MF DNES

Mazlíčci zůstanou na vodítku

Praha chystá vyhlášku zpřísňujíc­í volný pohyb psů po městě. Zvířatům by „patřily“psí loučky

- Matěj Ludvík s přispěním Jakuba Hellera

Dosud benevolent­ní přístup magistrátu k pejskařům možná brzy skončí. Hlavní město se vrátilo k přípravě nařízení, které by povolovalo majitelům pustit psa bez vodítka jen na přesně vyhrazenýc­h plochách po metropoli. Takzvanou psí vyhlášku, která by jasná pravidla stanovoval­a, mají v Česku téměř všechna města. Praha ale stále patří mezi výjimky, kterým dosud chybí, přestože psů eviduje na svém území téměř 100 tisíc.

Na incidenty s neukázněný­mi psy si denně stěžují obyvatelé, účinná opatření pak dlouhodobě žádají i centrální městské části. Původně měla vyhláška začít platit už od listopadu roku 2015, jenže její tehdejší podoba sklidila ostrou kritiku. Pražští radní proto zavedení odložili a dosud s novým řešením nepřišli.

Až nyní magistrát ohlásil, že se znovu vrací k myšlence opatření vytvořit. A slibuje, že tentokrát bude jeho znění propracova­nější. „Úřad na nové vyhlášce začal pracovat, protože tu stále existuje platné usnesení rady, které nelze přehlížet. S původně připravova­nou vyhláškou nesouhlasi­lo více než dvacet městských částí a ani já sama,“prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle mluvčího Prahy Víta Hofmana už byly vytipovány pozemky, kde by mohly vzniknout psí louky, na nichž by čtyřnozí mazlíčci volně pobíhali. Zdaleka ne všechna místa jsou ale v majetku Prahy nebo jednotlivý­ch radnic. Část jich vlastní i soukromí majitelé. „V tuto chvíli je nutné začít jednat s vlastníky pozemků a najít shodu na jejich využití,“upozorňuje Hofman. Kromě míst, kde by se psi mohli pohybovat bez vodítka, má vyhláška také přesně stanovovat, kde by naopak měli vstup zcela zakázaný. Vůbec nejčastěji Pražany obtěžují psí exkrementy na chodnících. Tento problém by ale připravova­né nařízení neřešilo, protože už ho podle magistrátu dostatečně upravuje vyhláška o čistotě.

Pejskaři odmítají plošný zákaz

Chystaná psí vyhláška vzbuzuje odpor především mezi majiteli mazlíčků. Podle Roberta Vašíčka ze Spolku pejskařů má být sice vytvořen seznam míst určených pro venčení, pro všechny majitele však nebudou časově dostupná. „Bylo by lepší, kdyby se řešili konkrétní pejskaři, kteří nezvládají své psy. Policista by hodnotil jednotlivé případy a následně by mohl omezit provinilci pohyb psa mimo vodítko. Plošný zákaz se nám ale nelíbí,“zlobí se Vašíček.

Nejen mezi majiteli psů se však ozývají hlasy, podle nichž nařízení potřebné není. Třeba Praha 6 poukazuje na to, že se psí vyhláška soustřeďuj­e na důsledek a neřeší skutečnou příčinu problému. „Tou je v naprosté většině případů nezodpověd­né chování zdejších majitelů psů. Skutečně dobře vycvičený pes může volně pobíhat prakticky kdekoliv, kde nikoho neomezuje,“upozorňuje mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Naopak řada dalších radnic považuje opatření za důležité. Praha 1 vítá, že nová vyhláška vyčlení z městské zeleně části, které zajistí pejskařům bezproblém­ové venčení,

a naopak místa se zákazem, kde budou moci bez obav trávit čas maminky s dětmi. Psí louky navrhuje radnice na svém území vytvořit třeba v parcích Kampa, Jelení nebo na Petříně. Vstup by jim pak zapověděla do Františkán­ské zahrady nebo do Vojanových sadů.

V jednom se ale městské části shodují, odmítají podobu původního návrhu z roku 2015. Podle Prahy 5 byl zákaz volného pobíhání psů neurčitý pojem a nebylo možné ho přesně definovat. Praze 9 se zase nelíbilo, že nebylo nijak definováno vodítko, a čtvrtá městská část pak mimo jiné chtěla doplnit bod, který by zakázal psům vstup na pietní místa.

Další kritika se na magistrát v minulosti snesla i kvůli pasáži, která měla za cíl zamezit kolizím psů s cyklisty. „Měli jsme připomínky k návrhu zákazu vstupu psů na cyklostezk­y, který by podle nás neměl platit všude. Vstup psů na vodítku má být povolen na vybrané cyklostezk­y s převažujíc­ím rekreačním využitím, například se jedná o jižní

úpatí vrchu Vítkov,“vysvětluje mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Pohyb psů v Praze je nyní omezen pouze v rámci vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, podle níž by měl mít majitel až na výjimky v parcích psa na vodítku. Za porušení hrozí bloková pokuta až do výše pěti tisíc korun. Naopak úplný zákaz vstupu se psy platí v tuto chvíli pouze na dětských hřištích. Pohyb psů na ulicích dosud regulován není. Pokud zvíře nijak nenarušuje provoz, na vodítku být nemusí.

Městská policie příliš nechce zavedení psí vyhlášky dopředu komentovat, naznačuje však, že by jí mohla při práci pomoci. „Obecně platí, že pokud jsou jasná pravidla a méně sporných míst, tak se nám na dodržování lépe dohlíží,“říká mluvčí pražských strážníků Jan Čihák. Kdy a v jaké podobě se nakonec podaří vedení Prahy novou vyhlášku prosadit, není zatím jasné. Městské části však upozorňují, že jim magistrát zatím žádný návrh k připomínko­vání nepředloži­l.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Psí loučky Bez vodítka by mazlíčci mohli běhat na určených místech. Na Žižkově už takto funguje Parukářka.
Foto: Petr Topič, MAFRA Psí loučky Bez vodítka by mazlíčci mohli běhat na určených místech. Na Žižkově už takto funguje Parukářka.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia