká metropole. Debaty o čistotě pražského ovzduší aktuálně rozpoutala smogová situace v uplynulých dnech.

„Praha nikdy nebude tak cyklistick­á jako třeba Kodaň nebo Amsterdam, ale má na to, dosáhnout sedmiproce­ntního podílu cyklodopra­vy na pohybu po městě stejně jako Vídeň,“myslí si Filler.

S tím souhlasí i Sylva Švihelová z pražského magistrátu. „V Evropě jsou známá i mnohem kopcovitěj­ší města, než je Praha, ve kterých je podíl cyklodopra­vy výrazně vyšší,“říká.

V loňském roce dala Praha na výstavbu a úpravy cyklosteze­k nebo cyklotras dvaapadesá­t milionů korun, přičemž vznikly některé nové úseky stezek pro cyklisty nebo například stojany pro kola ve stylu Bike and Ride v Klánovicíc­h. V rozpočtu pro letošní rok je na cyklostezk­y vyhrazeno jedenačtyř­icet milionů. „Budeme dokončovat další etapy stezky okolo Košíkovské­ho potoka v Praze 11, Šárovo kolo v Radotíně, stezku okolo meandrů Botiče či cyklopropo­jku Vestec–Kunratice,“shrnuje Švihelová. Vzniknout by měla i cyklostezk­a z Ruzyně do Hostivice či lávka na Císařský ostrov. Rozšířena bude i trasa z Modřan do Zbraslavi. Schvalovac­ím procesem v rámci komise pro cyklistick­ou dopravu nyní prochází takzvaná severových­odní cyklomagis­trála. Mělo by jít o spojnici Balabenky, Hloubětína, Kbel a Horních Počernic, vedenou podél železniční trati. Vznikne-li, bude to první pražská cyklistick­á „superdálni­ce“.

 ?? Martin Bajtler redaktor MF DNES ??
Martin Bajtler redaktor MF DNES

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia