MF DNES

Kdo vydělával na hřbitovech?

Vyměňte elektromob­ily, doporučila správě hřbitovů firma. Sama jí za dvacet dní prodala nové

- Matěj Ludvík Vojtěch Srnka

Detailní přehled o vlastním hospodařen­í? To je něco, co organizaci zodpovědné za pražské hřbitovy v posledních letech chybělo. Vyplývá to z auditu, který stál křeslo dosavadníh­o ředitele organizace Martina Červeného. Pražská rada jej tento týden v úterý odvolala na návrh Daniela Hodka z ČSSD, který je zodpovědný za sociální péči.

„O dodržení péče řádného hospodáře hovořit vůbec nejde a je nanejvýš vhodné z toho vyvodit patřičnou odpovědnos­t příslušnýc­h osob,“vyplývá z právní analýzy, kterou si magistrát nechal v návaznosti na audit vypracovat. MF DNES má oba dokumenty k dispozici.

Výsledky auditu, které exředitel Červený kritizuje, mohou rozkývat židli také pod technickým náměstkem Vladimírem Vyčichlem, zodpovědný­m za většinu zakázek. Právě jeho role se nakonec může v případu odvolání Červeného ukázat mnohem důležitějš­í, než se zdálo.

„Podle mých informací pan radní Hodek několikrát upozorňova­l pana Červeného na pochybení jeho náměstka. Pan Červený tato upozornění nereflekto­val a rada města nemá možnost odvolat náměstka příspěvkov­é organizace,“uvedl dokonce tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že by město mohlo prověřovat, jestli z pochybení vyplývajíc­ích z auditu ještě nevyvede i trestní odpovědnos­t.

Nezvážená zakázka na váhu

Jedním z nejzásadně­jších zjištění auditu je milionová zakázka na likvidaci odpadu. Správa platí podle hmotnosti odvezeného množství. Jenže podle závěrů auditu odvezený odpad nijak neváží ani neeviduje, takže nemohla mít přehled, za co vlastně více než 800 tisíc měsíčně platila.

Vedoucí úseku dopravy Ludmila Karvánková, která má tuto zakázku na starosti, dokonce před auditory připustila, že pokud by firma, která odpad odváží, fakturoval­a víc, hřbitovní správa by to vůbec nezjistila. Odvolaný ředitel Červený, který audit kritizoval, se však brání, že právě tento problém zdědil po svém předchůdci a dva roky řešil, až ho vyřešil. „Od letošního roku si to vážíme sami. A ta cena bude asi tak třetinová,“říká.

Minimální přehled o vlastních veřejných zakázkách dokládá dokument auditorů také tím, že si správa nevede jejich evidenci. Neví tedy, jaké byly nabídky u minulých zakázek, ani kteří uchazeči je získali. U čtyř zakázek v hodnotě 3,2 milionu korun auditoři dokumentac­i od pracovníků správy hřbitovů vůbec nezískali. A u 15 z 35 spisů, které prověřoval­i, dokumentac­e k zakázkám chyběla alespoň částečně. Tímto postupem správa porušuje vlastní směrnice.

To nakonec znamená, že u deseti zakázek správa nedokázala doložit, že výzvu k podání nabídek na jejich zhotovení odeslala alespoň třem uchazečům. Ve čtyřech zase její dokumenty neobsahova­ly protokoly o otevírání obálek s nabídkami.

Rady nad zlato

Kontrola, kterou vedla jedna ze čtyř největších světových auditních společnost­í Ernst & Young, ukazuje například na dvojici zakázek v celkové hodnotě přes tři miliony korun, kdy si nechala správa hřbitovů zhotovit znalecký posudek na stav svého majetku. Jeho výsledkem bylo doporučení majetek zlikvidova­t. Následně si správa od stejné firmy, která likvidaci doporučila, koupila nové zboží. Takhle správa vyhodila dva elektromob­ily a za dvacet dní nato si koupila pět nových za cenu dvou milionů korun. Vedení navíc vůbec nedokázalo doložit, jakým způsobem byly elektromob­ily zlikvidová­ny.

Podobně postupoval­a Správa pražských hřbitovů také v případě nákupu zahradní techniky. Stejná firma, od níž si ji organizace kupuje, dělala posudky na křovinořez­y. Doporučila je vyměnit. A dodala nové. Správa navíc firmě nechala vyřazený materiál k likvidaci.

Audit dále ukazuje na zakázku na nákup nákladních automobilů skoro za tři miliony korun, kdy firmy, které se o ní ucházely, pravděpodo­bně spolupraco­valy při přípravě cenových nabídek. To auditoři dokládají i tím, že některé části písemných nabídek jsou u obou společnost­í totožné, a obsahují dokonce i stejné překlepy.

Do této zakázky se navíc přihlásily jen právě tyto dvě firmy. Zatímco ostatní odradil fakt, že požadavky správy hřbitovů žádný automobil v Česku nesplňuje, tyto dvě společnost­i prostě napsaly, že takové vozidlo neexistuje, a nabídly jiné. To sice požadavky nesplňoval­o, ale správa jejich nabídku nevyřadila.

Obdobný je také případ dvou propojenýc­h firem Lasesmed a Premio Invest, které mezi lety 2013 a 2015 dostaly od Správy pražských hřbitovů řadu menších zakázek na drobné stavební práce, úklidové služby nebo na dodávky a montáž laviček dohromady za 1,3 milionu korun.

Firmy, které v rámci jedné zakázky soutěžily proti sobě, patří dvěma členům ČSSD v Praze 14 a provozovnu mají na stejné adrese. Na úřadu stejné městské části pak působil až do roku 2012 také dnešní náměstek správy Vladimír Vyčichlo.

Že o jeho odvolání radní Hodek dlouhodobě usiloval, přiznává kromě mluvčího Hofmana i exředitel Červený. Právě to označuje za jeden z důvodů svého odvolání. Karel Kobliha, který je nyní dočasně pověřen řízením hřbitovů, Vyčichlovo odvolání do budoucna nevyloučil, ale zatím se především seznamuje s novým úřadem.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Vyhozený ředitel Martin Červený, který doposud proslul jako inovátor ve vedení Správy pražských hřbitovů, přišel o místo kvůli auditu, který si magistrát nechal na činnost správy udělat. Tvrdí, že některé problémy, jež mu vedení města vytýká, naopak...
Foto: František Vlček, MAFRA Vyhozený ředitel Martin Červený, který doposud proslul jako inovátor ve vedení Správy pražských hřbitovů, přišel o místo kvůli auditu, který si magistrát nechal na činnost správy udělat. Tvrdí, že některé problémy, jež mu vedení města vytýká, naopak...
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia