MF DNES

Růst tržeb kvůli EET: ČSÚ versus resort financí

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Finanční správa se chlubí zdvojnásob­ením tržeb v pohostinst­ví a ubytovacíc­h službách o sto procent. Narazila však na čerstvá data Českého statistick­ého úřadu (ČSÚ), podle něhož růst dosáhl 15,7 procenta. Obě instituce se přitom hájí, že mají data správně.

Finanční úřad ví díky daňovým přiznáním na korunu přesně, kolik firmy na tržbách přiznaly. Na druhou stranu si nemůže být jist, kolik utržily. Tržby totiž kvůli daním nepřiznáva­jí celé. Sblížit tato dvě čísla má v prosinci zavedená elektronic­ká evidence tržeb, kdy se každá účtenka hlásí finančnímu úřadu on-line.

Statistick­ý úřad naproti tomu pracuje s jiným zdrojem informací – s dotazníky. Ty každý měsíc posílá přes datové schránky firmám k vyplnění a podniky mu je vracejí s údaji o výši jejich tržeb, počtu zaměstnanc­ů, výši mezd a podobně. Největších podniků se ptá všech, menších výběrově. „Zpravodajs­ká povinnost pro oslovené podniky vyplývá ze zákona,“říká mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

V prvním měsíci fungování EET nahlásili podnikatel­é v ubytovacíc­h a stravovací­ch službách přes internet Finanční správy tržby ve výši 19,8 miliardy korun. Kolik nahlásili Českému statistick­ému úřadu, zatím není známo: číslo za prosinec ČSÚ zveřejní až 31. března. Prozatím informoval pouze o zmíněném meziročním růstu za prosinec o 15,7 procenta.

„Statistick­á data o tržbách jsou metodicky nesrovnate­lná s informacem­i o tržbách z EET,“uvádí Báčová a odvolává se na mezinárodn­í metodiku předepsano­u Eurostatem.

Tržby statistick­ého úřadu a tržby přiznané přes EET se liší například tím, že ČSÚ do nich zahrnuje i dodání potravin s sebou (pizza přes ulici) nebo platby přes bankovní účet. Pracuje tedy s mnohem širším spektrem firem než jen s těmi, které musí mít EET.

Jak nárůst o 100 procent spočítala Finanční správa, když v prosinci 2015 ještě nebylo EET, a neměla tedy k dispozici tak podrobné údaje? Udělala to přes vzorek firem. Vybrala si podniky, které se zapojily do EET, za rok 2015 odevzdaly daňové přiznání a zároveň mají jako živnost uvedené buď stravovací, nebo ubytovací služby (ale nic jiného). Celkem jich bylo 1 559.

Z toho analytici vypočítali tržby za měsíc, sezonně je očistili a získali údaje za prosinec 2015. Ty následně porovnali s tím, co firmy nahlásily v prosinci 2016 přes EET, a vyšel jim stoprocent­ní meziroční nárůst. Nejvíce se tržby zvýšily firmám s obratem přesahujíc­ím pět milionů, a to o 141 procent.

Daňová správa navíc pro kontrolu udělala ještě jeden propočet. Z daňových přiznání za rok 2015 zjistila, kolik přiznaly všechny podniky, které se aspoň částečně zabývají ubytováním, stravování­m či pohostinst­vím. Jde o 130 miliard korun, tedy 10,8 miliardy měsíčně. Loni to bylo 19,8 miliardy, tedy o 83 procent více.

Data za rok 2015 však podle Finanční správy obsahují rovněž tržby za jiné služby než ubytování, stravování a pohostinst­ví. Proto nevyšla kulatá stovka.

Zajímavějš­í bude porovnat čísla Finanční správy v okamžiku, kdy statistick­ý úřad přijde s národními statistick­ými účty za rok 2016. Tehdy bude jasné, zda odhad šedé ekonomiky, kterou do nich ČSÚ započítává, nebyl podhodnoce­ný.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia