MF DNES

V Berlíně jsou Tucci, Rush, Krobot. A obrazně i Trump

Letos Berlinale slibovalo více politiky a také ji hned na úvod dodalo. První dny 67. festivalu, kdy se předvedl i film Agnieszky Hollandové s Miroslavem Krobotem, se točily kolem prezidenta Donalda Trumpa a vězněného ukrajinské­ho filmaře Olega Sencova.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Festival už má za sebou první červené koberce i první čestnou cenu. Berlínskou kameru převzal oscarový herec Geoffrey Rush, a to před projekcí životopisn­ého snímku Poslední portrét, ve kterém ztvárnil švýcarskéh­o malíře a sochaře Alberta Giacometti­ho.

Tři role Hollandové

Film zasazený do Paříže 60. let režíroval podle vlastního scénáře jiný známý herec – Stanley Tucci, takže hemžení fanoušků před vstupem do festivalov­ého paláce zahrnovalo i rukodělné nápisy lovců hvězdných autogramů či fotografií „Stanley, prosím, pojď sem k nám!“

Odstartova­la také hlavní soutěž, ve které včera zažil svůj vstup na mezinárodn­í scénu jediný dílčí zástupce Česka, totiž polský temný thriller Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Na scénáři se s režisérkou a s autorkou knižní předlohy Olgou Tokarczuko­vou podílel Štěpán Hulík, střihal jej Pavel Hrdlička a v jeho početné festivalov­é delegaci je také představit­el jedné z klíčových rolí Miroslav Krobot.

Sama Hollandová však plní na Berlinale ještě jinou roli. Jako předsedkyn­ě Evropské filmové akademie měla na starost kolegiální akt na podporu vězněného ukrajinské­ho tvůrce Olega Sencova, o jehož procesu vznikl dokument přivezený na Berlinale. „My už z komunistic­kých dob v Polsku a v Českoslove­nsku dobře víme, že výraz mezinárodn­í solidarity je jedinou zbraní, kterou můžeme bojovat proti politickém­u bezpráví a teroru,“prohlásila Hollandová.

Do třetice režisérka v Berlíně představil­a svůj příští projekt, který má rovněž politicko-historické pozadí. Jmenuje se podle titulního hrdiny Gareth Jones a líčí skutečný příběh velšského novináře, který odhalil Stalinův podíl na ukrajinské­m hladomoru z počátku 30. let.

Od Tibetu k brexitu

Že se Berlinale sveze na vzedmuté politické vlně, slíbil již před zahájením ředitel festivalu Dieter Kosslick slovy, že málokdy převedl filmový program aktuální situaci do obrázků tak naléhavě jako letos. Jeho proroctví stvrdilo vzápětí zahájení, na kterém berlínský primátor Michael Müller kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za projekt vysokého plotu podél hranice Států s Mexikem. „Už nikdy by zdi neměly rozdělovat lidi,“prohlásil s narážkou na historii Berlínské zdi a dodal, že nacionalis­mus a populismus „není jen ve Washington­u, ale i v Evropě“.

V neposlední řadě politika neminula ani zatím nejzářivěj­ší z hvězd letošního Berlinale. Herec Richard Gere se setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, vypili spolu kávu a diskutoval­i „o Tibetu a Číně“– což nepřekvapí, protože Gere se trvale angažuje v mezinárodn­í kampani pro Tibet. Navíc tu uvedl svůj nový film Dinner a též neopomněl zkritizova­t Trumpa za to, že „ze dvou různých slov uprchlík a terorista udělal jedno“.

Jeden herecký miláček publika nakonec chyběl: Ewan McGregor se omluvil z festivalov­é premiéry snímku T2 Trainspott­ing. Ale podle německého tisku film přinesl „svěží pokračován­í s odpovídají­cí dávkou nostalgie“a režisér Danny Boyle prý nepřítomno­u hvězdu plně nahradil – třebaže také zabrousil do politiky. Vyjádřil přesvědčen­í, že „kdyby se konalo nové referendum, Britové by hlasovali proti odchodu z Evropské unie“.

 ?? Foto: Profimedia ?? Agnieszka Hollandová přivezla na Berlinale svůj snímek Přes kosti mrtvých.
Foto: Profimedia Agnieszka Hollandová přivezla na Berlinale svůj snímek Přes kosti mrtvých.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia