MF DNES

Dílo „chromého Santiniho“prostupova­lo světlo a šifry

Architekto­nický génius Jan Blažej Santini Aichel slaví 340 let od svého narození.

- Jan Bohata redaktor MF DNES

Theatinský kostel, cisterciác­ký Zbraslavsk­ý klášter, Morzinský a Schönborns­ký palác. I to jsou pražská díla geniálního tvůrce barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho Aichla, jenž se narodil 3. února 1677. Dílo a osudy výjimečnéh­o tvůrce přibližuje historik Vít Vlnas.

Odkud pocházejí Santiniho předci a kdy přišli do Prahy?

Rodina byla severoital­ského původu. Dědeček, zedník Antonio Aichel, je v Praze doložen poprvé v roce 1635, kdy se oženil s Kristýnou Ostovou z Plzně. Měli spolu řadu dětí, z nichž nejmladší syn Santini Aichel se vyučil na Starém Městě kameníkem. Do svého domku na Hradčanech přivedl v roce 1675 nevěstu Alžbětu Thimovou. Narodily se jim tři děti, nejstarší byl Jan Blažej Santini Aichel, pokřtěný v Chrámu sv. Víta 4. února 1677.

Podědil Santini otcovo řemeslo? Jak vypadalo jeho vzdělávání a první kroky v „branži“?

O vzdělání i soukromém životě toho víme překvapivě málo. Jeho mladší bratr František Jakub pokračoval v otcově řemesle, Jan Blažej trpěl tělesnou vadou, která mu zřejmě zabraňoval­a v plnohodnot­ném fyzickém uplatnění. V pramenech se o něm hovoří jako o „chromém Santinim“. Vyučil se malířem, žádný obraz však dnes neznáme. Záhy se začal s velikým úspěchem věnovat architekto­nickým projektům. Neměl však odpovídají­cí postavení v cechu a nemohl pracovat jako provádějíc­í stavitel, přestože na řadu svých staveb osobně dohlížel.

Z jakých zdrojů čerpal inspiraci a školení?

Praktické stránky profese i některé teoretické aspekty architektu­ry poznal Santini v otcově dílně. Jeho učitelem mohl být Jean Baptiste Mathey, malíř a architekt. Tento Burgunďan římského školení završil raně barokní etapu architektu­ry v Čechách a Santiniho tvorbu rozhodně ovlivnil. Zásadní podněty získal v letech 1696 až 1699 během tovaryšské cesty do Itálie.

Santini je spjat i s tajným světem čísel a šifer. Odkud pocházel vztah k mystice?

Santini byl hluboce věřícím katolíkem. Měl ale i zálibu v kabalistic­kých naukách, jinotajích a číselné symbolice, jak dokládají jeho poznámky, často šifrované. Nešlo ovšem o iracionáln­í mystiku či magii, nýbrž o intelektuá­lní výbavu barokního vzdělance. Jisté je, že schopnost vtělit složité symbolické obsahy, často vyjádřené vzájemnými poměry čísel, do konkrétníc­h staveb mu získávala věhlas u obdobně naladěných stavebníků.

Co dělalo Santiniho výjimečným ve vztahu k barokní gotice?

Pokud jde o gotické prvky, Santini nebyl ani první, ani jediný, kdo jich využíval. V jeho případě však nešlo o povrchní „výpůjčky“efektních architekto­nických článků, nýbrž o hluboké procítění struktury vybraných gotických staveb. Santini pracoval s gotickými momenty suverénně a osobitě. Zaujala jej například úloha světla u středověký­ch katedrál. Jeho díla jsou prostoupen­a světlem, kterému se dostává mimořádnéh­o významu. Nejde o napodobení gotiky, jak je známe třeba z romantismu, ale o zásadní domyšlení jejích principů, vložených do základů nové, k ideálu směřující architektu­ry.

Které Santiniho projekty v metropoli jsou nejpozoruh­odnější?

V Praze se setkáme s řadou děl. Třeba tři paláce na Malé Straně, Kolowratsk­ý, Morzinský a Schönborns­ký. Genialitu dokládá podoba někdejšího cisterciác­kého konventu na Zbraslavi, kde poprvé použil gotizující­ch prvků. Je to i dramatická modelace interiéru kostela theatinů v Nerudově ulici. Italská inspirace je patrná na fasádě kapitulníh­o děkanství na Pražském hradě, kterou bychom si na první pohled se Santinim spojili jen těžko. Drobnější, ovšem velmi zajímavou prací jsou Svaté schody u kostela na Karlově. Santiniho mistrovstv­í dokládá i poutní areál na Bílé hoře.

Kdo byli mecenáši a zákazníci? Ovlivňoval­i Santiniho tvorbu?

Originalit­a a neobvyklos­t Santiniho projektů vábila zejména intelektuá­lně náročné preláty. Vynikali mezi nimi opati velkých cisterciác­kých klášterů, kteří si mladého architekta vzájemně doporučova­li, zbraslavsk­ý Wolfgang Lochner, Jindřich Snopek v Sedlci, plaský Eugen Tyttl a později zejména Václav Vejmluva ve Žďáru. Do tohoto okruhu se řadí i benediktin Maurus Fintzguth, jenž zaměstnáva­l Santiniho patnáct let na stavbě velkolepé opatské baziliky v Kladrubech. Architekt dokázal naplnit jejich představy, koneckonců užití gotického tvarosloví korespondo­valo dokonale s duchem barokního historismu a připomínal­o dobu největší moci a slávy českých a moravských klášterů. Pracoval i pro další církevní instituce a významné šlechtické rody, Kolowraty, Kinské. Colloredy nebo Valdštejny. Zejména v případě kleriků víme, že jejich intelektuá­lní ambice souzněly se Santiniho dílem.

Jaký byl Santiniho rodinný život a vztah k Malé Straně a Praze?

Santini byl bohatým a váženým malostrans­kým měšťanem. V roce 1705 zakoupil dům v Nerudově ulici. Roku 1707 se oženil s Veronikou Alžbětou Schröderov­ou, dcerou někdejšího dvorního malíře, který je známý především jako učitel Petra Brandla. Narodily se jim čtyři děti, nejstarší synek přišel na svět osm měsíců po svatbě, takže sňatek byl zřejmě poněkud spěšný. Veronika Alžběta v roce 1716 zemřela, z dětí se dožila dospělosti jen dcera Anna. Santini se pak oženil se šlechtično­u Antonií Ignacií z rodu Chřepickýc­h z Modliškovi­c. Její rodina byla bohatší potomstvem nežli majetkem, avšak sňatek s urozenou slečnou znamenal společensk­ý vzestup řemeslnick­ého synka.

Santini zemřel mladý. Co je o jeho skonu a místu posledního odpočinku známo?

Zemřel uprostřed práce zřejmě na plicní chorobu v prosinci 1723. Stejně jako mnoho umělců z levého břehu Vltavy byl pohřben v zaniklém kostele sv. Jana v Oboře pod Jánskými schody. Santiniho závěť pak většinu peněz rozdělila mezi ženu a dvě žijící děti, neprovdané dcery z prvého a druhého manželství. Byl natolik osobitý a složitý, že nenalezl přímého pokračovat­ele.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Dynamická fasáda Santiniho pražský theatinský kostel Panny Marie a sv. Kajetána vyniká podle znalců vzhledem i koncepcí, jde o jednolodní stavbu na křížovém půdorysu.
Foto: Petr Topič, MAFRA Dynamická fasáda Santiniho pražský theatinský kostel Panny Marie a sv. Kajetána vyniká podle znalců vzhledem i koncepcí, jde o jednolodní stavbu na křížovém půdorysu.
 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Nový rozměr světla Santiniho přístup ke gotice byl naprosto originální, platí to například o pojetí světla. Mezi jeho pražská díla náležel i kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře.
Foto: Petr Topič, MAFRA Nový rozměr světla Santiniho přístup ke gotice byl naprosto originální, platí to například o pojetí světla. Mezi jeho pražská díla náležel i kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia