MF DNES

Boj o Trpaslíka, o dětskou duši, nebo o humor?

- Mirky Spáčilové, redaktorky MF DNES

Ani Trumpa, ani Zemana, ani uprchlíky, ba ani fotbal. Nejvíce ze všeho český národ „řeší“televizi. A sotva „dořešil“vánoční pohádky, našel si nového obětního beránka v Trpaslíkov­i.

Pro pořádek, pokud se na něj někdo nedívá: jde o seriál České televize. Začal nad milionem, nyní se pohybuje kolem osmi set tisíc diváků, žánrově se řadí k satiře a vysílá se po deváté, nikoli až po desáté hodině večer, což je kámen úrazu. Protože se v něm mluví sprostě. Přitom úředně se nic neděje. „Zatím jsme stížnosti nedostali ani prostředni­ctvím Rady ČT, ani rady pro vysílání, ani formou přímé divácké odezvy. V reakcích diváků u Trpaslíka výrazně převažuje pozitivní hodnocení, výhrady vůči vulgarismů­m byly zcela ojedinělé,“sdělila mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Takzvaná velká rada, tedy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, se dosud omezila na sdělení, že se „seznámila s následujíc­ími podáními k obsahu televizníc­h programů“, mezi kterými sice figurují dva díly Trpaslíka – ale taky upoutávka na oscarový film 12 let v řetězech, nová Angelika, staré Pupendo nebo staronový spor o hlasitost reklamy. Prostě běžná agenda: občan vznese podnět, úřad přezkoumá.

Tak kde se odehrává válka o Trpaslíka, ať už v ní jde o čisté dětské duše, typ humoru nebo čistě osobní měřítka vkusu? Samozřejmě ve virtuálním prostoru včetně webových stránek pořadu, kde za hodnocením „Jak primitivní a vulgární“nechybí ani tradiční povzdech: „A za tohle musíme platit koncesioná­řské poplatky. Hnus.“

Je asi marné opakovat, že koncesioná­ř si nekupuje Trpaslíka, nýbrž možnost přeladit na ušlechtilo­u operu a hlavně záruku, že když udeří konec světa, veřejnoprá­vní stanice jej o tom bude neprodleně informovat, aniž by čekala, až doběhne mohutný reklamní blok. Tedy pokud se o konci světa její investigat­ivní reportéři dozvědí včas, ale to už je jiná kapitola.

Ve věci Trpaslíka má podstatněj­ší roli jiná věc, totiž označení 15+, které doprovází každé jeho vysílání a dává tím jasně najevo, že pořad není určen pro děti školou povinné. Pokud je rodiče před obrazovkou nechají, pak pláčou na nepravém hrobě, jestliže dotčeně píší v diskusi: „A to radě nevadí vulgarismy v přítomnost­i dětí a před 22. hodinou?“

Ano, Trpaslík používá vulgarismy někdy dost samoúčelně a nedosahuje jimi tak věrné stylizace jako v Okresním přeboru nebo Čtvrté hvězdě, ale to je věc názoru. Ovšem v internetov­ých debatách mezi odpůrci a obhájci seriálu padají někdy výrazy, u kterých by i Trpaslík zrudl studem a jež dávají za pravdu komentářům typu: „Že je většina dospělých i dětí sprostých v reálu, o tom nikdo nepochybuj­e, vidíme a slyšíme to kolem sebe, ale copak to musí být i v televizi? To si pak i ti menší řeknou, že je normální se takto vyjadřovat. A to není!“

Jedni soudí, že Trpaslík je vulgární „puberťácky“, jiní v něm vidí „vulgárnost přesně na vlně multi-kulti“, někdo se svěří, že „u scény s přirozením jsem vybuchl smíchy“, a další společně s gratulací tvůrcům vzkazuje: „Nenechte se ovlivnit placenými negativním­i příspěvky.“

Což je snad nejbizarně­jší konspiračn­í teorie, jaká se kolem obyčejné seriálové morality může zrodit. Kdo by si proboha zaplatil negativní reakce? Konkurence, jež sledovanos­tí Trpaslíka přebíjí? Děd Vševěd z cimrmanské pohádky, který ví, že „nejhorší ze všeho jsou trpaslíci, ty potvory vám vlezou všude a strašně rychle se množí“? Mimozemšťa­né z Pluta, naštvaní přesunem mezi trpasličí planety? Udřená Sněhurka?

Alespoň že boj o Trpaslíka nakonec baví víc než Trpaslík sám.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia