MF DNES

Itálie hodlá prosadit kvóty pro migranty. Ve vlastní zemi

Italská vláda rozjíždí plán, který má vyřešit problém s běženci v zemi. Jeho součástí je rozmístit je po celé zemi, ale i podstatně rychleji deportovat ty, kteří nedosáhnou na azyl.

- Tomáš Lébr redaktor MF DNES

ŘÍM Po loňském roce, který byl pro Itálii z pohledu migrační krize rokem nepříjemný­ch rekordů, se až nyní vláda rozhodla k razantním krokům. Na konci uplynulého týdne začala provádět svůj plán, jak z nejhoršího ven.

Od roku 2014 dorazilo do Itálie více než půl milionu migrantů a dnes jich v přijímacíc­h centrech čeká na rozhodnutí o azylu na 175 000. Vláda je chce nyní rozptýlit z několika velkých středisek po celé zemi podle vzorce, že by na 1 000 obyvatel připadlo něco přes dva migranty. Zároveň mají být žadatelé o azyl povinni si na svůj pobyt přivydělat hlavně bezplatným­i veřejnými pracemi.

Program už byl testován v minulých měsících v severoital­ském městě Belluno. Nyní ho chce vláda rozšířit po celé zemi a nabízí finanční výpomoc regionům, které se budou na programu podílet. Pokud se jí podaří program „prodat“, hodlá zavřít největší přijímací střediska. „Menší střediska znamenají lepší atmosféru mezi běženci a místními,“řekl k tomu ministr vnitra Marco Minniti a dodal, že to umožňuje i lépe pohlídat bezpečnost v centrech pro uprchlíky.

Nebudou nám brát práci?

Mnoha regionům se i přes finanční pobídky do připojení k programu

nechce. V zemi, kde je nezaměstna­nost mezi mladými okolo 40 procent, ho mnohde vidí jako skrytý způsob, jak odebrat pracovní příležitos­ti vlastním lidem.

Odbory navíc namítají, že jde o zneužívání migrantů, což tvrdí i mnohé organizace na podporu běženců. „Dobrovolná práce může být součástí integrace těchto lidí, ale neměla by to být žádná podmínka pro azylové řízení,“prohlásil Roberto Zaccaria, šéf Italské rady pro uprchlíky.

Rychleji říkat NE

Další důležitou částí plánu kromě rozptýlení migrantů je podstatně rychleji (a tvrději) rozhodovat o jejich osudu. Nyní to vypadá tak, že vyřízení žádosti o azyl trvá zhruba šest měsíců. Ve 40 procentech je žádost schválena. Avšak u těch, jejichž žádosti jsou zamítnuty, trvá následný proces odvolání proti verdiktu až dva roky. Navíc statistiky ukazují, že původní odmítnutí žádosti se v 70 procentech v odvolacím řízení změní v udělení azylu. A to přesto, že země je především cílem ekonomický­ch migrantů z afrických zemí.

V pátek proto vláda zvláštním dekretem zřídila 14 nových soudů pro zrychlené posuzování žádostí o azyl. Až dosud měli odmítnutí žadatelé právo dvakrát se odvolat – teď už jen jednou. A vláda předpoklád­á, že žádosti budou posuzováni s vyššími nároky. „Nechceme tyto lidi příliš dlouho udržovat ve falešných nadějích,“řekla ministryně spravedlno­sti Andrea Orlandová. Na pomoc zrychleném­u posuzování žádostí najala vláda 250 specialist­ů. „Jsou to odborníci s detailní znalostí problemati­ky migrace,“upřesnila Orlandová.

V každém z 20 italských regionů nyní navíc budou vybudována nová centra pro běžence, kteří mají zemi opustit. Dosud se většinou ztratili – v zemi jsou dnes pouhá tři taková střediska s kapacitou 1 600 lidí.

Nejistou součástí vládního plánu je zlepšení spolupráce s africkými zeměmi o repatriaci běženců. S několika však už Itálie dohody má, například s Tuniskem, Egyptem či Nigérií. A pak snaha omezit migrační vlnu – dohodu, kterou minulý týden uzavřela Itálie s Libyí o pomoci s bojem proti pašování lidí, se v rozvrácené severoafri­cké zemi podaří jen těžko prosadit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia